Chtějí zeleň, ale zároveň parkují na trávě. Ve vnitrobloku přibudou nová parkovací místa

Vnitroblok Albertova s parkováním bojuje už několik let. Dříve se tu parkovalo na nezpevněné cestě, místní se v posledních letech dočkali 20 zpevněných parkovacích míst. Teď má v lokalitě vzniknout dalších 35 míst na stání. S tím ale nesouhlasí část obyvatel, která podala na město žádost se zachováním zeleně. Podle investičního náměstka Miloslava Tichého to ale nedává smysl.

"Těch pár obyvatel, kteří nyní žádají, abychom tuto investiční akci nerealizovali nebo ji změnili, chtějí, aby tam zůstaly trávníky místo plánovaných parkovacích míst. Jenže zároveň víme – a oni to ani nepopírají – že na těch trávnících běžně parkují. Máme to doložené fotografiemi. Takže ve výsledku nechtějí parkovací místa, ale chtějí stát s autem na trávě,“ vysvětlil pro Report investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO).

Lidé tak na zeleni parkují nelegálně a zároveň ji sami ničí. „Navíc v místě není ani příjezdová cesta, takže auta tam jezdí přes chodník. My se snažíme to celé narovnat. Naším cílem je budovat legální parkovací místa tak, aby byla kapacita dostačující a parkování probíhalo v souladu s pravidly,“ dodal Tichý pro Report.

Žádost za zachování zeleně v minulém týdnu probírala Rada města Olomouce. Tichý tam radní seznámil se svou odpovědí petentům. „Teď jim konkrétně vadí 14 parkovacích míst, která mají být u jednoho bytového domu. Přitom nepředložili ani návrh, že by tam třeba byla nová výsadba. Jen chtějí zachovat zeleň. Což by samozřejmě bylo pěkné, kdyby tam opravdu neparkovali. Ale realita je jiná,“ popsal náměstek.

Situaci pro Report okomentoval i jeden z místních. Ten zmiňoval případy, kdy tvůrci petice nechtějí, aby na zeleni parkovali nerezidenti, ale zároveň sami tam parkovat chtějí. A naopak nechtějí dostávat pokuty od městských strážníků.

"Když se jich zeptáte, kde chtějí parkovat, když ne na té zeleni, tak vám neřeknou. Takže reálně by tím přesunuli problém jinam – na jiná místa, kde už je situace také napjatá. Je to přesně ten typ situace, kdy lidé chtějí parkovat, ale zároveň chtějí zachovat zeleň. A to prostě nejde dohromady,“ potvrdil i náměstek Tichý.

Tichý už s petenty schůzku měl, a později jim také odepsal a zodpověděl jejich otázky. Zároveň zamítl možnost zachování zeleně. „Ano, odpověděl jsem jim. V jejich podnětu je toho víc – třeba že nechtějí, aby byl průjezd skrz vnitroblok. Ten ale v projektu není. V plánu je tam chodník, možná by se dal osadit i sloupky, ale žádný průjezd se nechystá,“ dodal Miloslav Tichý.

Podnět podepsalo podle náměstka 15 až 20 lidí: „Myslím, že všichni bydlí v tom jednom bytovém domě. Argumentovali mimo jiné tím, že jsou to převážně senioři bez aut. Jenže situace se mění – byty kupují i studenti, ti auta mají, a parkovacích míst bude čím dál víc potřeba.“

Problém přitom existuje ve vnitrobloku už dlouho. Na přelomu let 2023 a 2024 tady opravy ochromily dopravu na několik měsíců, takže místní museli několik měsíců hledat parkovací místa v okolních ulicích. „Ano. Když je někde v bloku uzavírka kvůli opravám, lidé z okolí mají večer problém zaparkovat. Parkují pak různě – na trávě, na štěrku, prostě na místech, kde to není legální. Snažíme se, aby to bylo v pořádku. Aby mohli parkovat bez obav, že někdo zavolá městskou policii. Ta tam sice běžně nejezdí, ale když ji někdo zavolá, musí přijet a rozdávat pokuty,“ řekl náměstek primátora pro Report.

Řešením by podle jednoho z místních, který nechtěl být zmiňován, bylo vybudování nových parkovacích míst, ale také zavedení zón. To by podle něj mohlo uklidnit i petenty, kteří nechtějí hledat místo u domu, když jim je zaberou dojíždějící.

„Stává se, že lidé přijíždějí z okolí Olomouce, zaparkují tady a jdou do fakultní nemocnice. Chtěli bychom, aby se zavedly parkovací zóny C a D a začalo se za stání platit. Kdo tu nebydlí, ať parkuje jinde. Jinak tu pro nás nebude místo,“ řekl pro Report jeden z místních.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou
    Zdraví

    Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou

    Po vypadnutí mléčných zubů malému Tomášovi nové zuby nenarostly. Jeho problém řešili rodiče hned s několika stomatology. Až rentgenové vyšetření však odhalilo v dolní čelisti nezhoubný nádor. Lékaři tak chlapci museli odebrat kus čelisti. Ten nahradili implantátem z titanu.

  • Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela
    Společnost

    Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela

    Cyklistka Julia Kopecký se na třetí pokus dočkala v sobotu 27. června na mistrovství republiky kýženého vítězného double. Třetím rokem po sobě ovládla časovku, za zlatem v silničním závodě ale stoupala postupně od třetího místa. V cíli byla šťastná, ale také unavená, těžší závod v bojích o domácí tituly podle svých slov ještě nejela.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

Nejčtenější

Seriály