Zídku v Přerově bude zdobit i portrét mistra světa na harmoniku, rozhodli lidé

Přerovskou galerii pod širým nebem, která loni vznikla na zídce u Alzheimer centra na třídě 17. listopadu, bude nově zdobit i portrét mistra světa ve hře na foukací harmoniku Lubomíra Plevy. Rozhodli o tom místní ve veřejném hlasování, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V galerii nadživotních portrétů osobností spjatých s městem budou kromě něj vyobrazeni i další tři lidé, dohromady zde bude zachyceno osm osobností.

Projekt navazuje na úspěšnou loňskou streetartovou realizaci, která připomíná zpěváka Pavla Nováka a básníky Josefa Kainara, Oldřicha Mikuláška a Jiřinu Haukovou. Letos se v galerii objeví skladatel, textař a zpěvák Jaroslav Wykrent, malíř Augustin Mervart a spisovatelka Amálie Vrbová tvořící pod pseudonymem Jiří Sumín. „O čtvrté osobnosti rozhodla veřejnost prostřednictvím online hlasování. Lidé mohli vybírat z několika silných jmen a výsledek byl jednoznačný - Přerované si zvolili Lubomíra Plevu,“ uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

Ve finále výběru se vedle něj objevili například výtvarnice Dana Hlobilová, malíř Marcel Krasický, malířka a grafička Věra Kotasová, sochař Josef Baják, skladatel a klavírista Gideon Klein nebo architekt Jakob Gartner. „Každé z těchto jmen představuje významnou kapitolu kulturních a historických dějin města, právě Pleva však podle hlasujících obstál nejsilněji,“ doplnila mluvčí radnice.

Pleva, rodák z Grygova u Přerova, se proslavil jako fenomenální hráč na foukací harmoniku, kterou dokonale ovládl jako samouk. Získal čtyři tituly mistra světa, vystupoval doma i v zahraničí a nahrával pro rozhlas. Je považován za jednu z nejvýraznějších osobností tohoto oboru v české hudební historii.

Umělecká proměna prostoru je součástí projektu, který zvítězil ve třetím ročníku participativního rozpočtu města. Jeho autorem byl moderátor a přerovský patriot Václav Havlík, jehož myšlenka dát nenápadné zídce nový význam a přiblížit prostřednictvím umění příběhy místních osobností získala silnou podporu veřejnosti. Stejně jako loni i tentokrát ztvární portréty streetartový umělec Michal Filák.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály