Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.
Podnět k přijetí opatření podaly obce Velký Újezd a Slatinice. V případě schválení by mohlo na tři měsíce platit například omezení napouštění bazénů nebo zalévání zahrad. „Nepříznivá situace je i v případě vodních toků. Při dlouhotrvajícím bezdeštném období, vysokých teplotách, poklesu hladiny povrchových vod totiž hrozí kyslíkové deficity a v důsledku toho úhyny ryb a dalších vodních živočichů,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí města Olomouce Petr Loyka.
Voda je zatím podle Loyky v pořádku. „Je to dáno i tím, že jde o uzavřené, větší či menší jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice a jsou stabilním prostředím.“ Hlídané jsou ale také uzavřené vody, ne jen vodní toky.
Pracovníci odboru životního prostředí spolu s olomouckými rybáři průběžně sledují vývoj počasí, stav průtoků v říčním systému Moravy i situaci v uzavřených vodních plochách. Cílem je včas reagovat na případný pokles obsahu kyslíku ve vodě a přijmout potřebná opatření.
Platí přitom jednoduché pravidlo: čím vyšší teploty, tím nižší je rozpustnost kyslíku ve vodě, zatímco jeho spotřeba rybami a dalšími vodními živočichy zároveň roste. Situace, kdy po sérii tropických dnů a nocí dochází ke kritickému úbytku kyslíku, se v posledních letech opakuje stále častěji.