Slané polévky a sladké nápoje. Hygienici zkontrolovali jídelny v kraji

Ve školních jídelnách v Olomouckém kraji se stále podávají příliš slané polévky nebo nadměrně slazené nápoje. Hygienici během prvního čtvrtletí roku 2025 provedli přes stovku kontrol a zaměřili se nejen na složení jídel, ale i na dodržování hygienických pravidel. Zjistili výživové nedostatky, porušení správné praxe a za prohřešky uložili pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

V prvním čtvrtletí roku 2025 provedli pracovníci Krajské hygienické stanice v zařízeních školního stravování a dalších stravovacích službách pro děti a mladistvé v Olomouckém kraji celkem 113 kontrol. Z toho 104 kontrol se týkalo školních jídelen, zbývajících 9 pak zařízení mimo oficiální školský rejstřík.

"Ve 31 školních jídelnách a školních jídelnách–výdejnách bylo v uvedeném období v rámci kontroly provedeno také orientační stanovení koncentrace cukru ve slazených nápojích, kdy z 38 slazených nápojů byla vysoká koncentrace cukru zjištěna ve 4 nápojích," uvedla mluvčí KHS Markéta Koutná.

Součástí některých kontrol bylo i orientační stanovení koncentrace soli a cukru. V jedenácti jídelnách hygienici měřili obsah soli v polévkách a optimální množství soli bylo zjištěno pouze ve čtyřech případech.

„Orientační stanovení soli a cukru doplňuje i edukace personálu školních jídelen. Hygienici jim vysvětlují zdravotní rizika vysokého příjmu těchto látek a zároveň doporučují konkrétní postupy, jak jejich množství snižovat,“ doplnila Koutná.

Ve dvou školních jídelnách proběhlo také hodnocení jídelníčků podle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeden byl označen jako výborný, druhý jako velmi dobrý.

Mezi nejčastější nedostatky patřilo nedodržení data použitelnosti, nesprávné skladování potravin nebo porušení hygienických pravidel při manipulaci s jídlem. Za tyto prohřešky uložili hygienici pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vyhledávání spojů a informace o zpoždění. To umí aplikace CestujOK, kterou provozuje skoro 3 roky Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje. Krom těchto funkcí mohou cestující sledovat polohu svého regionálního spoje. Více.
  • OLOMOUC
    Stavbaři v areálu FNOL dokončili hrubou stavbu ústředního pavilonu B, do které se pustili předloni. osmipodlažní budova za 3,5mld korun má být hotová v květnu 2028. Nemocnice do ní přestěhuje 4 kliniky. 
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. 

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní
    Zdraví

    Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní

    Meteorologové varují před mimořádnou aktivitou klíšťat na území celé republiky, včetně Olomouckého kraje. Aktivita je podle nich na nejvyšším stupni a hrozí zvýšené riziko přenosu infekcí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály