Olomouc má nejmodernější varovný informační systém. Funguje už od povodní v roce 1997
V Olomouci již funguje modernizovaný systém varování obyvatel, který kombinuje tradiční sirény s rozsáhlou sítí bezdrátových hlásičů. Systém má zlepšit informovanost občanů v případě povodní, požárů a dalších mimořádných situací. Hlavní důraz klade na hlasové zprávy, které jsou nejdůležitějším prvkem varování, jak pro Podělní podcast radia Metropole vysvětlil vedoucí odboru ochrany Jan Langr.
Varovný a informační systém města Olomouce je systém určený k rychlému varování a informování obyvatel v případě mimořádných událostí a krizových situací. Tento systém kombinuje bezdrátový místní rozhlas s existující sítí čtyřiceti čtyř elektronických sirén a je napojen na Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
Olomouc začala budovat moderní varovný systém už po ničivých povodních v roce 1997. Tehdy město spoléhalo na zhruba čtyřicet klasických rotačních sirén, které sice pokryly velkou část území, ale nedokázaly lidem sdělit podrobnosti o situaci. Postupně byly nahrazeny elektronickými sirénami s možností hlášení, které ovšem neměly dostatečný dosah ve všech částech města.
Jen siréna nestačí
„Samotná siréna sice upozorní na nebezpečí, ale lidé často nevědí, co přesně se děje a jak mají reagovat,“ vysvětlil pro rádio Metropole vedoucí odboru ochrany Jan Langr. Právě proto současný systém umožňuje nejen houkat, ale také vysílat mluvené pokyny.
K tomu proč je potřeba i informační funkce u systému Lang doplnil: „Předávat informace můžeme mnoha různými způsoby, ale pokud chceme někoho varovat, tak na to nestačí například SMS. Máme zkušenosti například z Německa, že v okamžiku, kdy přijdou bleskové povodně ve 2:00 ráno, tak vám SMS na mobil moc nepomůže.“
K sirénám tedy přibyly i bezdrátové hlásiče, které jsou aktuálně rozmístěny na stožárech veřejného osvětlení. Díky nim může město rychle a efektivně varovat obyvatele i v hustě osídlených čtvrtích a dostat zprávu k lidem i během noci. Současně byly hlásiče rozmístěny i do parků, díky čemuž se zvětšila plocha dosahu varování.
Lokální média jsou klíčová
Langr ale také doporučuje sledovat lokální média. „Dívat se na webové stránky města. Tam je celá řada užitečných informací,“ vysvětluje vedoucí odboru. Podle jeho slov je běžné, že obyvatelé sledují celorepubliková média, kvůli kterém může dojít k následujícímu nedorzumnění a zbytečné panice a chaosu.
„Prosil bych občany, aby se vždy dívali na zdroje, které publikujeme třeba na webu Olomouce, na sociálních sítích odboru nebo oficiálních sociálních sítích města Olomouce. Tam se dozví ty nejčerstvější informace, které budou odpovídat tomu, co nás bude čekat tady v Olomouci a ne ve zbytku republiky. To je velmi důležité,“ apeluje na Olomoučany Langr, aby sledovali lokální média, která mají nejlepší přehled o oblasti, kde se nachází.