Přerov i Prostějov hlásí novinky. V obou nemocnicích vyrostou nové urgentní příjmy

V nemocnicích v Prostějově i Přerově se radují z nových urgentních příjmů. Vzniknou díky spolupráci Olomouckého kraje a společnosti AGEL Středomoravská, pod kterou obě nemocnice spadají. Celková investice kraje přesáhne půl miliardy, oba projekty by měly být hotové a připravené k využívání v roce 2029.

Část z plánovaných akcí přiblížil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). „Oproti současnému stavu zajistí nové urgentní příjmy lepší a rychlejší péči o pacienty. Kromě stavby nových objektů dojde i k modernizaci těch stávajících. Opravíme komunikace, investujeme i do nové parkové úpravy.“

Obě zdravotnická zařízení jsou vlastnictvím Olomouckého kraje. Právě to je jedním z hlavních důvodů, proč do nich hejtmanství investuje. Předpokládané náklady na modernizaci nemocnice v Přerově jsou podle tiskové mluvčí obou nemocnic Radky Miloševské 272 milionů, v Prostějově částka dosahuje dokonce 285 milionů.

V nemocnicích vzniknou podle slov náměstka Olomouckého kraje pro zdravotnictví Vladimíra Lichnavského i nová lůžková místa nebo moderní zázemí pro personál. „Bez zázemí by žádné zdravotnické zařízení fungovat nemohlo,“ dodal. Jednotlivé stavby budou rozdělené hned do několika etap, které na sebe budou vzájemně navazovat.

Klíčovým pilířem nového projektu bude podle Miloševské zavedení odborného třídění ihned po příchodu pacienta do nemocnice na jedno místo. „Odborná triáž představuje rychlé lékařské či ošetřovatelské posouzení stavu pacienta. Během ní se určí naléhavost jeho zdravotního stavu a podle toho se stanoví jejich další prioritní péče a cílové pracoviště.“

„Centralizovaný urgentní příjem s odbornou triáží přináší moderní a bezpečný model akutní péče. Pacienti budou ihned po příchodu vyhodnoceni zdravotnickým personálem a podle závažnosti svého stavu cíleně nasměrování k dalšímu ošetření. Tento systém výrazně zvyšuje efektivitu i komfort péče,“ vysvětlila předsedkyně představenstva společnosti AGEL Středomoravská nemocniční Katarína Bučková.

Urgentní příjem v Přerově

V rámci Nemocnice AGEL Přerov vyroste nová přístavba stávající budovy chirurgické ambulance. Situovaná bude ve vnitrobloku areálu nemocnice. „Projekt je navržen tak, aby logisticky propojil diagnostické a léčebné procesy. V prvním podzemním podlaží vznikne technické zázemí nezbytné pro provoz pavilonu,“ informovala Bučková. „Hlavní část provozu se bude odehrávat v prvním nadzemním podlaží, kde budou soustředěny ordinace chirurgie, traumatologie, interny a neurologie.“

Zázemí pro pacienty se má skládat z moderní čekárny, recepce s prostorem pro triáž a pracoviště Lékařské pohotovostní služby pro dospělé. Podle Miloševské bude pro kritické stavy vyčleněn specializovaný „crash room“ a zákrokový sál. Součástí nového oddělení mají být i lůžka pro krátkodobou hospitalizaci a sledování stavu pacienta před rozhodnutím o dalším postupu (expektační lůžka).

Projekt má přinést i nové technické zázemí pro sanitní vozy Zdravotnické záchranné služby (ZZS). Právě ZZS totiž umožňuje plynulý transport pacientů přímo do nitra pavilonu s vazbou na centrální operační sály a radiodiagnostiku.

Urgentní příjem v Prostějově

Prostějovská nemocnice se může těšit na přístavbu k současnému příjmu. Ta bude spojená s částečnou rekonstrukcí stávajícího objektu urgentního příjmu. V přízemí objektu vzniknou expektační lůžka, triáže a recepce, v nové přístavbě bude umístěna centrální čekárna urgentního příjmu a pohotovost pro děti i dospělé.

Projekt v Prostějově klade důraz na striktní oddělení vstupu pro běžné pacienty od příjezdové trasy vozidel záchranek. To zvýší bezpečnost i plynulost provozu. „Unikátním prvkem je využití druhého nadzemního podlaží, tam vznikne zcela nové oddělení ARO boxového typu,“ uvedla Bučková. „Toto oddělení bude přímo stavebně propojené s ostatními pracovišti intenzivní péče a centrálními operačními sály.“

Cílem tohoto kroku má být minimalizace transportních časů u pacientů v přímém ohrožení života. Umožní také personálu okamžitou reakci v rámci jednoho funkčního celku.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály