DataReport: Turistů v Olomouci přibývá. Nejvíc je sousedů, dominuje ale i Ukrajina a USA

Olomouc je turisticky jedno z nejvíce atraktivních měst v celé České republice. V oblibě je u českých i zahraničních návštěvníků. Za minulý rok zaznamenala nárůst turistů. Nejvíce návštěvníků jezdí ze Slovenska.

Podle radních město zaznamenalo ve srovnání s předchozím rokem viditelný vzestup návštěvnosti v obou hlavních ukazatelích. Těmi jsou počet hostů a počet přenocování.

Celkový počet hostů se v roce 2025 zvýšil o 4,75 procenta a počet jejich přenocování vzrostl o 4,57 procent. Zvýšil se i počet domácích turistů, a to o 2,25 procent. Zahraničních návštěvníků bylo výrazně více, jejich počet vzrostl až o 7,81 procent.

Předběžná data získalo město Olomouc od Českého statistického úřadu. Podle nich ve městě přespalo v olomouckých hotelích a penzionech téměř půl milionů hostů (471 238 lidí). Z toho bylo více než 167 tisíc hostů z Česka a více než 85 tisíc ze zahraničí.

Nejvíce návštěvníků přivítala Olomouc ze Slovenska. Výrazné zastoupení měli ale také turisté z Polska, Německa a Rakouska. V menším měřítku se do Olomouce podívali i lidé z Litvy, Ukrajiny, Itálie, USA nebo Maďarska.

Průměrná délka přenocování u ubytovaných hostů zůstala téměř stejná, a to 1,86 nocí. „Tradičně nejdelší dobu v Olomouci tráví Španělé, významně ale vzrostl počet přenocování hostů z Číny a Francie,“ uvedl náměstek primátorky Viktor Tichák (Piráti).

Nárůst návštěvnosti zaznamenalo i Informační centrum. „V loňském roce centrum navštívilo téměř 134 tisíc lidí,“ potvrdila vedoucí oddělení cestovního ruchu Lucie Bartovská. Návštěvníci byli podle dat z 86 procent Češi. Nárůst návštěvnosti přitom představoval jednu třetinu a olomoucké infocentrum se tak zařadilo na osmé místo v republice.

„Z prohlídek města byl největší zájem o výstup na radniční věž, trasu Olomouc v kostce a freskový sál v Komeniu,“ doplnila informace Bartovská. Populární podle ní byla však i prázdninová soutěž pro děti nazvaná S kočičkou Olou po Olomouci nebo prohlídkový okruh Po stopách olomouckého baroka. Ten turisty zavedl do kaple Božího Těla, kaple sv. Jana Sarkandra nebo k varhanám v chrámu Panny Marie Sněžné.

Ekonomický přínos spojený s cestovním ruchem tak podle propočtů radních činil zhruba 19,5 milionů korun. Částka přitom zahrnuje jen platby turistů na pobytových taxách.

Novinkou pro letošní rok je dotykový LCD displej. Ten funguje v informačním centru jako samoobslužná informační přepážka. Každý návštěvník si tak může na obrazovce veškeré potřebné informace vyhledat sám. Systém nabízí komunikaci ve čtyřech jazycích.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály