Hygienici se zaměřili na stravovací služby. Na pokutách vybrali 26 tisíc

Každoročně se v letních měsících zaměstnanci Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHS) zaměřují na stravovací zařízení. Kontroly probíhaly v uzavřených provozech jako jsou v nemocnicích, lázních a zařízení sociálních služeb, ale také na festivalech a venkovních akcích.

Během července provedli hygienici celkem 98 kontrol v oblasti hygieny a výživy. V rámci toho navštívili také 19 událostí, mezi něž patřil také Bouzovský mumraj, Keltská noc či Josefkol. „Za zjištěné nedostatky bylo pokutováno šest provozovatelů stravovacích služeb – celková výše učinili 26 tisíc korun,“ informovala v tiskové zprávě mluvčí KHS Markéta Koutná s tím, že pochybení se týkala provozní a osobní hygieny a zajištění sledovatelnosti potravin.

„Hygienici prověřili i šest podnětů veřejnosti v návaznosti na výskyt možných zdravotních potíží po konzumaci jídla. Vždy se však jednalo o ojedinělé případy, zdravotní potíže měla pouze jedna osoba, a souvislost s požitím konkrétní potraviny nebyla prokázána,“ dodala mluvčí.

Stejně tak v jednom případě hygienici prověřovali zdravotní obtíže v uzavřeném kolektivu po společném stravování. „Souvislost s konzumací pokrmů nebyla prokázaná. Jednalo se o virové onemocnění přenášené kontaktem, například přes kliky dveří nebo nemyté ruce,“ doplnila Koutná.

„Přestože se letní měsíce tradičně pojí se zvýšeným dohledem nad hygienou ve stravovacích službách, jsme rádi, že většina provozovatelů dodržuje hygienická pravidla. Výsledky kontrol ukazují, že k závažným pochybením dochází spíše výjimečně,“ shrnula výsledky červencových šetření ředitelka oddělení hygieny výživy a předmětů běžného užívání Jitka Švecová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály