Skokanem komunálek je SPD. Obejdeme se bez populistů, vyzývá STAN po volbách

Dveře volebních místností se uzavřely, v Olomouci je sečteno. Olomoucký Report pro vás mapuje celý volební víkend. Článek průběžně aktualizujeme.

„Vnímám to jako hodnocení naší čtyřleté práce, jako ocenění voličů. Věřím, že ty následující hodiny přinesou sestavení plodné koalice,“ uvedl pro Olomoucký Report současný primátor a lídr kandidátky ANO Miroslav Žbánek. „Nechci zatím předjímat, ale chci se bavit se všemi zastupitelskými kluby, protože úkoly, které jsou před městem, navazují na čtyřleté období, kdy jsme nastavovali směr a budoucnost města. Byl bych rád, aby v tom zastupitelstvo souznělo,“ popsal Žbánek svou vizi pro nové vedení města.


Výsledky voleb jsou sečteny, pořadí politických subjektů se v posledních hodinách sčítání nezměnilo. Hnutí ANO odchází s 16 mandáty, koalice SPOLU s 10, na třetím místě jsou Piráti a ProOlomouc s 8 křesly. Pět mandátů má koalice SPD a Trikolora, 4 zabírá hnutí spOLečně a dva mandáty získala koalice STAN a Zelení. Olomoucké zastupitelstvo má 45 členů.


„Spojili jsme síly v koalici, abychom získali co nejlepší výsledek. Představovali jsme si nad 20% hlasů,“ popsala lídryně Markéta Záleská. „Podle těch výsledků je evidentní posílení populistických stran. Promítla se celostátní rétorika ohledně společenské situace. Čísla hovoří o tom, že obavy lidí a nespokojenost se promítají i do komunálních voleb, nicméně jsme na druhém místě a to je dobrý výsledek,“ ohodnotila celkový výsledek 19,58 % Záleská.

„Jsme partnerský projekt, musíme si tedy po sečtení sednout, vyhodnotit, jaké máme varianty a probrat to na stranických úrovních,“ vysvětlila další postup lídryně kandidátky SPOLU.


S 31,75 % aktuálně vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě je koalice SPOLU, za nimi Piráti a ProOlomouc, čtvrté místo obsadila koalice SPD a Trikolora. Hnutí SpOLečně je na pátém místě a za nimi koalice STAN a Zelení.


Skokanem letošních voleb je hnutí SPD. Oproti komunálním volbám v roce 2018, kdy získalo 5,57% už nyní má 11,42 %. „Hodnotíme výsledek kladně, jsme rádi, že nám dali lidé v Olomouci podporu. Zatím máme spočítaných 50%, takže uvidíme, jak se to ještě vyvine. Věříme ale, že se to vyvine dobře,“ popsal pro Olomoucký Report Pavel Jelínek. „Měli jsme velmi pesimistický odhad přes 10%, optimistický byl právě kolem těch 12%. Ještě pořád chybí spočítat polovinu Olomouce, tak možná těch 13% bychom mohli mít,“ odhaduje lídr kandidátky SPD.

Hnutí spOLečně si od minulých komunálních voleb polepšilo o tři procentní body. „Jsme nadmíru spokojení, cílili jsme na zvýšení mandátů ze stávajících tří na čtyři, takže naše očekávání je splněno,“ popsal pro Olomoucký Report lídr kandidátky spOLečně Otakar Štěpán Bačák. „Zajímavé je to vítězství ANO, se kterým jsme počítali, zajímavý je pro nás i fakt, že bude zastupitelstvo složeno ze šesti subjektů. Po čtyřleté zkušenosti to kvitujeme, že naše práce by mohla být svižnější a pružnější než s dosavadními devíti subjekty,“ dodal Bačák k výsledku 8,72 %

„Jsme rádi, že budeme mít vliv, že budeme mít mandát v zastupitelstvu. Zároveň ty průběžné výsledky nám dávají šanci složit vládu bez populistických a extremistických stran. Vyzvali a vyzýváme průběžně další demokratické strany, abychom sestavili i v Olomouci koalici na vládním půdorysu. Rádi bychom se obešli bez hnutí ANO a SPD,“ ohodnotila výsledky voleb lídryně STAN Andrea Hanáčková.

„Je to reálná možnost, číselně to vychází a byla by to šance posílit celostátní trend, kdy po dekádě zmatené a šílené vlády Andreje Babiše, který je právě souzen i v Olomouci následovat možnost vlády bez babišovců,“ naznačila další směřování povolebních jednání Hanáčková, jejíž koalice získala 5,67 %.


Volební účast u komunálních voleb v Olomouci byla 39,77%. V senátních volbách v Olomouci vyhrál s 32,46 % Milan Brázdil nominovaný za ANO. Ten se ve druhém kole setká s dosavadním senátorem Lumírem Kantorem, který získal 26,06 %.


„Největší nával byl po druhé odpolední, jak končili lidi v práci,“ vysvětlila v sobotu ráno volební komisařka Palkovičová s tím, že do okrsku na ZŠ Demlova patří také všichni občané s trvalým bydlištěm na radnici.

Svůj hlas letos občané v Olomouckém kraji dávali i z kuriozních volebních místností. Příkladem je třeba šatna na fotbalovém hřišti, jak jsme psali zde.

V Olomouci se otevřelo celkem 96 volebních místností. Součástí volebního víkendu jsou senátní a komunální volby. Do zastupitelstva kandiduje 11 politických subjektů. Hlasovat bylo možné do dnešních 14 hodin.

Související

  • V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů

    Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
    Společnost

    Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.  

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály