Poslední Astry v Olomouci pojedou naposledy v sobotu. Fanoušci MHD mají rozlučkovou jízdu zdarma

Po více než čtvrt století končí v ulicích Olomouce provoz tramvají typu Škoda Astra. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) chystá na sobotu 27. září 2025 speciální rozlučkovou jízdu

"Rozlučková jízda je určena pro všechny milovníky městské hromadné dopravy. Přeprava v tramvaji Astra bude zdarma," uvedla mluvčí DPMO Anna Sýkorová. Jízdu pořádá podnik ve spolupráci s Klubem přátel MHD.

Na začátku září byly k likvidaci odvezeny první dvě tramvaje Astra s evidenčními čísly 201 a 202. Zbylé dva vozy čeká stejný osud.

Tramvaje Škoda INEKON Astra byly první nízkopodlažní vozy v historii olomoucké MHD. První vůz se do ulic města vydal 5. prosince 1998 při slavnostní Mikulášské jízdě. Právě tehdy si Astra odbyla premiéru v osobní dopravě.

„Astra znamenala revoluci v přístupu k cestujícím s omezenou schopností pohybu. Nízkopodlažní střední článek, bezbariérový nástup a výsuvná plošina byly v té době naprosto výjimečné,“ připomněla Sýkorová.

DPMO nakonec pořídil celkem čtyři vozy – kromě dvou z roku 1998 přibyly další dva v roce 1999. Kvůli jejich přijetí bylo nutné upravit i vozovnu v Koželužské ulici, kde vznikla tzv. "hala Astra".

Nové technologie i omezení

Tramvaje Astra byly vybaveny asynchronní elektrickou výzbrojí s bezztrátovou regulací rozjezdů a rekuperačním bržděním, které umožňuje vracet část energie zpět do sítě.

„Šlo o technicky pokročilé vozy, které ale zároveň přinášely nové požadavky na údržbu i provoz,“ uvedla Sýkorová.

Technické uspořádání s pevnými podvozky a krátkými články například vyžadovalo nasazení mimo historické centrum města – typicky na linky č. 1 a 7, které vedou po přímé trase po třídě Kosmonautů.

Konec jedné éry

Tramvaje Astra nahradily novější nízkopodlažní modely, jako jsou Inekon Trio nebo modernizované vozy T3. Olomouc se tak loučí s vozidly, která městskou dopravu na přelomu tisíciletí významně ovlivnila.

Rozlučková jízda se uskuteční v sobotu 27. září 2025. „Přijďte si s námi připomenout jednu důležitou kapitolu olomoucké dopravy,“ vyzvala Sýkorová.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály