Spousta lidí si před Dušičkami uvědomí, že mají nějaký hrob, říká olomoucký hrobník

Začátek listopadu patří Dušičkám - Svátku zesnulých. S tím se pro řadu lidí pojí tradiční návštěvy hřbitovů, údržba hrobů a připalování svíček. Jen v Olomouci je dvanáct hřbitovů, o které se stará pouze šestice hrobařů. Právě o jejich práci, údržbě hřbitovů a proměně provozu během dušičkového víkendu jsme pro rozhovor Olomouckého Reportu mluvili s Josefem Václavíkem, vedoucím správcem olomouckých hřbitovů.

Krátce před devátou hodinou ranní vystupuji z tramvaje na zastávce Hřbitovy. Ranní špička už pominula a tak bez problému přecházím silnici a stoupám po schodech k velké bráně od největšího olomouckého hřbitova - na Neředíně. Právě pod nápisem "Všichni budeme proměněni...", který na bráně stojí, se s panem Václavíkem setkáváme. Po krátkém seznámení vyrážíme do útrob hřbitova, kde rozhovor probíhá doslova za pochodu.

Jak vypadá běžný den hrobaře?

Ráno si nejprve rozdělíme práci, protože kromě kopání hrobů máme na starosti také veškerou údržbu zeleně na hřbitově. V poslední době už toho pohřbívání do země není tolik, takže se více staráme o zeleň, sečení trávy, hrabání listí, ořezy stromů a tak.

Největší olomoucký hřbitov je právě tento, na Neředíně. Co ostatní hřbitovy? Jak jsou náročné na údržbu?

Hodně vytížený je také hřbitov v Hodolanech, ten je taky velký. A pak Nová Ulice. V Olomouci se dohromady staráme o dvanáct hřbitovů, ale je nás jenom šest. To je absolutně nedostačující.

Mladí nechtějí hřbitovy navštěvovat

Co obnáší správa hřbitova před Dušičkami? Mění se váš režim?

Mění se, a hodně. Spousta lidí sem celý rok nepřijde, ale před Dušičkami si uvědomí, že mají nějaký hrob a nám přibude spousta požadavků, které přes rok nejsou. Víc se starají o zarostlé keře, stoupají i požadavky na kameníky. Po těch žádají hroby opravit nebo je zrenovovat. Každý chce mít ten hrob na dušičky pěkný, takže to chtějí hlavně zvelebit.

Jaké to vůbec je, být denně ve styku se smrtí?

To jsem si popravdě nikdy nijak nepřipouštěl. Člověk to už bere úplně normálně, jako když jdete někde parkem ve městě, tak tady je to stejné. Samozřejmě člověk to víc respektuje a vnímá, že je to pietní místo. Snažím se k tomu tak i přistupovat.

Sledujete nějaké proměny pohřebnictví?

Sleduji hlavně menší návštěvnost a zájem přes rok. Na Dušičky přijdou vždycky všichni, i ti co to moc neřeší. Spousta starších lidí nechává už hroby ladem nebo je třeba i ruší. Nechávají třeba ostatky, co ještě nejsou zpopelněné, zpopelnit nebo co už jsou zpopelněné, tak jenom rozptýlit a hroby ruší, protože mladší generace nemá zájem ty hřbitovy navštěvovat. Tím, že by k hrobům nikdo nechodil a jen by to upadalo v zapomnění, řeší to tímto způsobem.

Je potřeba to trochu brát s nadsázkou, jinak bychom z toho asi zblbli

Vy jste byl na soutěži hrobařů v Maďarsku, kde jste získali bronzovou medaili. V čem soutěž spočívala?

První kritérium byla rychlost, to druhé zase přesnost. Hrob musel mít přesně dané rozměry - 80 centimetrů na šířku, 200 na délku a 160 do hloubky, a cílem bylo se co nejrychleji dostat na tu hloubku. My jsme sice skončili asi pátí, ale na třetí místo jsme se dostali díky přesnosti. Do vykopaného hrobu se spouštěl rám a rozhodčí započítávali pouze tu hloubku, kde se ten rám zasekl o stěny.

Další fáze byla zase zaházení hrobu a poslední fáze byla výzdoba. Měli jsme vysadit kolem hrobu asi 24 sazenic, ale tam jsme už nebyli tak dobří. Ono se to v Česku ani moc nedělá. Ale některá maďarská družstva to měla opravdu pěkné.

A co vnímání hrobníků těmi "běžnými" lidmi? To se nějak mění?

Existuje Asociace hrobníků a takové organizace se snaží hrobníkům jako řemeslníkům vrátit nějaké jméno. Za komunismu vznikly fámy, že hrobaři jsou opilci. To vlastně do jisté míry byla pravda, protože hrob vám vykopal kdokoliv, komu jste dali flašku rumu a byl fyzicky schopný to zvládnout. Dneska to ale tak není. Je potřeba mít certifikáty a vzniká formální vzdělání pro tuhle práci.

Je komunita hrobařů něčím specifická?

Něčím asi ano. Člověku ty okolnosti práce jaksi zevšední a už si občas zavtipkujeme nad něčím, z čeho by si běžný člověk legraci nedělal. Je potřeba to trochu brát s nadsázkou, jinak bychom z toho asi zblbli.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny
    Tipy

    Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny

    Konec školního roku, začátek prázdnin a den plný smíchu, soutěží i žlutomodré atmosféry. Obchodní centrum Olympia Olomouc zve děti, rodiče i všechny malé i velké fanoušky Mimoňů na Mimoňskou monster párty 2026, která promění pátek 26. června v pořádnou dávku prázdninové zábavy.

  • Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom
    Tipy

    Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom

    Olomoucká společnost M.L.S. Holice zažívá období mimořádného růstu. Firma, která vyrábí průmyslové alternátory a generátory pro zákazníky po celém světě, dnes těží především z masivního rozvoje datových center a nástupu umělé inteligence. Společnost aktivně řeší významné nábory nových zaměstnanců.

  • SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj
    Tipy

    SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj

    Dobývání hradu Plumlov. To je název akce, která se na stejnojmenném hradu a zámku uskuteční od 4. do 6. července. Těšit se můžete na bitvu o hrad nebo dětský Rytířský turnaj malých hrdinů. Olomoucký Report má pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát rodinné vstupné.

  • Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech
    Krimi

    Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech

    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Muži vinu u krajského soudu přiznali, tvrdili však, že jejich partnerky o činu nevěděly.

Nejčtenější

Seriály