Děti v Gambii dojedou do školy i díky Přerovu. Město tam poslalo nalezená kola
Město Přerov se zapojilo do projektu Kola pro Afriku, který pomáhá dětem v Gambii k lepšímu přístupu ke vzdělání. Radnice věnovala deset kol nalezených v ulicích Přerova, jež po třech letech přešla do majetku města, informovala ČTK mluvčí Lenka Chalupová. Radnice je dosud dávala ekologicky likvidovat. Do projektu se zapojují i Přerované, v polovině července díky nim zamířila do západní Afriky stovka kol. Bicykly tam děti využijí při cestě do vzdálenějších škol.
"Jedná se o smysluplné řešení, které spojuje ekologii, solidaritu a praktickou pomoc. Kola, která by jinak skončila ve šrotu, mohou změnit životy dětí v Gambii nebo dalších afrických zemích," uvedl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch, který akci inicioval.
Kola jdou ze skladu ztrát a nálezů do místní cykloprodejny, která je na vlastní náklady uskladňuje a chystá k přepravě. Darovaná kola pak putují z Přerova a dalších sběrných míst do centrálního skladu v Ostravě, kde se roztřídí a opraví. V kontejnerech je poté loď odveze na africký kontinent. "S projektem spolupracujeme od prvopočátku, tedy od roku 2013, a jsme rádi, že se k němu nyní připojilo i město Přerov. Každé kolo má smysl," uvedl majitel provozovny Jaroslav Janků.
Doplnil, že do projektu se dlouhodobě zapojují Přerované. "V polovině července jsme odváželi sto kol a sedmdesát procent z nich bylo v tak dobrém stavu, že kola byla určena k přímému transportu bez větších oprav," dodal Janků.
Magistrát má k nalezeným kolům znalecké posudky, postupovat musí podle zákona. "To znamená, že musíme každou nalezenou věc tři roky skladovat. V minulosti jsme kola, o která se nikdo nepřihlásil, nechali ekologicky zlikvidovat," doplnila Iveta Zapletálková z přerovského magistrátu.
Projekt Kola pro Afriku za dobu existence pomohl více než 12 tisícům dětem. Od roku 2013 bylo zapojeno do projektu sedm desítek škol napříč Gambií. Dosud se díky projektu podařilo předat díky českým i slovenským dárcům více než 40 tisíc kol.