Slané polévky a sladké nápoje. Hygienici zkontrolovali jídelny v kraji

Ve školních jídelnách v Olomouckém kraji se stále podávají příliš slané polévky nebo nadměrně slazené nápoje. Hygienici během prvního čtvrtletí roku 2025 provedli přes stovku kontrol a zaměřili se nejen na složení jídel, ale i na dodržování hygienických pravidel. Zjistili výživové nedostatky, porušení správné praxe a za prohřešky uložili pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

V prvním čtvrtletí roku 2025 provedli pracovníci Krajské hygienické stanice v zařízeních školního stravování a dalších stravovacích službách pro děti a mladistvé v Olomouckém kraji celkem 113 kontrol. Z toho 104 kontrol se týkalo školních jídelen, zbývajících 9 pak zařízení mimo oficiální školský rejstřík.

"Ve 31 školních jídelnách a školních jídelnách–výdejnách bylo v uvedeném období v rámci kontroly provedeno také orientační stanovení koncentrace cukru ve slazených nápojích, kdy z 38 slazených nápojů byla vysoká koncentrace cukru zjištěna ve 4 nápojích," uvedla mluvčí KHS Markéta Koutná.

Součástí některých kontrol bylo i orientační stanovení koncentrace soli a cukru. V jedenácti jídelnách hygienici měřili obsah soli v polévkách a optimální množství soli bylo zjištěno pouze ve čtyřech případech.

„Orientační stanovení soli a cukru doplňuje i edukace personálu školních jídelen. Hygienici jim vysvětlují zdravotní rizika vysokého příjmu těchto látek a zároveň doporučují konkrétní postupy, jak jejich množství snižovat,“ doplnila Koutná.

Ve dvou školních jídelnách proběhlo také hodnocení jídelníčků podle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeden byl označen jako výborný, druhý jako velmi dobrý.

Mezi nejčastější nedostatky patřilo nedodržení data použitelnosti, nesprávné skladování potravin nebo porušení hygienických pravidel při manipulaci s jídlem. