Strach ze slintavky uzavřel farmu veřejnosti. Návštěvníci zmizeli, dojí se dál

Po silnici vyjíždíme z obce Červenka na Olomoucku a vydáváme se směrem ke 400 let starému zemědělskému stavení. Doubravský dvůr, stejně jako další zemědělská družstva a farmy, uzavřel přístup ke zvířatům pro širokou veřejnost. Důvodem je riziko vysoce nakažlivého viru slintavky a kulhavky, který napadá zejména skot. Nákaza by znamenala porazit celé stádo. Olomoucký Report na místě zjišťoval, jak se opatření vydávaná úřady projevují na provozu zemědělských subjektů.

Před samotnou farmou je parkoviště s kapacitou pro pár aut. Dříve dokořán otevřená červená brána je nyní zavřená a zamčená řetězem. Před ní se nachází rohožka napuštěná dezinfekcí a dekontaminační rám, který má vyčistit vozidla, kterým je povoleno do dvora vjet. Od 7. března totiž platí přísná opatření od Státní veterinární správy (SVS) v souvislosti se slintavkou a kulhavkou. 

„Chov a kravín fungují normálně, protože to jinak nejde. Krávy se musí dojit a krmit, takže ten základ běží. Všechno, co není nezbytně nutné, jsme ale omezili – dodavatelé nezajíždějí do dvora, ale zastavují před bránou. Dovnitř jede jen mlékař nebo výjimečně kamion s krmením, a to přes dezinfekční rám,“ vysvětluje pro Report Šárka Osičková, která s manželem Václavem farmu provozuje.

Podniková prodejna je stále otevřená, tržby ale klesly

Krom kravína a výběhů pro další zvířata, má farma také provozní prodejnu nesoucí název Sýpka, kde prodávají své mléčné i masné výrobky. „To byl asi největší oříšek. Vchod máme ze dvora, takže jsme vytvořili koridor, aby se zákazníci k nám dostali, ale nedostali se ke zvířatům. Uvažovali jsme i o novém vchodu z parkoviště, ale to by znamenalo prorazit 400 let starou zeď,“ podotýká Osičková.


Slintavka a kulhavka (SLAK) je vysoce nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, které způsobuje horečku, puchýře a následné léze v dutině ústní, na končetinách a dalších místech, což vede ke slinotoku a kulhání. Nákaza má vysokou nemocnost, nízkou úmrtnost a i když není přenosná na člověka, lidé ji mohou šířit mezi chovy nepřímo. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.


Právě uzavření dvoru pro veřejnost, aby provozovatelé minimalizovali možnost zavlečení viru, způsobilo výrazný úbytek návštěvníků. Zatímco dříve farmu navštěvovaly celé rodiny s dětmi, dnes si podle Osičkové přijdou jen nakoupit. „V prodejně nám klesly tržby přibližně o polovinu. Největší ztrátou pro nás jsou ale návštěvníci,“ vysvětluje Osičková.

Co do opatření, podle Osičkové postupují příslušné úřady i Ministerstvo zemědělství zodpovědně. „Veterinární správa a ministerstvo se k tomu staví zodpovědně, ale často jim chybí praktický vhled, jak funguje běžný provoz. Naštěstí se zapojili i lidé z praxe – díky tomu mají opatření větší smysl. Kdyby to určovali jen 'shora', nemuselo by to být efektivní,“ vysvětluje s tím, že na opatřeních se podílel i její manžel Václav, veterinář a předseda Společné zdravotní komise svazu chovatelů skotu ČR.

Podezření na nákazu spouští jasný postup

SVS má také připravený plán pro případ, že by se nákaza vyskytla v republice. „To je zásadní, protože pak je potřeba jednat v hodinách, skoro bych řekla i v minutách, protože ten virus je velmi nakažlivý a nebezpečný,“ doplňuje Osičková.

Podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka je postup při podezření na slintavku a kulhavku podobný jako u jiných vážných nákaz. „Proces začíná tím, že někde vznikne podezření, že se v chovu vyskytují klinické příznaky u zvířat. Pak se přijímají přechodná nebo počáteční opatření a posílají se vzorky na vyšetření,“ popsal pro Report Vorlíček.

V případě, že se nákaza potvrdí, následuje vyhlášení ohniska a ochranných pásem. "V ohnisku se samozřejmě likvidují vnímavá zvířata a v pásmech se přijímají opatření," vysvětlil mluvčí Vorlíček. Důležitým faktorem je také rozsah chovu a druh zvířat. „Záleží, jak je to velký chov, jakých zvířat, a potom s pomocí dalších složek se likviduje podobně, jako to probíhá teď na Slovensku nebo v Maďarsku,“ doplnil.

Na území České republiky stále platí zákaz dovozu vnímavých zvířat na SLAK ze Slovenska a Maďarska. Mezi vnímavá zvířata patří ta domácí, jako je skot, ovce, kozy, prasata, ale i volně žijící, jako je prase divoké nebo jelen evropský. Stejně tak platí zákaz i na dovoz sena, slámy či zelené píce z uvedených zemí. Na slovenských a rakouských hranicích probíhají kontroly a dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny. Výjimkou jsou pouze dvě spolkové země Rakouska - Dolní Rakousko a Burgenlandsko.

Podle dat ze začátku dubna zkontrolovala policie přes 176 tisíc vozidel. Třinácti z nich chyběly doklady o dezinfekci a 39 vozidlům odepřeli příslušníci vstup na území republiky.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály