Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier

Francouzský umělec Vincent Chignier působí v České republice už devět let. Vystudoval výtvarné umění na pařížské Sorbonně, má streetartové kořeny, a dnes jeho barevné murály proměňují podchody, školy i technické budovy ve Šternberku, Olomouci nebo Brně. Mluvili jsme s ním o tom, jak se mu v Česku žije, jak tvoří ve veřejném prostoru a proč se snaží harmonizovat přírodu, město a lidi.

Vincente, jak vlastně vznikla tvoje přezdívka Vinsi?

Upřímně – vymysleli ji tady lidé. V Česku jsem devět let a původně mě všichni oslovovali Vincent [Vansán]. Ale jak jazyk funguje, začali mi říkat Vinsi nebo Vinci. A mně se to vlastně začalo líbit. Zvažuji, že to přijmu i ve Francii.

Češtinu ovládáš velmi dobře. Jak ses ji naučil?

Nikdy jsem neměl rád výuku jazyků ve škole, takže jsem se na to vrhnul prakticky. Po příjezdu jsem byl půl roku doma s malým miminkem a mluvil jsem jen francouzsky s manželkou. Chyběl mi kontakt s lidmi, a tak jsem si hledal práci. Začal jsem v kuchyni – myl jsem nádobí v jídelně a nasával jazyk od upovídaných kolegyň. Potom jsem se přihlásil na fotbal a tam jsem se naučil i "jiná" slova i pít pivo. (smích)

Jak ses vůbec dostal k umění?

Studoval jsem výtvarné umění na Sorbonně. Nešlo tam o malbu jako techniku, ale spíš o přemýšlení, filozofii, symboly, významy. Škola mě naučila, že obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení.

A jak ses dostal do Šternberka?

Díky manželce. Poznali jsme se v Clermont-Ferrand, kde byla na Erasmu. Po narození dítěte jsme se rozhodli zůstat v Česku. Začátky byly těžké, ale postupně jsem se adaptoval.

Tvůj styl má silné kořeny ve street artu. Jak se vyvíjel?

Ve Francii jsem dělal street art na opuštěných místech, nikdy ne na historických budovách. Po přestěhování do Česka jsem začal tvořit spíš v ateliéru. Teprve později přišly první veřejné zakázky – hlavně ve Šternberku, kde mě oslovilo město. Od té doby se věnuji i monumentálním muralům.

Nedávno jsi dokončil velkou malbu v podchodu pod Foesterovou ulicí v Olomouci. Jak vznikal její koncept?

Chtěl jsem "komprimovat" Olomouc – spojit architekturu, přírodu i historii. Jsou tam tři věže kostela sv. Michala, barokní tvary, přírodní motivy, a kvůli blízkosti Mozartovy ulice a školy i velký Mozart uprostřed. Šlo mi o harmonii.

Jak lidé reagují na tvoji práci přímo během malování?

Zastavují se, fotí si mě i bílou zeď. Někteří chodí denně a sledují vývoj, sdílí fotky na sítích. Líbí se mi to. Jeden pán jen říkal, ať to nezničí „nějaký darebák“. To je riziko veřejného prostoru – ale i jeho síla.

Používáš spíš spreje, nebo barvy?

Preferuju štětec a barvy – líp se mi míchají odstíny, práce je příjemnější a ekologičtější. Sprej je rychlý, ale tolik mi nesedí. Techniku jsem si osvojil už při malování na stěnu ve Francii.

Tvoje práce je hodně barevná. Proč?

Dřív jsem tvořil černobíle, ale pak přišel zlom. Barevnost mě fascinuje – rád kombinuju kontrasty, třeba modrou vedle růžové. Hodně mě ovlivnili jihoameričtí umělci, miluju jejich přístup k barvám.

Maluješ ve výškách. Jak řešíš bezpečnost?

Když je to možné, pracuju na profesionálním lešení nebo plošině se zábradlím. Vím, že na vlastním malém lešení ve výšce nad 5 metrů už mám respekt. V Brně jsem na svahu podkládal lešení dlažbou, což nebylo ideální, ale nespadl jsem.

Tvoje práce je už rozpoznatelná. Cítíš to?

Ano. Lidé mi píšou, že se jim něco líbí, a aniž by věděli, že jsem to já, poznají styl. Díky tomu mi přichází nové zakázky – bez toho, abych se sám aktivně nabízel.

Co je pro tebe hlavní téma ve tvorbě?

Koexistence přírody a kultury – jak se lidé nacházejí ve svém prostředí, jak spolu žijeme navzdory chybám a konfliktům. Snažím se zachytit určitou utopickou harmonii. To řeším jak ve veřejném prostoru, tak v ateliéru.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?
    Sport

    Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?

    Po dlouhých 20 letech se na mistrovství světa ve fotbale představí také Česká republika. Světový šampionát letos hostí Kanada, USA a Mexiko, a tak se většina utkání odehraje v našich nočních hodinách. I přes tento fakt budou některé olomoucké podniky vysílat noční utkání našich fotbalistů, třeba hned to úvodní s Jižní Koreou v pátek od 4:00. Tady je přehled, kam můžete zajít.

  • Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic
    Krimi

    Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic

    Řidič autobusu MHD, který koncem března havaroval v přerovské místní části Žeravice s téměř třemi promile alkoholu, se zodpovídá z ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu podezření sdělili ve zkráceném řízení a případ nyní posuzuje Okresní soud v Přerově, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman. Vyjádření soudu ČTK zjišťuje.

  • Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií
    Krimi

    Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií

    Organizátoři hudebního festivalu SunRice, který se uskuteční v červenci v Lipové-lázních na Jesenicku, se po loňských sporech ohledně četnosti policejních kontrol dohodli s policií na spolupráci, vzájemné koordinaci a komunikaci. 

Nejčtenější

  • Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci
    Kultura
    Společnost

    Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci

    Historické centrum Olomouce se od středy 17. do soboty 20. června opět promění v to největší pódium pod širým nebem. Šestý ročník multižánrového festivalu Olomouc (o)žije, který se pyšní titulem Nejlepší akce Olomouckého kraje, představí více než dvě stovky umělců v ulicích. Láká také na několik novinek.

  • FotoReport: Floristická show rozkvetla před zraky diváků
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Floristická show rozkvetla před zraky diváků

    Tóny Flóry letos ožily i na pódiu. Podívejte se na snímky z páteční dopolední floristické show, během které přímo před zraky diváků tvořil svá květinová aranžmá polský florista Tomasz Max Kuczyński. Celou atmosféru přitom podtrhla jazzová hudba v podání Martina Matušky a jeho kolegů. V naší galerii nechybí kromě fotek ze samotné show i momentky z pavilonu A zachycující nadšené reakce a usměvavé tváře pátečních návštěvníků. 

  • Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí
    Kultura

    Do kina se vrátí Pán prstenů i Piráti z Karibiku. Známe program filmových nocí

    Co mají společného Marty McFly, Aragorn, William Turner a Quentin Tarantino? Ti všichni se sejdou v jednom olomouckém kině. Tedy ne doslova, ale na filmovém plátně kina Metropol. Poslední klasické kino v Olomouci připravuje i letos filmové noci s vybranými filmy.

Seriály