Stáhl jsem se, říká Žbánek. ANO už zná své kandidáty pro říjnové volby

Olomoucká organizace hnutí ANO na svém Facebooku zveřejnila seznam kandidátů pro letošní komunální volby. Lídryní kandidátky bude současná primátorka Olomouce, Miroslava Ferancová.

V úterý 31. března schválilo olomoucké ANO návrh kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva města Olomouce. Kandidátku povede Miroslava Ferancová, současná primátorka. „Podařilo se nám sestavit silnou a vyváženou kandidátku, na níž se potkávají zkušení a osvědčení lidé s praxí ve veřejných funkcích i nová energie v podobě úspěšných osobností z různých oborů. Jsem přesvědčena, že právě tato kombinace je klíčem k tomu, aby hnutí ANO bylo v letošních komunálních volbách v Olomouci opět úspěšné,“ uvedla k návrhu kandidátky Ferancová.

Na druhém místě figuruje investiční náměstek primátorky Miloslav Tichý. „Naším cílem je nabídnout Olomoučanům silný a kompetentní tým, který bude schopen řešit klíčové výzvy města od dopravy přes bydlení až po podporu rodin a seniorů. Naši kandidáti mají zkušenosti z různých oborů, z veřejné i soukromé sféry. Vůbec nepochybuji, že tento pracovitý tým zvítězí i ve čtvrtých komunálních volbách v řadě,“ uvedl ve facebookovém příspěvku ANO Tichý.

Za ním je Tomáš Sýkora, který od letošního ledna také zastává pozici náměstka primátorky. Čtvrté místo pak patří radnímu Jaromíru Lošťákovi. První pětici kandidátů uzavírá předsedkyně komise městské části Olomouc-střed, Magdaléna Vanečková.

V pořadí devátý je na kandidátce náměstek hejtmana Olomouckého kraje, Svatopluk Binder. Vážím si možnosti být městským zastupitelem, protože mi dává možnost pozitivně ovlivňovat záležitosti města, ve kterém žiji. Pozice krajského náměstka mi naopak umožňuje větší vhled do vyššího územně právního celku a umožnuje mi seznamovat se s problémy celého kraje,“ uvedl pro Report Binder.

Zároveň zastává funkci předsedy komise městské části Nové Hodolany, čemuž přizpůsobil i svůj volební program. V rámci estetizace letos připravujeme nový murál, zasazení nových stromů na plochu náměstíčka na ulici Jungmannova, chystáme oblíbenou sousedskou slavnost a držte nám palce, ať nám vyjde vánoční výzdoba Masarykovy třídy,“ dodal.

Na dvanáctém místě se objevil Miroslav Žbánek, bývalý primátor Olomouce, který na kandidátce pro komunální volby 2022 zastával první místo. „Já jsem se stáhl a myslím, že i na té kandidátce to je jasně vidět. Nechávám to na kolezích, aby si politiku dělali podle současného zastoupení, ne podle toho, jak to vidí bývalý primátor,“ vyjádřil se pro Report Žbánek.

Od října 2025 zastává post poslance Parlamentu České republiky. Čemu dá v případě zvolení přednost, ještě neví. „Já nechci spekulovat. Máme jakousi politickou dohodu na úrovni místní organizace a já ji respektuji. Dnes mám stoprocentní úvazek v rámci práce pro Sněmovnu, zároveň zůstávám minimálně do voleb aktivní v evropské a kohezní politice,“ vysvětlil.

Komunální volby se uskuteční 9. a 10. října 2026 společně se senátními volbami. Kromě ANO 2011 kandidují také KDU-ČSL, ODS, spOLečně, Piráti a ProOlomouc. ProOlomouc však letos nevytvoří koalici s Piráty. Místo toho půjde do voleb samostatně.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Kamiony už do centra Olomouce nepojedou. Přístup nákladním vozům nad 12 tun zamítl kraj. Ulicemi Foerstrova, Albertova a Pražská od 8. června těžká auta neprojedou. Ještě vloni touto dobou přitom kraj průjezd povolil. Více. 
  • OLOMOUC
    Pokuta až dva miliony korun hrozí olomouckému developerovi Josefu Tesaříkovi kvůli stavbě zpevněné komunikace nedaleko poutního místa Svatý Kopeček u Olomouce. Podle magistrátu porušil pravidla pro ochranné pásmo svatokopecké baziliky. Více.
  • OLOMOUC
    Nedostatek parkovacích míst je v Olomouci často diskutované téma. V úterý projednávala rada města návrh parkovacícho domu sešla a projednala návrh parkovacího domu na hodolanské křižovatce a schválila studii parkoviště v ulici Roháče z Dubé. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon
    Společnost
    Rozhovory

    V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon

    Olomoucké Horní náměstí bude i letos zdobit písková socha, a to již popáté. Její realizace teprve začala, již nyní se ale těší pozornosti kolemjdoucích a samozřejmě i naší. Sochaře Václava Lemona jsme se zeptali, co bude letošním motivem a jak se vůbec taková socha staví. Letos mu pomáhá Oleksiy Poda, ukrajinský sochař, který nedávno vyhrál sochařkou soutěž v Lotyšsku.

  • Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?
    Společnost

    Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?

    Medicína prošla za poslední dekády obrovskou transformací. A porodnictví je její součástí. Zatímco v devadesátých letech dominoval medicínský přístup, dnes je prioritou komfort, psychika a respekt k ženě i celé rodině. „Porodnictví se začalo zaměřovat na ženu jako aktivního účastníka. V dnešní době je péče individualizovaná a s devadesátými léty v tomto ohledu nesrovnatelná,“ říká vrchní sestra a zkušená porodní asistentka Martina Andrésová z Fakultní nemocnice Olomouc.

  • Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem
    Doprava
    Společnost

    Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem

    Nesouhlas s možným zrušením tramvajové trati do olomoucké části Hodolan vyjádřili obyvatelé formou petice. Tu podepsalo víc než pět tisíc lidí, archy s podpisy dorazily na začátku května na olomouckou radnici. Ta stále zvažuje všechny dostupné varianty řešení. Málokdo ví, že město mělo v územním plánu možné prodloužení trati do Chválkovic. S novou verzí plánu ale nebude záměr zanesen.

Seriály