Zavedli systém Red Alert. Jako první v republice

Šumperk jako první v Česku spustil nový digitální bezpečnostní systém Red Alert. Ten propojuje městské školy, úřady i zdravotnická zařízení s městskou policií a umožňuje rychlé varování a reakci v krizových situacích. Pro radio Metropole o tom mluvil ředitel Městské policie Martin Pelnář.

Nový systém Red Alert funguje jako aplikace, která v případě krizové situace umožní jediným kliknutím informovat všechny zapojené osoby a zároveň přivolat pomoc. Využívá jednoduché rozhraní s „dlaždicí“ – tlačítkem, které lze nastavit například na detekci požáru, úniku plynu nebo výskyt agresora.

„Uživatel může aplikaci mít ve služebním telefonu, počítači i v osobním mobilu. Po stisknutí tlačítka jsou upozorněni všichni v systému – a zároveň se okamžitě informuje městská policie,“ popisuje ředitel Městské policie Šumperk Martin Pelnář.

Spolupráce mezi vývojáři a městskou policií začala v červnu. V červenci probíhaly přípravy na městském úřadě a v září došlo k instalaci systému. Do Red Alertu jsou aktuálně zapojeny Městský úřad Šumperk, Střední škola řemesel a společnost Pontis. Podle Pelnáře se přidávají další zájemci a cílem je propojit s aplikací co nejvíce škol, nemocnic a zařízení v působnosti městské policie.

Systém funguje na základě předplatného. Například městská policie a úřad platí 1200 korun měsíčně. „Vzhledem k možnostem, které aplikace nabízí, je to marginální částka,“ dodává Pelnář. Každá organizace si volí administrátora, který spravuje kontakty v systému – typicky učitele, zaměstnance nebo školníky – a instaluje aplikaci do jejich zařízení.

Okamžité spojení s policií

Jakmile někdo nahlásí incident přes aplikaci, informace se okamžitě zobrazí nejen ostatním uživatelům ve skupině, ale i všem hlídkám městské policie. „Dozorčí, vedení i posádky v autech dostanou zprávu najednou. Odpadá tak zdržení telefonickým oznámením, policisté vidí zprávu a rovnou vyrážejí,“ vysvětluje ředitel.

Za vznikem systému stojí kombinace osobního zájmu a náhody. „Jsem členem aktivní zálohy. Na cvičení jsem mluvil s kolegou, který při pobytu v nemocnici přemýšlel, jak by se lidé dozvěděli o hrozbě – třeba útočníkovi. To ho přivedlo k myšlence aplikace. Spojil se s vývojářem a vznikla první verze, na které jsme pak spolupracovali,“ popisuje Pelnář.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály