Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.
Krajský úřad převzal územní i stavební řízení o projektu Šantovka Tower a také další navazující procedury související s infrastrukturou a vodním hospodářstvím. Podle krajského úřadu se jedná o záměr, který svou výškou i umístěním do urbanisticky citlivého prostoru výrazně přesahuje běžnou stavební agendu a vyžaduje mimořádné odborné znalosti. "Záměr zároveň vyvolává značný veřejný zájem a vede k občanským sporům, což svědčilo hodnotovém konfliktu mezi soukromými a veřejnými zájmy. Tento konflikt dále zvyšuje nároky na vedení řízení, jeho odůvodnění, dokazování a dodržení zásad nestrannosti a transparentnosti správního rozhodování," stojí v usnesení krajského úřadu.
Budova Šantovka Tower vysoká 74 metrů, ve které má být 90 bytů, je součástí projektu nové čtvrti Šantovka. Skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka ji chce postavit nedaleko centra Olomouce. Projekt navazuje na fungující nákupní centrum Galerie Šantovka. S výškovou budovou nesouhlasí památkáři, podle nichž by poškodila historické panorama města. Na Šantovku Tower nemají jednotný pohled ani odborníci. "Ve věci zároveň existuje odborná kontroverze, kdy k navrhovanému záměru byla vydána stanoviska s protichůdnými závěry," uvedl krajský úřad.
Žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu ohledně umístění Šantovky Tower u historického jádra města podala v roce 2020 tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová, později ve sporu pokračoval její nástupce Stanislav Křeček. Krajský soud žalobu dvakrát odmítl. Nejvyšší správní soud (NSS) ale v lednu vyhověl kasační stížnosti veřejného ochránce práv. Nařídil opětovné projednání jeho žaloby a zrušení napadeného rozhodnutí o umístění stavby. Krajský soud následně v únoru územní rozhodnutí pro Šantovku Tower zrušil.
NSS v lednu upozorni na to, že zaměstnanci magistrátu rozhodovali o záměru, ohledně kterého v roce 2010 město a investor uzavřeli smlouvu o spolupráci. V červnu pak Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Šantovka Tower, která směřovala proti verdiktu, jímž krajský soud zrušil územní rozhodnutí kvůli zjištěné podjatosti.