Kdo zaplatí školníky a uklízečky? Ministerstvo s námi nekomunikuje, zní z měst

Města, obce, kraje i další zřizovatelé škol se připravují na změnu ve financování nepedagogických pracovníků. Od roku 2026 by měli být uklízečky, školníci, nebo třeba kuchařky ve školních jídelnách placení svým zřizovatelem místo státního vyplácení mezd. Původní plán ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) přitom počítal se zavedením změny už od září. Po kritice ze strany odborů, krajů i měst se termín posunul. Olomoucký Report zjišťoval, jaká je situace v kraji. Některé instituce nesouhlasí se změnou vůbec, všichni oslovení ale mluví o neinformovanosti a překotnosti.

Do konce roku bude platit školníky, uklízečky a kuchařky stát z rozpočtu státu. Nepedagogičtí pracovníci, tedy lidé, kteří na školách nevykonávají pedagogickou činnost, jsou placeni podle tarifní tabulky. Její část je pod hranicí minimální mzdy.

Změny ve financování nepedagogických pracovníků ovšem nenastanou už od letošního září, jak původně ministerstvo školství avizovalo. Vládní koalice totiž po několika diskuzích rozhodla o posunutí rozhodnutí na začátek ledna roku 2026. „Změna proběhne na začátku rozpočtového roku, což umožní plynulejší přechod financování v rozpočtech krajů a obcí. Financování nepedagogických pracovníků od září do prosince 2025 bude zajištěno ze státního rozpočtu,“ uvedl na sociální síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Od roku 2026 se pak obcím a krajům má navýšit podíl na sdílených daních, čímž se posílí jejich rozpočty.

Na změnu ve financování reagoval Svaz měst a obcí, stejně jako jako Asociace krajů, nebo odbory. Report oslovil zástupce všech tří zmíněných subjektů. „Vítáme rozhodnutí vlády odložit financování nepedagogických pracovníků. Naše cesta tím ale nekončí. Budeme dál jednat, protože obce sice získaly nějaký čas na přípravu, ale my říkáme i nadále, že potřebujeme odpovědný přístup vedoucí k jasnému vymezení mechanismů,“ řekla pro Report tisková mluvčí Svazu měst a obcí (SMO) Alexandra Kocková s tím, že konkrétní kroky zahrnují další jednání. „Oslovili jsme i pana prezidenta a pan předseda SMO jedná na nejrůznějších úrovních a s různými orgány – od komisí až po další instituce, kterých se to týká. Takže naše vyjednávání pokračuje.“

Senát má na stole petici. Jednat bude v úterý

Tématem se bude zabývat i Senát ČR. Na stole má totiž petici za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků. Jednat o ní má v úterý. „Naše petice už má na 70 tisíc podpisů, to je podle mě úspěch. Chceme proces financování nepedagogických pracovníků zpomalit,“ řekl pro Report jeden z členů Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Ctirad Vaník, který je zároveň pod peticí podepsaný.


Požadavky v petici:

  • zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků ve školách prostřednictvím státního rozpočtu
  • zajištění spravedlivého a dlouhodobě stabilního financování regionálního školství jako celku
  • transparentní diskuze o jakýchkoli změnách školství za účasti zástupců škol, obcí, krajů a veřejnosti

Podle Vaníka má snahu zastavit novinku Asociace krajů, Svaz obcí a měst i Asociace ředitelů škol. „Nemohu mluvit jménem celé asociace, ale pouze jménem zástupce Olomouckého kraje a za sebe říkám, že vítám každou aktivitu, která pomůže senátorům osvětlit celou problematiku této změny ve financování školství,“ řekl pro Report Svatopluk Binder (ANO) za Asociaci krajů, který je zároveň náměstkem hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství.

Změnu řeší Asociace krajů, Svaz měst a obcí i Olomouc

Oceňuju, že se to vláda rozhodla odložit, primárně proto, že to nebylo dobře připravené, ani dobře vykomunikované. Hlavně by to vytvořilo neuvěřitelný tlak na zřizovatele, školy a nakonec i samotné pracovníky, kteří teď žijí v extrémní nejistotě, protože vůbec nevědí, co se na ně valí,“ řekl pro Report náměstek primátora Olomouce pro oblast školství Viktor Tichák (ProPir) a pokračoval: Na druhou stranu si myslím, že ve školství je tolik jiných zásadních agend k řešení, že financování kuchařek a školníků by nemělo být vlajkovou lodí této vlády ve volebním roce. Jsem docela překvapený, že se řeší hlavně to, kdo bude platit nepedagogické pracovníky.“

