Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.
Jak Vás napadlo se do soutěže přihlásit?
Chodím tady nedaleko na obědy, šel jsem okolo budovy a uviděl jsem obří plakát „Přihlaste se do Podnikavé hlavy.“ Byl to takový momentální nápad, na projektu už jsem v tu dobu aktivně pracoval, to znamená, že jsem se nepřihlásil a nevymýšlel projekt. Mám ho v hlavě poslední čtvrt rok, pracuju na něm a žiju tím. Extrémně mě to baví a tohle mi přišlo jako dokonalé načasování, takže jsem neváhal, hned projekt zpracoval a odeslal.
Myslíte si, že to, že jste na projektu pracoval už před soutěží, Vám mohlo nějak pomoct k výhře?
Jednoznačně. Myslím, že projekt se stal vítězným právě proto, že byl asi nejdál. Už reálně funguje, nevznikl jako nápad, ale produkt pro klienty, kteří jsou v něm na prvním místě. Byla to určitě nesporná výhoda, proč projekt vyhrál.
Očekával jste takový úspěch na začátku?
Ano, měl jsem velké ambice. Konkurenci jsem osobně viděl ve dvou projektech, které se umístily na druhém a třetím místě, a oba tvůrci projektů jsou fantastičtí. Jejich projekty se mi moc líbily, i prezentace. Už tenkrát před prezentacemi a před vyhlášením jsem věděl, že jsou tohle moji dva největší konkurenti.
Co bylo v soutěži nejtěžší?
Pro mě určitě samotná prezentace. Jsem introvertnější člověk, takže je pro mě těžké poskládat myšlenky, které mám v hlavě, tak, aby dávaly smysl ostatním lidem. Je pro mě lepší si to spíš napsat, než to sdělovat ústně.
Většina finalistů byla spjatá s Univerzitou Palackého. Byl jste mezi nimi i Vy? Máte s univerzitou propojení?
Ne, nemám. Na univerzitu jsem se před mnoha lety hlásil a ačkoliv jsem byl přijat, ke studiu jsem nakonec nenastoupil. To je moje jediné napojení, které na univerzitu mám.
Proč jste si vybral zrovna oblast gastronomie?
Dřív jsem 7 let pracoval na volné noze. Dělal jsem služby v digitálním marketingu a programování a vždy to bylo pro nějakého klienta. Celé ty roky jsem si přál mít vlastní produkt. Pak jsem najednou dostal poptávku od klienta, který chtěl vytvořit nový, hezčí web. Během našich rozhovorů jsem došel k tomu, že celému tomu odvětví chybí nástroj, který by ho vylepšil. Ten jsme vytvořili my.
Během víkendu jsem vytvořil předlohu, ze které byli klienti nadšení. A mně už během procesu tvorby došlo, že to je fantastický produkt. Když jsem hledal na internetu, zjistil jsem, že nic podobného neexistuje, a to nejen v Česku, ale ani v celé Evropě. Tak jsem si řekl, že mám fantastický produkt a i když cílovka není velká, dává dohromady smysl, abych do toho skočil.
Jak vlastně celý ten systém funguje? Jak si to představit?
Je to kompletní systém pro cateringovou společnost, která v něm vyřídí zakázku od začátku až do úplného konce. Od přijetí poptávky, přes vytvoření nabídky, až po naplánování směn zaměstnanců, po analytiku i fakturování. Zkrátka, těch procesů v cateringovce je 24 a všechny jsou obsaženy v Caterminku.
V dnešním světě cateringovka musí na všechno používat různé excely, tabulky, všechno se to řeší po e-mailech, po telefonech, jsou nějaké nástěnky a podobně. Catermink to všechno má v jedné aplikaci, takže ušetří společnosti spoustu času s operativou.
Zkusil jste si někdy práci v oboru gastronomie i z druhé strany?
Naštěstí ne. Je mi jasné, že to je extrémně tvrdá práce. S gastro světem nemám žádnou zkušenost kromě toho, že chodím rád na jídlo. Určitě bych to rád někdy zkusil, ale dlouhodobě bych to dělat nechtěl. Před všemi, kdo takhle pracují, mám obrovský respekt.
Máte v hlavě nějakou další inovaci nebo další vylepšení, které byste v budoucnu rád přidal?
Určitě ano. Ten produkt pořád není u konce, je to vyvíjející se organismus. Jsme teď na začátku.
Mluvil jste v množném čísle. Znamená to, že pracujete v týmu?
Ano, spoluzakladatelem je Marcel Janík, právě s ním to dávám celé dohromady a určitě na to nejsem sám. Nápad přišel ale z mojí hlavy a i to je důvod, proč jsem projekt v soutěži odprezentoval já. Samozřejmě ale jsou i určitá úskalí, mezi ně patří hlavně čas. Mám rodinu a je pro mě důležité věci prioritizovat. To, že je čas extrémně omezený, je asi ta nejtěžší věc.
Systém už je v provozu, využívá ho hned několik zákazníků. Máte nějakou zpětnou vazbu?
Ano, jsou nadšení. Největší pochvalou je to, když klient i po 90 dnech u produktu zůstanou a používají ho dál. Systém využívá zhruba deset společností.
Má systém vliv i na zákazníka společnosti, která systém využívá?
Absolutně. Při objednání cateringu musí zákazník vyplnit formulář na webu, jméno, příjmení, telefon, e-mail a nějakou zprávu, nebo rovnou zavolat. Dopředu neví, jestli má daná společnost vůbec čas a bude schopná ho obsloužit, a neví ani nabídku. To tenhle systém mění. Zájemce předem vidí zabookované i volné termíny. I tohle se porotě asi líbilo.
Kdo tedy systém víc ocení? Cateringová společnost nebo koncový uživatel?
Myslím, že oba dva stejně. Kdybych měl vybrat jednoho, určitě to bude cateringovka. Ušetří desítky hodin měsíčně.
Součástí výhry byla i finanční odměna. Už víte, jak ji využijete?
Peníze použijeme do právních služeb, abychom měli v pořádku obchodní podmínky i další náležitosti. Chceme taky expandovat na Slovensko a postupně do celé Evropy. Tomu peníze určitě pomůžou.
Jaké máte plány do budoucna? Chystáte další projekty?
Teď se chci zabývat tímhle vítězným projektem. Chci dobýt Evropu. Bude to náročné a budu rád, když se mi podaří propojit s dalšími, kteří by s expanzí pomohli. Není to ale teď na pořadu dne a věnuju se zároveň věcem, které jsou aktuálnější.