Více zeleně, méně betonu. Projekt nové tržnice už má své vizualizace
Olomouc chystá významnou revitalizaci městské tržnice a jejího okolí. Cílem projektu je zkvalitnit veřejný prostor, který je dnes ve špatném stavu, a vrátit mu podobu odpovídající historickému významu místa. Odhadované náklady na projektovou dokumentaci jsou přibližně tři miliony korun, samotná realizace všech etap by pak měla stát desítky milionů korun.
Tržnice a její okolí je dlouhodobě probíraným tématem souvisejícím se spoustou otázek. Na řadu z nich se město Olomouc rozhodlo odpovědět projektem, který má tržnici a její okolí nejen zefektivnit, ale také zlepšit kvalitu prostředí pro veřejnost a samotné město. Projekt slibuje více zeleně, parkovacích míst, reprezentativní vzhled či skatepark.
"Kdyby se podařilo rychle naprojektovat a získat stavební povolení, tak může realizace projektu začít v příštím roce, nebo alespoň by mohla proběhnout soutěž na zhotovitele či koncesní řízení. Ale osobně bych počítal spíše s tím, že samotné práce budou probíhat převážně až v roce 2027,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Tichý z odboru investic pro redakci Olomoucký Report.
Podle slov Tichého se projekt bude realizovat po etapách, ale zatím není rozhodnuto, které části tržnice a přilehlých ulic budou součástí které etapy. Samotná první etapa by měla trvat přibližně rok.
Odhadované náklady na všechny etapy jsou 35-40 milionů korun. Město v současnosti zvažuje dvě možnosti financování. Buď vyhlásí koncesní řízení a najde budoucího celoročního provozovatele, který by do úprav investoval, nebo projekt zaplatí z městského rozpočtu a následně bude hledat nájemce. Tržnici dnes provozuje městská společnost Výstaviště Flora Olomouc a.s.
Město si již nechalo zpracovat podrobnou studii, kterou připravilo architektonické studio M2AU. Studie řeší detailní návrh proměny území na následujících zhruba 10–15 let. „Projekt je na střednědobé období, protože po přibližně 15 letech předpokládáme, že by se mohla upravovat celá lokalita tržnice a autobusového nádraží. Je to významný a pro město strategický veřejný prostor,“ doplnil náměstek primátora.
Současný stav lokality je podle studie neatraktivní a chybí mu výraznější identita. Dominantou zůstává historická budova Tržnice, která ale momentálně není využívaná a její stavebně-technický stav není ideální. Město budovu Tržnice však nevlastní a tudíž není do projektu zahrnuta.
„Vlastník nemovitosti požadoval za budovu příliš vysokou kupní cenu. U této budovy je především problém v tom, že pokud by ji město nabylo do vlastnictví, tak odhadem dalších zhruba 100 milionů by do toho muselo investovat. Musí se počítat s tím, že se budova musí opravit do provozuschopného stavu,“ upřesnil Tichý.
Podle slov Tichého ale projekt s budovou Tržnice počítá: „Studie, kterou máme zpracovanou, samozřejmě budovu respektuje. Zachovává se určitý prostor kolem budovy, který by třeba budoucí vlastník mohl chtít využívat.“
„V minulosti, kdy se uvažovalo, že by tam byla obchodní část, tak se pro koncesní řízení vymezil prostor kolem budovy třeba pro případné předzahrádky. S tím projekt samozřejmě bude počítat," dovysvětlil náměstek primátora.
Dnes je plocha tržnice tvořena dosluhujícími kamennými stoly, dočasným objektem občerstvení a různorodými materiály povrchy, od asfaltu a betonu až po žulové kostky a zámkovou dlažbu. Nový návrh tak počítá například i s úpravou materiálového řešení. V projektu je ale také zahrnuta lepší organizace městského mobiliáře, možnost umístění vzrostlé zeleně, úprava parkovacích míst nebo odvodnění území podle principů modro-zelené infrastruktury.
Rada města na schůzi v polovině července schválila zahájení výběrového řízení. Projekt tak prozatím svého projektanta nemá, město se chystá ale výběrové řízení vyhlásit co nejdříve.