Report se Ticháka na situaci ohledně připravovaných změn ve financování nepedagogických pracovníků ptal už před posunutím termínu na 1. leden 2026. Protože šlo tehdy o změnu, která by mohla vyvolat nutné doplňující jednání zastupitelstva města, náměstek pro Report ve středu popsal, že je Olomouc na změnu financování připravená. Město Olomouc se připravilo tím, že jsme si nechali udělat analýzy, abychom věděli, jaké jsou reálné výdaje škol na nepedagogické pracovníky. Už teď víme, že na ně doplácíme i z městského rozpočtu, takže v tomto směru by se do budoucna nic zásadně nezměnilo. Se školami jsme komunikovali a dali jsme jim jasně najevo, že pokud by změna platila od 1. září, tak v letošním roce se pro ně nic nemění – jsme schopni pokrýt všechny aktuální výdaje tak, jak je měly naplánované,“ vysvětlil pro Report Tichák. Od nového kalendářního roku může město změnu řešit formou žádostí o adekvátní příspěvek na nepedagogické pracovníky podle aktuálních potřeb škol.

Ideální scénář? Ministerstvo by nám mělo změny vysvětlit

Ideální scénář by byl, kdyby v první fázi proběhla komunikační kampaň ministerstva, která by jasně vysvětlila, o co jde, proč a kdy se to má změnit. To podle mě zatím hodně chybí. Taková kampaň by mohla uklidnit samotné pracovníky, kteří nevědí, co je čeká,“ doplnil Viktor Tichák a zmínil, že se nepedagogičtí pracovníci mohou bát propouštění, což je logické.

Překotnost a nepřipravenost, těmito slovy okomentoval pro Report změnu i Svatopluk Binder za Komisi Rady Asociace krajů pro školství a sport. „Komise pro školství a sport Asociace krajů České republiky se k vládou předloženému návrhu staví negativně. Vadí nám její překotnost, její nepřipravenost, nízká míra informovanosti a snaha o její zavedení za každou cenu,“ uvedl Binder.

V rámci analýz, které si město ke změnám nechalo vypracovat, má Olomouc přesná čísla. Počet úvazků, které spadají do nepedagogických profesí je na území města 438. Nejedná se o počet lidí, protože se ve školách stává, že jeden pracovník má více úvazků. V Olomouci je obecně známo, že nejsme nejbohatší město a jsme výrazně zadlužení. Proto měli nepedagogičtí pracovníci větší jistotu, když finance přicházely ze státního rozpočtu. Když budou finance z městského rozpočtu, teoreticky bude mnohem jednodušší je škrtnout,“ odpověděl náměstek primátora.

Město se připravuje i bez metodiky

Podle Ticháka se město snaží situaci nepodcenit, i když MŠMT víc informací neposkytlo. Město navíc ani nemá informace, že by metodiku dostat v dalších týdnech mělo. „Ideální by bylo, kdyby stát, vláda a ministerstvo poskytly metodické vedení. Všechny kroky, které jsme jako zřizovatelé dosud udělali, byly z naší vlastní iniciativy. To znamená, že jsme si sami provedli měření a analýzy současného stavu. Takové věci by ale měly být standardně řešeny přímo ministerstvem, pokud přichází s takovou změnou. Jenže školy zatím nemají žádnou metodiku, jak postupovat, a města a obce také ne.“

Náměstek primátora pro oblast školství Tichák stejně jako zástupce Olomouckého kraje v Asociaci krajů Binder přitom nejsou výlučně proti změně ve financování. Vadí jim ale několikrát zmíněná neinformovanost. „Myslím si, že v principu určitý smysl dává. Zřizovatel lépe ví, kolik pracovníků je potřeba na správu budovy, kterou svěřuje své příspěvkové organizaci. Uvádím příklad: když postavíte sportovní halu u školy, logicky tam bude potřeba správce, uklízeč a další pracovníci. Ale pokud se financování nepedagogických pracovníků počítá jen z normativů na žáka, pak stát vůbec neví, že tam taková sportovní hala je a že jsou na ni potřeba další pracovníci. Proto je logické, že zřizovatel si dokáže lépe spočítat, kolik lidí je potřeba. Má totiž kratší komunikační linku s ředitelem školy,“ vysvětlil svůj postoj Tichák.

Jedná se o zásadní změnu, která má, jako každá taková změna, svá pro a proti, nicméně pro mě je důležité, aby uvedený návrh byl řádně prodiskutován, včetně celého legislativního procesu, což se bohužel doposud nestalo. V aktuální podobě jej proto nepodporuji,“ odpověděl Svatopluk Binder na otázku, jestli by bylo řešením úplně zrušit návrh, tak jak to požaduje zmíněná petice, nebo jen posunout termín změn.

O petici, která leží v Senátu, náměstek Tichák ví. Jestli se díky ní něco změní, ale nelze podle něj předvídat. „Obecně platí, že ve volebním roce se může stát cokoliv. Pokud by se změna odložila třeba ještě o rok, současný stav by mohl pokračovat dál a nic zásadního by se nezměnilo. Důležité ale je, aby případná změna byla dobře komunikovaná a metodicky zvládnutá. Pokud se změní financování, musí být předem jasná pravidla, která budou metodicky zajištěná ministerstvem. A to se zatím nestalo,“ uzavřel Viktor Tichák.

Související

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

  • Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť
    Společnost

    Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť

    Je tady další čtvrtek a s ním i naše tipy na víkend. Pravidelná čtvrteční rubrika vás dneska provede třeba filmovou nocí v kině Metropol a nabídne hned několik gastronomických či kulturních zážitků. Kam se vydáte tento víkend vy? 

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Horko nepůsobí dobře ani na nejstarší obyvatelstvo. Domovy pro seniory v Olomouckém kraji proto zavádí některá opatření, kterými proti teplému počasí bojují. Více.
  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Obnovu potřebného zařízení schválilo město Olomouc, které zimní stadion vlastní. Více.
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Velmi vysoké teploty a následně bouřky. Tak zní výstraha meteorologů pro dnešní den v celém Olomouckém kraji. Výstraha platí do dnešních 23 hodin.

Nejnovější

  • Světový pohár v paraatletice žen odstartoval
    Sport

    Světový pohár v paraatletice žen odstartoval

    Vůbec poprvé se v České republice koná Světový pohár v paraatletice žen. Jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy, byl zahájen dnes v Olomouci. Metropole Hané je prvním českým hostitelem těchto závodů, které byly v letošním roce pořádány mimo jiné také v Dubaji, Paříži a Novém Dillí. Olomouc bude Světový pohár hostit po celý paralympijský cyklus 2025-2028.

  • AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů

    Deset jednotek hasičů likvidovalo požár skládky plastů v průmyslovém areálu v obci Buk na Přerovsku. Uskladněný materiál hořel na ploše zhruba 40x10 metrů. Hasiči požár rychle lokalizovali, pokládkou pěny zvýšili hasební účinek vody, zabránili jeho šíření a dalšímu vývinu kouře. Nyní již dohašují.

  • Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle
    Kultura

    Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle

    Už jen do neděle 6. července mají návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci možnost zhlédnout výstavu Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma, která vrcholí prezentací výjimečného barokního tisku ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

Doporučujeme

  • U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?
    Doporučujeme

    U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?

    V srdci malebných Loštic se nachází kouzelné místo, které spojuje lásku k umění, historii a tradičním chutím – Kavárna Galerie U lišky Bystroušky. Tato útulná kavárna, situovaná přímo na náměstí Míru, je poctou legendární postavě lišky Bystroušky, jejíž příběh ztvárnil malíř Stanislav Lolek a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Jejich dílo inspirovalo i slavnou operu Leoše Janáčka, čímž se liška Bystrouška stala kulturním symbolem regionu. Nyní můžete pro kavárnu hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock

    Vizovice na Zlínsku se i v roce 2025 stanou dějištěm jednoho z největších rock-metalových festivalů ve střední Evropě. Masters of Rock se v areálu likérky R. Jelínek uskuteční od čtvrtka 10. července do neděle 13. července a půjde už o 21. ročník. Nyní může jeden z vás vyhrát lístek na Masters of Rock.

  • KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy
    Doporučujeme

    KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy

    V srdci Olomouce, v nádherné vile Primavesi, vytvořili prostor se zahrádkou, který hosté nazývají jedním z nejkrásnějších v celém městě. KAFEC Olomoucký je místem, kde se potkává výběrová káva s nezaměnitelnými waflemi, atmosféra klidu s radostí z každého sousta. Nyní můžete pro KAFEC hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

Nejčtenější

  • Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu
    Společnost

    Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu

    Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami a vysokými teplotami, které mohou v nejbližších hodinách zasáhnout Olomoucký kraj. Obyvatelům doporučují přijmout preventivní opatření.

  • Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce
    Společnost

    Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce

    Město Olomouc v souvislosti se zvyšujícím se počtem tropických dnů chystá na Horním náměstí vybudování systému mlžných sprch. Vzhledem k náročnosti instalace technologie by se systém měl spustit v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jan Horejš. Vysokou teplotu na rozpáleném náměstí tak do té doby pocitově snižují alespoň kropicí vozy, které projíždějí i ostatními ulicemi města. Mlžné brány osvěžují v těchto dnech například obyvatele Prostějova či Přerova, zjistila ČTK. Rozpálené ulice také častěji kropí cisterny s vodou.

  • Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří
    Společnost

    Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří

    Koza šrouborohá neboli markhur, je vzácný druh kozorožce, pocházející ze střední Asie. V Pákistánu je dokonce národním zvířetem. Zoologická zahrada v Olomouci ho chová od roku 1990 a zvířata zde i pravidelně množí, o čemž svědčí 8 letošních mláďat! Spolu s 18 dospělci se tak jedná o největší stádo tohoto vzácného zvířete v evropských zoo.

Seriály