KOMENTÁŘ: Hnutí ANO je premiantem v kumulaci funkcí. Žbánek ale překvapil

Sedm let v čele Olomouce za sedm tisíc preferenčních hlasů. Tak by bylo možné shrnout cestu Miroslava Žbánka od aktivního politika na lokální úrovni, až po zisk mandátu v posledních sněmovních volbách, v nichž získal 7 126 preferenčních hlasů.

Jeho kandidatura přitom hnutí ANO v těchto volbách dozajista pomohla. Společně s hejtmanem Okleštkem či Milanem Brázdilem, který za ANO naposledy kandidoval v senátních volbách, jsou poměrně známými regionálními osobnostmi, které kandidátce hnutí přinesly kýžený úspěch.

Jedná se přitom o přirozený, a nejen v České republice poměrně častý scénář, kdy si lokální či regionální politici a političky vybudují díky své práci a užšímu kontaktu s voliči silnou reputační základnu, která jim může do budoucna pomoci růst v pomyslném politickém žebříčku.

S postupem o level výš bývá však často spojen i tradiční český nešvar – kumulace funkcí. Ta je v České republice dlouhodobým a problematickým fenoménem, který se nevyhýbá téměř žádné z relevantních politických stran. Hnutí ANO je však v této disciplíně premiantem. I přes to, že jsme po sněmovních volbách mohli v hnutí zaznamenat vlnu rezignací na nejrůznější úrovních, jsou v současné sněmovně poslanci a poslankyně hnutí ANO těmi, co kumulují posty nejvíce.

O to příkladněji je pak možné vnímat Žbánkovo rozhodnutí opustit s nástupem do sněmovny i post primátora. Kumulace funkcí je totiž problematická nejen z pohledu omezeného času, který je lidsky možné každé z těchto náročných funkcí věnovat, ale zejména pak i jistou mírou střetu zájmů, kdy poslanecká sněmovna v řadě rozhodnutí ovlivňuje financování a fungování krajů, měst a obcí.

To sice neznamená, že fakt, že jste dobrým starostou či populární hejtmankou, by vás měl automaticky diskvalifikovat z aspirace na poslanecký mandát. Ovšem argumenty typu „chci prosadit změny pro naše město či kraj, které lze řešit pouze na národní úrovni“ mohou být sice validním cílem poslaneckého angažmá, které zmiňuje i sám Žbánek. Ale k tomu kumulovaný post starosty, primátora či hejtmana již mnoho neupotřebíte. Za tímto účelem by bylo proto vhodnější využívat spíše vnitřní stranické struktury a komunikace, která zajistí, že budou hlasy z regionů a obcí vyslyšeny i v Praze.

Než proto sedět na jedné, dvou, třech nebo i více židlích zároveň, bylo by lepší pro občanky a občany této země následovat Žbánkův příklad a pracovat na etablování silných osobností na lokální, regionální i národní úrovni, které se mohou naplno věnovat úřadu a pozici, do kterého byly zvoleny. Nejde přeci jen o nic menšího než o správu věcí, které významně ovlivňují životy každého z nás.

Autorem komentáře k odchodu Miroslava Žbánka z postu primátora Olomouce je politolog Jakub Janega.

Související

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
    Společnost

    Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.  

  • Olomouc má první primátorku. Zastupitelé rozhodli
    Společnost

    Olomouc má první primátorku. Zastupitelé rozhodli

    Olomoucký primátor a poslanec Miroslav Žbánek (ANO) dnes kvůli svému říjnovému zvolení do Sněmovny složil funkci v čele stotisícového města. Z postu odejde k 31. prosinci. Novou primátorkou zastupitelstvo zvolilo dosavadní Žbánkovu náměstkyni Miroslavu Ferancovou (ANO), funkce se ujme 1. ledna. Stane se první primátorkou v historii Olomouce. Žbánek byl primátorem od listopadu 2018. Na personální změně se dohodla radniční koalice složená z ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně.

  • Konec spekulacím. Olomouc bude mít první primátorku
    Společnost

    Konec spekulacím. Olomouc bude mít první primátorku

    Primátor Olomouce a poslanec Miroslav Žbánek (ANO) složí funkci v čele stotisícového města na konci roku. Rozhodl se po říjnovém zvolení do Sněmovny, do konce roku zůstane kvůli přípravě rozpočtu města na příští rok. Žbánka na postu primátora od 1. ledna nahradí jeho dosavadní náměstkyně Miroslava Ferancová (ANO). Novým členem městské rady se stane Tomáš Sýkora (ANO). Personální změny, na kterých se dohodla radniční koalice složená z ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně, projedná zastupitelstvo 12. prosince. ČTK informaci získala z podkladů pro zastupitele.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Otevřel se jeden z největších archeologických depozitářů v Česku. Sídlo má v Olomouci
    Společnost

    Otevřel se jeden z největších archeologických depozitářů v Česku. Sídlo má v Olomouci

    Moderní pracoviště poskytne zázemí pro uchovávání, odborné zpracování a výzkum jedinečných archeologických sbírek z celé České republiky. Nová budova v Olomouci na ulici Wittgensteinova pojme téměř 17 tisíc beden cenných artefaktů.

  • V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů

    Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.

Seriály