První v Česku. Radiologická klinika olomoucké fakultky se raduje z nového ultrazvuku

Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) nadále zlepšuje péči, kterou pacientům poskytuje. Nyní se raduje z nového ultrazvuku. S ním budou nově pracovat lékaři na Oddělení mamární diagnostiky Radiologické kliniky. Zařízení je první v Česku.

Nová technologie spojuje špičkové zobrazování s umělou inteligencí, přináší vyšší přesnost, rychlost i jistotu v diagnostice onemocnění prsu. Oddělení navíc v nedávné době prošlo citlivou proměnou interiéru. Ten odborníci upravili tak, aby pacientkám prostory nabídly klidnější a přívětivější prostředí.

Přístroj nemocnici poskytl dodavatel, kterým byla společnost Nimotech. Jeho cena dosáhla téměř na 2,7 milionů korun. „Nejde jen o další nový přístroj. Mluvíme o technologii, která posouvá standard péče,“ vysvětlila vedoucí Odboru zdravotnické techniky FNOL Nela Skulová.

Výjimečnost systému spočívá v umělé inteligenci, kterou přístroj využívá. Pracuje s algoritmy hlubokého učení k automatické analýze ložiskových změn v prsní tkáni. „Umělá inteligence nenahrazuje lékaře, ale je jeho sofistikovaným asistentem,“ vysvětlil přednosta Radiologické kliniky Martin Köcher. „Nová technologie přináší další zpřesnění diagnostiky tam, kde zkušení lékaři již tak provádí přesnou a precizní diagnostiku.“

Technologie umožňuje upozornit na nehomogenity v ultrazvukovém obraze. Lékař se pak k danému místu může vrátit a posoudit, o co jde. „Pro nás je zásadní, že dokážeme zachytit i velmi drobné patologické změny, které by při běžném vyšetření mohly uniknout pozornosti,“ řekla vedoucí lékařka Oddělení mamární diagnostiky Lucie Veverková.

Systém podle lékařů dokáže ohraničit podezřelé útvary a vyhodnotit jejich charakter. Výsledkem je návrh, zda se jedná o benigní nebo podezřelý nález. Výsledek však vždy musí vyhodnotit konkrétní lékař. Stále totiž existuje možnost chyby. Hlavním přínosem tak má být zejména upozornění na velmi drobné nesrovnalosti na ultrazvuku.

Klíčovým faktorem je podle olomouckých lékařů v rámci nádorových onemocnění prsu hlavně rychlost při odhalení. Čím dříve je změna odhalena, tím větší je šance na úspěšnou léčbu. Nové zařízení tedy podle nemocnice znamená konkrétní přínos pro pacientky a klientky certifikovaného screeningového centra.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály