Olomouc miluju. Akční film v historických kulisách zaujme, říká Albert Čuba

Akční film z Olomouce míří do kin. Krátkometrážní snímek Stav odpojen mohli v pondělí vidět v předpremiéře první diváci a Report byl u toho. Přečtěte si rozhovor s představitelem hlavní role Albertem Čubou, kterého mohou diváci znát jako principála ostravského divadla Mír.

V čem je tenhle snímek pro vás jiný?

Určitě žánrem. V České republice klasický akční žánr příliš nekvete, vlastně skoro vůbec. Takže jakákoliv příležitost dostat se k natáčení akčních scén, byť třeba v krátkém filmu, je výhoda. Člověk si vyzkouší akční sekvence, kaskadérský trénink a podobné věci. Jako herec díky tomu získám zkušenost, kterou můžu v budoucnu znovu využít. V tomhle smyslu je to pro mě specifické.

Říkal jste, že akční film v Česku není úplně běžný. Co by podle vás mohlo diváky na tomhle snímku nejvíc zaujmout?

Myslím si, že právě kombinace akčních scén a Olomouce. Diváci samozřejmě znají hollywoodské akční filmy, které jsou perfektně natočené v úžasných světových kulisách. Tady ale bude možnost vidět akční sekvence, které mají evropské parametry, možná místy i světové, alespoň co rozpočet dovolil. Samozřejmě se nemůžeme rovnat hollywoodské produkci, ale kombinace akční scény, českého města a českého prostředí je opravdu unikátní a specifická. Myslím, že by to mohlo diváky zaujmout.

Jak se vám natáčelo v Olomouci?

Výborně. Já Olomouc miluju, protože mám rád tenhle typ starých historických měst. A točit akční film v historických kulisách je vždycky super, protože je to pro film vizuální přidaná hodnota. Navíc tady moje žena studovala medicínu, takže k Olomouci mám i osobní vztah. Určitě super, Olomouc mám strašně rád.

Vaše postava vědce se ve filmu potkává s taxikářkou, kterou hraje Andrea Mohylová. Jak se vám spolupracovalo?

Velmi dobře. My se známe ještě z dob studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kdy byla jen o dva nebo tři roky níž než já. Několikrát jsme se potkali i na jevišti, takže se pracovně známe velmi dobře. Z profesního i lidského hlediska se mi s ní pracuje výborně.

Máte už nějakou zkušenost s olomouckým publikem?

Určitě mám. Koneckonců stojíme v kině Metropol, kde jsme hráli se Třemi tygry. Nedávno jsem tady měl i stand-up. Olomoucké publikum je skvělé, mám ho rád a se Třemi tygry sem vždycky jezdíme moc rádi.

A jací jsou olomoučtí diváci? Je naše publikum v něčem jiné než publikum v jiných městech?

Ne, olomoucké publikum je úplně stejné jako brněnské, pražské, ostravské nebo jakékoliv jiné. My se samozřejmě specializujeme na komedie, třeba v rámci Divadla Mír nebo Tří tygrů, a lidé se všude smějí stejným věcem. Není to tak, že by se někde smáli méně. Všichni se rádi smějí neúspěšným nebo divným lidem. Lidé jsou všude stejně škodolibí.

Dá se tedy říct, že už máte recept na humor, na vtip?

Po dvaceti letech dělání komedie se dá říct, že ano. Princip gagu platí stovky let a nějakým způsobem vždycky funguje. Princip vtipu a pointy jsou známé věci. Jedna věc je vtip vymyslet, druhá je ho interpretovat. V tom vymýšlení už asi hraje roli zkušenost, ale v interpretaci se pořád učíme.

Film uvidíme v předpremiéře, ve čtvrtek bude v kině Metropol premiéra. Budete u toho také?

To nevím, protože máme představení, takže se obávám, že se sem bohužel nedostanu. Mrzí mě to. Film se potom určitě objeví například na MírPlay, takže se vydá digitální cestou kyberprostorem.

Uvidíme vás v dohledné době ještě v nějakém olomouckém projektu, nebo vás tu mohou diváci potkat?

Teď si myslím, že asi ne. Z hlavy nevím o ničem, co bych natáčel v Olomouci, ani nevím, že by se tady něco takového chystalo a já u toho byl. Co se týče Tří tygrů, stand-upu a podobně, to se teprve plánuje. Ale myslím si, že v nejbližších měsících se tady zase objevím.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

  • Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat
    Tipy

    Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, který z počinů za přínos v oblasti cestovního ruchu, vás zaujal nejvíc. Jako další vám představujeme Zámek Prostějov a Muzeum harmonií.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • Dušení může během vteřin ohrozit život. Záchranářka radí, jak správně pomoci
    Zdraví

    Dušení může během vteřin ohrozit život. Záchranářka radí, jak správně pomoci

    Dušení patří mezi stavy, kdy rozhodují vteřiny. Příčin může být hned několik – od vdechnutého sousta až po vážné zdravotní komplikace. Jak v takové situaci správně reagovat, poradila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková v rozhovoru pro Radio Haná.

Nejčtenější

  • Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci
    Kultura
    Společnost

    Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci

    Historické centrum Olomouce se od středy 17. do soboty 20. června opět promění v to největší pódium pod širým nebem. Šestý ročník multižánrového festivalu Olomouc (o)žije, který se pyšní titulem Nejlepší akce Olomouckého kraje, představí více než dvě stovky umělců v ulicích. Láká také na několik novinek.

  • Jazz, mafie a dva muži v převleku. Moravské divadlo rozezpívá známý muzikál Sugar
    Kultura

    Jazz, mafie a dva muži v převleku. Moravské divadlo rozezpívá známý muzikál Sugar

    Návštěvníky Moravského divadla čeká příběh dvou muzikantů Joea a Jerryho, kteří se zapletou s chicagskými gangstery. Potřebují rychle zmizet, napadne je utéct v přestrojení za ženské muzikanty a odcestují na Floridu s dámskou kapelou. Inscenace Sugar bude mít premiéru 12. dubna a po úspěchu představení Hello Dolly, doufá vedení divadla v pokračování trendu úspěšných broadwayských muzikálů.

  • Hudba, barvy a ještě více barev: Letošní Flora láká na originalitu
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    Hudba, barvy a ještě více barev: Letošní Flora láká na originalitu

    Davy, slunce a ohromná spousta květin. Tak ve Smetanových sadech vypadal druhý den letošní olomoucké Flory s názvem Tóny Flory, která odstartovala 23. dubna 2026. Tento ročník je celý o propojení jednoho druhu umění s druhým – aranžování květin a hudby.

Seriály