Spuštění odpadového projektu v Olomouckém kraji je naplánováno na rok 2026

Spuštění chystaného projektu zaměřeného na zpracování komunálního odpadu v Olomouckém kraji je naplánováno na rok 2026. Do systému by se měly zapojit města a obce čítající dohromady asi 300.000 obyvatel, což je polovina krajské populace. ČTK to dnes sdělil předseda spolku Odpady Olomouckého kraje a krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN). Pilířem projektu bude nová linka k dotřídění v Olomouci, díky níž budou samosprávy připraveny na zpřísnění podmínek nakládání s odpady od roku 2030.

Přímými akcionáři odpadového projektu jsou města Olomouc, Přerov, Šumperk, Hranice, Lipník nad Bečvou, Uničov, Litovel, Mohelnice, Konice, Loštice, Bludov, Šumvald, Úsov a spolek Odpady Olomouckého kraje. K akcionářům nyní přibude svazek obcí ze Šternberska. Tento počet akcionářů podle Šmídy zřejmě není konečný. "Už dnes registrujeme další zájemce o zapojení skrze spolek Odpady Olomouckého kraje," uvedl.

Především obce z oblastí, ve kterých se do krajského projektu místní samosprávy už zapojily, by podle Šmídy neměly otálet. "Čím zahuštěnější každá obhospodařovaná oblast bude, tím efektivnější bude logistika a o to větších úspor mohou obce dosáhnout," uvedl Šmída,. Podle něj se cena akcií odpadového spolku bude s blížícím termínem spuštění projektu zvyšovat. "Ti, kteří přistoupí později, nemohou mít lepší podmínky než ti, kteří již v projektu jsou. Olomoucký kraj si tyto peníze navíc nenechá, ale nasměruje je právě do podpory projektu, který dává zapojeným obcím jistotu, kam s odpadem po zákazu skládkování v roce 2030," dodal.

Odpadové centrum v Olomouci za 450 milionů korun ročně roztřídí až 50.000 tun směsného komunálního odpadu a sehraje důležitou roli v krajském systému likvidace komunálního odpadu, který dostane na starost Servisní společnost odpady Olomouckého kraje vlastněná hejtmanstvím, městy a obcemi. Linka bude zpracovávat i obsah žlutých popelnic, do kterých má být kromě plastů odkládán také kovový odpad a tetrapakové obaly.

"Projekt Odpady Olomouckého kraje velmi dobře naplňuje vizi, kterou si jeho nositelé stanovili při jeho restartu po roce 2020. Tedy, že města a obce budou řešit nakládání s odpady ve spolupráci s Olomouckým krajem svépomocí a že zisky z tohoto projektu zůstanou v rukách našich členů," řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Akcionářem krajského systému byl také Prostějov, který se ale letos rozhodl ze servisní firmy vystoupit. Radnice to zdůvodnila tím, že dostala dvě výhodnější nabídky na řešení odpadového hospodaření. Firma PGP Terminal v nedalekých Mostkovicích plánuje výstavbu zařízení umožňujícího plazmové zplyňování odpadu, nesouhlasí s tím ale více než polovina obyvatel obce. Prostějovská radnice má v záloze ještě spalovnu na tuhá alternativní paliva v Brně, jejíž kapacita se má zvýšit. Pokud bude zavedena zvažovaná záloha na PET lahve, tak krajský projekt podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (PéVéčko) nemůže ekonomicky fungovat.

Související

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

  • Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků
    Společnost

    Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků

    Mši provázenou kytarami, harmonikou, houslemi i zpěvem zažila dnes bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Přijeli Romové všech věkových skupin, konala se zde jejich tradiční romská pouť. Mši sloužil nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Do mše poutníci z řad mladších generací vstupovali i divadelními scénkami. Právě atmosféra tohoto setkání je důvodem, proč Romové na pouť míří z celé republiky i zahraničí, řekli ČTK její účastníci.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

Seriály