Slané polévky a sladké nápoje. Hygienici zkontrolovali jídelny v kraji

Ve školních jídelnách v Olomouckém kraji se stále podávají příliš slané polévky nebo nadměrně slazené nápoje. Hygienici během prvního čtvrtletí roku 2025 provedli přes stovku kontrol a zaměřili se nejen na složení jídel, ale i na dodržování hygienických pravidel. Zjistili výživové nedostatky, porušení správné praxe a za prohřešky uložili pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

V prvním čtvrtletí roku 2025 provedli pracovníci Krajské hygienické stanice v zařízeních školního stravování a dalších stravovacích službách pro děti a mladistvé v Olomouckém kraji celkem 113 kontrol. Z toho 104 kontrol se týkalo školních jídelen, zbývajících 9 pak zařízení mimo oficiální školský rejstřík.

"Ve 31 školních jídelnách a školních jídelnách–výdejnách bylo v uvedeném období v rámci kontroly provedeno také orientační stanovení koncentrace cukru ve slazených nápojích, kdy z 38 slazených nápojů byla vysoká koncentrace cukru zjištěna ve 4 nápojích," uvedla mluvčí KHS Markéta Koutná.

Součástí některých kontrol bylo i orientační stanovení koncentrace soli a cukru. V jedenácti jídelnách hygienici měřili obsah soli v polévkách a optimální množství soli bylo zjištěno pouze ve čtyřech případech.

„Orientační stanovení soli a cukru doplňuje i edukace personálu školních jídelen. Hygienici jim vysvětlují zdravotní rizika vysokého příjmu těchto látek a zároveň doporučují konkrétní postupy, jak jejich množství snižovat,“ doplnila Koutná.

Ve dvou školních jídelnách proběhlo také hodnocení jídelníčků podle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeden byl označen jako výborný, druhý jako velmi dobrý.

Mezi nejčastější nedostatky patřilo nedodržení data použitelnosti, nesprávné skladování potravin nebo porušení hygienických pravidel při manipulaci s jídlem. Za tyto prohřešky uložili hygienici pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály