Olomoucká zoo se letos může pochlubit odchovem šesti kolouchů velmi vzácného jelena siky vietnamského. Pět z nich jsou samičky, což je pro další chov velmi slibné, neboť se připravuje dovoz nového nepříbuzného samce. O tom, který samec to bude, se navíc rozhoduje právě v Olomouci. Zdejší zoo totiž od roku 2023 řídí Evropský záchovný program (EEP) tohoto v přírodě vyhubeného poddruhu.
Letošní samičky by tak mohly v Olomouci zůstat. Sikové vietnamští rodí kolouchy v průběhu celého jara, tedy od března do začátku května. „Všechny letošní kolouchy tak mohou návštěvníci vidět. Jako ostatní jelenovití mají tzv. zalehávací mláďata, kdy se mládě snaží dva až tři týdny schovávat v husté vegetaci či na kraji výběhu, aby bylo chráněno před predátory. Toto období již má většina letošních kolouchů za sebou, takže je možné je spatřit ve stádě,“ uvedl vrchní chovatel kopytníků Michal Trizma.


Olomoucké stádo se řadí k největším v Evropě. V současné době chová zahrada 25 siků vietnamských (včetně letošních mláďat), čímž se pyšní nejen největším stádem v České republice, ale zároveň jedním z pěti největších v Evropě. Toto stádo je součástí evropské populace, která na konci loňského roku čítala 416 jedinců. „Evropská populace je jediná celosvětově řízená, neboť zoologické zahrady Severní Ameriky nechaly tento vzácný poddruh bohužel vymřít,“ doplňuje zoolog Jan Pluháček.
Aby byla evropská populace soběstačná, je nezbytné zajistit její trvalé rozmnožování. „Ideálním stavem je chovat divoká zvířata tak, jako v přírodě. Sika vietnamský se sice snadno množí, ale zároveň patří k druhům často predovaným. Pokud samice nezabřezne během tří sezon, stává se doživotně neplodnou. Proto se snažíme, aby se všechny samice v Evropě množily. Přebytečná zvířata pak slouží jako přirozená potrava pro velké šelmy, které těží z výživově kvalitnějšího masa, než jaké pochází z hospodářských zvířat,“ uzavírá EEP koordinátor Jan Pluháček.