Horké léto v olomoucké MHD. Kolik jezdí tramvají a autobusů s klimatizací?
Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. Tou každý den cestují obyvatelé a návštěvníci krajského města za prací nebo do školy. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí.
DPMO pravidelně obměňuje vozový park. U pořizování nových vozů myslí na to, aby v rámci vybavení byla také klimatizace. “Klimatizaci má v Olomouci 10 nejnovější autobusů dodaných v letech 2021 – 2022 a tramvaje typu EVO, kterých máme 18. Dodání dalších 8 tramvají očekáváme v rámci obnovy vozového parku v průběhu příštího roku,” sdělila pro Report mluvčí DPMO Anna Sýkorová.
Příslib více autobusů s klimatizací slibuje budoucí dodávka nových vozů. “U autobusů se počet klimatizovaných vozů výrazně zvýší po dodání elektrobusů, kterých má být v první fázi dodaných 20. Spuštění provozu elektrobusů předpokládáme ve druhém pololetí roku 2028,” uvedla Sýkorová.
Cestující snadno pozná, která tramvaj nebo autobus disponuje klimatizací. “Vozy jsou označené venku i uvnitř samolepkami, které o klimatizaci informují, další označení vozů není v plánu,” doplnila Sýkorová.
V tramvajích typu EVO se klimatizace reguluje pomocí vnějších a vnitřních čidel nezávisle na řidiči. Když se klimatizace porouchá, radí tabulky u oken cestujícím, aby požádali řidiče o odblokování oken.
Celkově má DPMO aktuálně 78 autobusů a 70 tramvají. Krom nových vozů se v září chystá spuštění dlouho očekávaného nákupu jízdenek platební kartou uvnitř vozů. Validátory jsou již nainstalovány v některých tramvajích a autobusech, ale v provozu zatím nejsou.