FOTOREPORT: Kdo stojí na olomouckém orloji? Podívejte se s námi na unikát města

První zmínka o orloji na Horním náměstí pochází z roku 1519. Orloj byl ve středověku vybudován do severní části městské radnice, a tak jako radnice samotná, se po následující staletí několikrát měnil, aby držel s dobou. Po třicetileté válce na něj přidali podobizny sedmi svobodných umění. V roce 1898 byl starý astroláb nahrazen planetáriem. Tahle původní planisféra od vídeňského astronoma Fabriciho se dodnes zachovala, s průměrem 146 cm je jedním z největších dochovaných astrolábů na světě, dnes ji naleznete ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Nové planetárium je heliocentrický model se zvěrokruhem v pozadí. Největší změna však přišla po druhé světové válce.

Ve válce byla fasáda a boční fresky poškozeny, ale samotné planetárium, číselníky, figury, zvonkohra či strojní část zůstaly beze škod. Roku 1946 pak přišlo nařízení od památkového ústavu: „dílo zcela nové, umělecky samostatné a v duchu současné doby“. A tak se i stalo. Po nevydařené soutěži o nový design orloje byl vyzván malíř Karel Svolinský, který se svou manželkou Marii nejen oděl orloj do šat nové doby, ale i do folklóru hanáckého regionu.

V letech 1947 až 1955 si prošel orloj svu poslední větší renovaci. Svolinský vytvořil mozaiku o ploše 100 m2, pro ní bylo zhotoveny 4 miliony barevných skleněných dílků. Vyobrazil tak chemika a dělníka, po stranách motivy práce v jednotlivých měsících v roku a v horní části folklorní Jízdu králů a Průvod královniček. Figurky z lipového dřeva s výškou až třičtvrtě metru reprezentují tkadlenu, řezníka, úředníka, selku, kováře, zahradníka, zedníka či sportovce jako fotbalistu, házenkářku či diskaře a mnohé další. Inspiraci přitom brali přímo z hanáckého lidu, matka s dítětem byla prý paní Plachá a její syn, budoucí doktor Plachý, úředníkem byl Svolinského sluha a letecký konstruktér opravdu žil v Neředíně. Na sochách se podílel i Olbram Zoubek, který byl taky zároveň modelem pro diskaře.

Dnes už jen těžko rozeznáme, kdo na olomouckém orloji opravdu stojí, jejich památka je však svým socialistickým vzhledem unikátní a nebude zapomenuta. Orloj se vždy rozezní v pravé poledne a vyhrává moravské lidové písničky. A na závěr ještě samozřejmě zakokrhá zlatý kohout.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

Seriály