FÓRUM OR: Má Olomouc svítit i v noci? Politici se přou o krásu památek, energii a světelný smog

Nasvícené památky jako magnet pro turisty a symbol živého města, nebo zbytečný luxus, který ruší obyvatele a plýtvá energií? Olomoučtí zastupitelé napříč politickým spektrem v dnešním Fóru OR řeší, kdy, jak a zda vůbec má město svítit na své historické dominanty. Zastupitelům jsme položili otázku: "Měly by být památky ve městě nasvícené i v nočních hodinách, kdy kolem nich nikdo nechodí? Proč?" Odpovědi jsme zveřejnili v pořadí, v jakém je zastupitelé zaslali. 

Svatopluk Binder (ANO)

Ano, měly. Předpokládám, že důvodem jejich nasvícení je fakt, aby nás svou krásou ohromovaly i ve večerních hodinách a za mě osobně se jim to úspěšně daří.  Pokud se budeme bavit o nasvícení katedrály sv. Václava, domnívám se, že neagresivní zelená, přitom atraktivní barva, dodává této památce a současně živému symbolu naší historie i současnosti přidanou hodnotu. Celá několika osobami vyvolaná debata na toto téma se mi zdá býti absurdní. Můj organismus je světelným smogem daleko více zatížen pouhou cestou automobilem do Šternberka, kdy mi nepřetržitě přímo do očí svítí silná moderní LED světla, před kterými můj zrak nemá úniku. Prosím, buďme normální.

Pavel Jelínek (SPD)

V této otázce máme za klub SPD názor v duchu produktivity osvětlení. To znamená určitě nasvětlovat památky v době probíhajících akcí v místě památky, případně v době připomínkových akcí spojených s danou kulturní památkou. Opravdu za nás není nutné, aby byla památka osvětlena celou noc v době, kdy již není v celé oblasti žádný pohyb návštěvníků. Také technologie osvětlení je potřeba maximálně modernizovat do technologí LED s možností tónování světla k minimalizaci světelného smogu.

Štěpán Otakar Bačák (SpOLečně)

Domnívám se, že noční osvětlení má dvojí funkci, jednak estetickou a jednak ochrannou. Památky vzhledem ke své vzácnosti ať už jsou či nejsou pod kamerovým dohledem chrání osvětlení alespoň částečně před vandalismem a proto je nutná i jistá míra jejich nasvícení. Moderní systémy dokáží dnes reagovat i na pohyb a tak je možné zachovat i míru úspor energie na osvětlení.

Eva Machová (STAN, Zelení a nez. ol. os.)

Důvodem pro nasvícení je nejen podpora cestovního ruchu, resp. turismus, ale také ekonomika večerního města (restaurace, hotely). Určitě má smysl nasvícení památek ve městě do půlnoci. Poté vypnout. Důvodem proti nasvícení po půlnoci je určitě světelné obtěžování lidí bydlících v okolí památek, světelný smog a čerpání energií (zbytné provozní náklady).

Bydlela jsem v centru města a nasvícení kostelů i radnice, tj. pocit živého centra ve večerních hodinách, jsem vnímala pozitivně. Určitě je ale důležité komunikovat s lidmi bydlícími v okolí památek kvalitu světelného prostředí (intenzitu, barvu, oslnění i směřování světel).

Architektonické nasvícení památek je běžné ve velké části Evropy i mimo ni (zejména v turistických městech), ale zároveň je čím dál běžnější omezování svícení po půlnoci právě kvůli světelnému smogu a energiím. I ikonické památky v turistických metropolích mají pevné vypínací časy o půlnoci, v letním čase až okolo jedné hodiny.

Martin Major (SPOLU)

Nasvícení památek má smysl, ale nemělo by být bezhlavé. Památky nejsou jen kulisou pro denní provoz města, ale i v noci dotvářejí jeho identitu, orientaci v prostoru a atmosféru historického centra. Zároveň však platí, že veřejná energie nemá být plýtvána tam, kde to nepřináší žádnou přidanou hodnotu.

