Skokanem komunálek je SPD. Obejdeme se bez populistů, vyzývá STAN po volbách

Dveře volebních místností se uzavřely, v Olomouci je sečteno. Olomoucký Report pro vás mapuje celý volební víkend. Článek průběžně aktualizujeme.

„Vnímám to jako hodnocení naší čtyřleté práce, jako ocenění voličů. Věřím, že ty následující hodiny přinesou sestavení plodné koalice,“ uvedl pro Olomoucký Report současný primátor a lídr kandidátky ANO Miroslav Žbánek. „Nechci zatím předjímat, ale chci se bavit se všemi zastupitelskými kluby, protože úkoly, které jsou před městem, navazují na čtyřleté období, kdy jsme nastavovali směr a budoucnost města. Byl bych rád, aby v tom zastupitelstvo souznělo,“ popsal Žbánek svou vizi pro nové vedení města.


Výsledky voleb jsou sečteny, pořadí politických subjektů se v posledních hodinách sčítání nezměnilo. Hnutí ANO odchází s 16 mandáty, koalice SPOLU s 10, na třetím místě jsou Piráti a ProOlomouc s 8 křesly. Pět mandátů má koalice SPD a Trikolora, 4 zabírá hnutí spOLečně a dva mandáty získala koalice STAN a Zelení. Olomoucké zastupitelstvo má 45 členů.


„Spojili jsme síly v koalici, abychom získali co nejlepší výsledek. Představovali jsme si nad 20% hlasů,“ popsala lídryně Markéta Záleská. „Podle těch výsledků je evidentní posílení populistických stran. Promítla se celostátní rétorika ohledně společenské situace. Čísla hovoří o tom, že obavy lidí a nespokojenost se promítají i do komunálních voleb, nicméně jsme na druhém místě a to je dobrý výsledek,“ ohodnotila celkový výsledek 19,58 % Záleská.

„Jsme partnerský projekt, musíme si tedy po sečtení sednout, vyhodnotit, jaké máme varianty a probrat to na stranických úrovních,“ vysvětlila další postup lídryně kandidátky SPOLU.


S 31,75 % aktuálně vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě je koalice SPOLU, za nimi Piráti a ProOlomouc, čtvrté místo obsadila koalice SPD a Trikolora. Hnutí SpOLečně je na pátém místě a za nimi koalice STAN a Zelení.


Skokanem letošních voleb je hnutí SPD. Oproti komunálním volbám v roce 2018, kdy získalo 5,57% už nyní má 11,42 %. „Hodnotíme výsledek kladně, jsme rádi, že nám dali lidé v Olomouci podporu. Zatím máme spočítaných 50%, takže uvidíme, jak se to ještě vyvine. Věříme ale, že se to vyvine dobře,“ popsal pro Olomoucký Report Pavel Jelínek. „Měli jsme velmi pesimistický odhad přes 10%, optimistický byl právě kolem těch 12%. Ještě pořád chybí spočítat polovinu Olomouce, tak možná těch 13% bychom mohli mít,“ odhaduje lídr kandidátky SPD.

Hnutí spOLečně si od minulých komunálních voleb polepšilo o tři procentní body. „Jsme nadmíru spokojení, cílili jsme na zvýšení mandátů ze stávajících tří na čtyři, takže naše očekávání je splněno,“ popsal pro Olomoucký Report lídr kandidátky spOLečně Otakar Štěpán Bačák. „Zajímavé je to vítězství ANO, se kterým jsme počítali, zajímavý je pro nás i fakt, že bude zastupitelstvo složeno ze šesti subjektů. Po čtyřleté zkušenosti to kvitujeme, že naše práce by mohla být svižnější a pružnější než s dosavadními devíti subjekty,“ dodal Bačák k výsledku 8,72 %

„Jsme rádi, že budeme mít vliv, že budeme mít mandát v zastupitelstvu. Zároveň ty průběžné výsledky nám dávají šanci složit vládu bez populistických a extremistických stran. Vyzvali a vyzýváme průběžně další demokratické strany, abychom sestavili i v Olomouci koalici na vládním půdorysu. Rádi bychom se obešli bez hnutí ANO a SPD,“ ohodnotila výsledky voleb lídryně STAN Andrea Hanáčková.

„Je to reálná možnost, číselně to vychází a byla by to šance posílit celostátní trend, kdy po dekádě zmatené a šílené vlády Andreje Babiše, který je právě souzen i v Olomouci následovat možnost vlády bez babišovců,“ naznačila další směřování povolebních jednání Hanáčková, jejíž koalice získala 5,67 %.


Volební účast u komunálních voleb v Olomouci byla 39,77%. V senátních volbách v Olomouci vyhrál s 32,46 % Milan Brázdil nominovaný za ANO. Ten se ve druhém kole setká s dosavadním senátorem Lumírem Kantorem, který získal 26,06 %.


„Největší nával byl po druhé odpolední, jak končili lidi v práci,“ vysvětlila v sobotu ráno volební komisařka Palkovičová s tím, že do okrsku na ZŠ Demlova patří také všichni občané s trvalým bydlištěm na radnici.

Svůj hlas letos občané v Olomouckém kraji dávali i z kuriozních volebních místností. Příkladem je třeba šatna na fotbalovém hřišti, jak jsme psali zde.

V Olomouci se otevřelo celkem 96 volebních místností. Součástí volebního víkendu jsou senátní a komunální volby. Do zastupitelstva kandiduje 11 politických subjektů. Hlasovat bylo možné do dnešních 14 hodin.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

Seriály