Nikdo to s námi nekonzultoval, bouří se primátoři. Kritizují zavření poboček České pošty

Česká pošta zruší v Olomouckém kraji 20 poboček, od července se změny dotknou Olomouce, Prostějova, Šumperka i dalších měst. Zatímco pošta avizovala, že města, kterých se uzavírání poboček týká, sama informuje, vedení radnic se nyní bouří.

O plánovaném rušení 4 provozoven České pošty v Prostějově jsme se dověděli dnes dopoledne (31. 3. 2023) prakticky ve stejném okamžiku, kdy informaci Česká pošta zveřejnila na svém webu. Dopředu s námi věc nikdo nekonzultoval. Takový styl komunikace ze strany státu se starosty a primátory se mi zdá nedůstojný,“ informoval prostějovský primátor František Jura (ANO) s tím, že se prostějovská radnice pokusí s Českou poštou ještě jednat. V Prostějově se rušení týká čtyř poboček.

V Olomouci má dojít ke zrušení sedmi poboček, jednou z nich je i pošta na Horním náměstí. „U poboček v okrajových částech města se naplňuje černý scénář. Ministerstvo vnitra garantuje malým obcím, že se zde pobočky pošty rušit nebudou. Dnešní velká Olomouc ovšem vznikla integrací okolních obcí, zde o pobočky přijdou. V čem jsou občané městských částí horší pro Českou poštu, než občané v sousední vesnici, kde pošta zůstane zachována?“ vyjádřil se pro Olomoucký Report v pátek po zveřejnění seznamu rušených poboček primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).


Které pobočky Česká pošta zruší? A jaké jsou důvody? Přečtěte si zde.


Proti rozhodnutí se ohradil i starosta Miroslav Adámek (ANO) ze Šumperka. Na webu města zveřejnil otevřený dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi. „Není možné, abyste dlouhodobá selhávání Vámi zvolených manažerů České pošty vyřešil tak, že nakonec zrušíte stovky poboček a propustíte tisíce zaměstnanců. A pokud si opravdu myslíte, pane ministře, že právě toto je cesta z krize České pošty, pak je naprosto nepřípustné, abyste takové kroky nekomunikovali se zástupci obcí a měst,“ stojí v části otevřeného dopisu. Adámek zároveň připomněl hospodářskou a sociální vyloučenost Šumperka.

Primátoři sepisují otevřené dopisy, do kritiky se pustil i hejtman

V pondělí se k situaci vyjádřil také primátor Přerova Petr Vrána (ANO). Ten napsal dopis zástupci generálního ředitele České pošty Miroslavu Štěpánovi a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Podle Vránova otevřeného dopisu věděla přerovská radnice o uzavření dvou poboček od 26. března. Primátor měl smluvenou schůzku s vedoucí oblastní pošty, kterou nakonec vedoucí Petra Vlachová zrušila. „Vzápětí v pátek 31. 3 2023 nám bylo doručeno Vaše vyrozumění, kde již bylo uvedeno, že jste nuceni přistoupit k uzavření 2 poboček v Přerově – Přerov 4 (Tyršova 479) a Přerov 5 (Trávník 322),“ sepsal primátor Vrána do otevřeného dopisu.

„Tento postup mne velmi překvapil, rozhodně jsem neočekával, že bez diskuse, předchozích projednání a uvedení argumentů budou v našem městě zrušeny 2 pobočky ze 4 – z toho jedna v Předmostí, která zajišťuje služby nejen pro více než čtyřtisícové sídliště, ale i místní části a přilehlé obce. Já osobně vnímám celou situaci negativně – nejen samotný krok, ale i komunikaci o něm, která v podstatě neproběhla,“ dodal přerovský primátor.

Na začátku nového týdne se k situaci ohledně rušení pošt vyjádřil na sociální síti Twitter také hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni. Mrtvým koněm je Česká pošta a sesednout se mělo dávno. Firmě ujel vlak, je ztrátová, má nespokojené zákazníky i zaměstnance. Redukce poboček o 10 % je OK. Výběr těch, které to budou, ale proběhl pro celý příběh typicky. Též mizerně,“ stojí v příspěvku Suchánka.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

  • Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán
    Společnost

    Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán

    Olomoucká historická tržnice má podle nového majitele znovu sloužit lidem. Ilja Spurný, majitel zdravotnického zařízení SPEA a nově také budovy tržnice, chce navázat na dosavadní návrhy, zapojit trhovce i veřejnost a hledat řešení společně s městem.

Seriály