V řadě českých i zahraničních historických měst se dnes uplatňuje kombinovaný přístup. Památky jsou večer nasvícené, ale po určité hodině, typicky kolem 23. či 24. hodiny, se intenzita světla výrazně sníží, případně se osvětlení zcela vypne. Takto postupují například Vídeň, Mnichov, Krakov nebo část historického centra Prahy. Důvodem není jen úspora energie, ale také ochrana nočního prostředí a samotných památek.

Z energetického hlediska navíc nejde o dramatické částky. U moderního LED osvětlení se roční spotřeba jedné památky pohybuje v řádu jednotek tisíc kilowatthodin, což při dnešních cenách představuje desítky tisíc korun ročně. Chytrá regulace, ztlumení nebo vypnutí v pozdních nočních hodinách dokáže tyto náklady snížit až o 40–60 %.

Za rozumné považuji řešení, které zohledňuje pohyb lidí, bezpečnost, turistický ruch i odpovědné hospodaření města. Nejde tedy o otázku „svítit, nebo nesvítit“, ale jak chytře a účelně svítit.

Pavel Grasse (ProOlomouc)

Olomouc je u nás druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervací. Mnohé památky jsou pro ni signifikantní, nerozlučně spojené s jejím obrazem a s turistickým ruchem. Ta z nejvýznamnějších, která nemá ve střední Evropě obdoby, je zapsána i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice. Mezi další skvosty patří Přemyslovský hrad s katedrálou sv. Václava, kostely sv. Mořice, sv. Michala, barokní kašny a sloupy,… Nelze všechny jmenovat. Jen v městské památkové rezervaci je chráněných památek na 280. Jako výrazná dominanta v krajině patří k Olomouci také bazilika navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Významné pro obraz města jsou věže kostelů na přístupových radiálách, třeba na Nových Sadech, v Hejčíně, či od Šternberka Klášterní Hradisko a další.

Vnímání města při denním světle je jiné, než při nočním osvětlení. To základní plní hlavně funkci orientace a bezpečnosti při pohybu městem. Sofistikovaným nasvícením signifikantních památek můžeme dosáhnou umocněného vnímání obrazu města a snadnější orientace. Výrazným estetickým zážitkem může být i promyšlené nasvícení vybraných dominant při nočním vnímání města z dálkových pohledů.

Promyšlené nasvětlení památek v nočních hodinách má tedy určitě význam i při nízkém pohybu osob. Nasvícené dominanty slouží jako orientační body a dávají městu specifický vizuální charakter odlišný od denního přirozeného osvětlení města. Správné nasvícení a zdůraznění určitých architektonických i výtvarných prvků může mít pozitivní vliv na marketing města i turistickou návštěvnost. Noční vnímání zvýrazněných architektonických a skulpturálních detailů, které mohou zůstat v denním světle nepovšimnuty, bude intenzivnější díky záměrnému kontrastu či stínování, čímž se památky mohou prezentovat ve specifických uměleckých kontextech. A nakonec výraznější osvětlení odrazuje od kriminální činnosti i vandalismu, což je důležité pro pasivní obranu proti sprejerům či jinému poškozování.

Moderní systémy osvětlení jsou již významně úspornější, režimově flexibilnější a provozně výhodnější než dříve používané vysokonapěťové systémy. Umožňují regulovat intenzitu osvětlení při různých režimech odvislých od scénografických záměrů místní správy za podpory odborníků.

Pokud dříve mnohdy intenzivní až teatrální pojetí osvětlení může být nahrazeno moderním, nízkoenergetickým, cíleným, promyšleným a umělecky pojatým osvětlením, zahrnujícím v sobě i snahu o vyvážený poměr mezi ekonomií, účelem a přiměřenou eliminací světelného smogu, pak je to podle mého názoru ta správná cesta pro noční nasvícení památek.

Související

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

  • Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků
    Společnost

    Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků

    Mši provázenou kytarami, harmonikou, houslemi i zpěvem zažila dnes bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Přijeli Romové všech věkových skupin, konala se zde jejich tradiční romská pouť. Mši sloužil nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Do mše poutníci z řad mladších generací vstupovali i divadelními scénkami. Právě atmosféra tohoto setkání je důvodem, proč Romové na pouť míří z celé republiky i zahraničí, řekli ČTK její účastníci.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

Seriály