ANKETA: Olomouc a jízda načerno. Jak to vidí místní?

Od 1. ledna 2026 zdražil Dopravní podnik města Olomouc pokuty za jízdu městskou hromadnou dopravou bez platné jízdenky. Černí pasažéři tak mohou nově zaplatit až 2500 korun, místo dosavadních 1500. Jezdí místní načerno? A co říkají na novou výši pokut? To jsme zjišťovali v ulicích.

Jana, 72, důchodkyně

Ne, načerno nejezdím. Tak já už jsem důchodce, takže ani nemusím mít lístek. Ale nikdy jsem nejezdila. No, a myslím si, že je to hodně peněz. Je to špatně, když jede člověk načerno, ale je to dost. Může to být, že si člověk zapomene jízdenku, a to se pak musíte hodně otáčet. Už se mi stalo, že jsem si prostě spletla jízdenku, kterou jsem měla označenou, špatně jsem se podívala. Ale myslím si, že je to velká částka, do dvou tisíc bych ještě brala.

Jakub, 23, student

Už se mi stalo, že jsem si neuvědomil, že nemám jízdenku, když jsem nastupoval do tramvaje. Kupuji si celoroční, ale občas si prostě zapomenu zkontrolovat, že ji mám u sebe. Se zdražením asi souhlasím, třeba to pomůže, a lidi na to budou víc dbát.

Abigail, 30, na rodičovské dovolené

Ano, párkrát už jsem načerno jela. Na zdražení asi nemám žádný názor.

Miroslav, 71, důchodce

Nejezdím bez lístku, protože já už mám sedmdesát let, já jezdím zadarmo. Ani nikdy předtím. Já jsem z toho měl vždycky strach, někde tam něco platit. A jsem asi pro zvýšení. Ale víte co, sice se vybírají pokuty od mladých studentů nebo tak, ale nevybírají se pokuty od bezdomovců, ty revizoři obcházejí, jak kdyby neexistovali. Ti si jezdí zadarmo po městě pořád.

Laura, 22, studentka

Nejezdím načerno. Myslím si, že zvýšení pokut je potřeba, aby to lidi motivovalo se zlepšit a začít platit jízdné. Díky tomu můžou i ty tramvaje být vylepšovány, můžou lépe fungovat a doprava se může posunout, což si myslím, že je důležité.

David, 46, projektový manažer

MHD nejezdím vůbec, ale když výjimečně jedu, tak určitě nejezdím načerno. Zdražení je v pořádku, mělo by to tak být.

Oldřich, 68, důchodce

Tak to ne. Já mám svoje pravidla (ukazuje na zápěstí vytetované „Síla a čest“). Já vám řeknu, taková pokuta, to je málo. Řeknu vám, jak bych to vyřešil. Lavice, lískovka, sundat boty a na paty tak 20 ran, to by stačilo. To je lepší než patnáct stovek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

  • Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků
    Společnost

    Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků

    Mši provázenou kytarami, harmonikou, houslemi i zpěvem zažila dnes bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Přijeli Romové všech věkových skupin, konala se zde jejich tradiční romská pouť. Mši sloužil nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Do mše poutníci z řad mladších generací vstupovali i divadelními scénkami. Právě atmosféra tohoto setkání je důvodem, proč Romové na pouť míří z celé republiky i zahraničí, řekli ČTK její účastníci.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

  • Horoskopy na víkend: Blíženci, vytáhněte někoho na drink. Vodnáři, nahoďte úsměv a bavte se
    Horoskopy

    Horoskopy na víkend: Blíženci, vytáhněte někoho na drink. Vodnáři, nahoďte úsměv a bavte se

    Začíná víkend a s ním přinášíme další horoskop na dny pracovního klidu. V sobotu má svátek Antonín, v neděli Roland a Herta. Co nejen je, ale také vás může potkat?

  • Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat
    Tipy

    Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, který z počinů za přínos v oblasti cestovního ruchu, vás zaujal nejvíc. Jako další vám představujeme Zámek Prostějov a Muzeum harmonií.

Nejčtenější

  • ANKETA: Když musíš, tak musíš. Veřejných toalet v Olomouci není dostatek, míní občané
    Společnost
    Ankety

    ANKETA: Když musíš, tak musíš. Veřejných toalet v Olomouci není dostatek, míní občané

    Všichni si raději zajdeme doma. Co si ale počít, když nás potřeba zastihne v rušných ulicích Olomouce? Nosí se ještě chodit na veřejné záchodky? A jejich vůbec v centu dostatek? Ptali jsme se Olomoučanů.

  • ANKETA: Slaví Olomoučané Valentýn?
    Společnost
    Ankety

    ANKETA: Slaví Olomoučané Valentýn?

    Na pátek připadá den zamilovaných. Den sv. Valentýna má svůj původ ve Starověkém Římě. Původně šlo o výročí smrti biskupa Valentýna, který byl popraven, protože i přes zákaz císaře uzavíral sňatky vojáků. Dnes je tento den spíše vnímán jako komerční americký svátek. Ptali jsme se Olomoučanů, jaký k němu mají vztah a jestli tento svátek slaví.

  • ANKETA: Kam v Olomouci na kafe a zákusek? Zeptali jsme se místních
    Společnost
    Ankety

    ANKETA: Kam v Olomouci na kafe a zákusek? Zeptali jsme se místních

    V zimních měsících se můžete zahřát v místních kavárnách. Většinu z nich najdete v samotném historickém centru. Zahřeje vás káva, čaj, punč nebo horká čokoláda. V létě se zase můžete slunit na venkovní zahrádce a ochutnat výborné limonády. Milovníci dezertů mají z čeho vybírat. O víkendu spousta lidí zavítá na snídaňové menu, které většina kaváren nabízí. Jakou kavárnu byste neměli minout? Zeptali jsme se v ulicích města.

Seriály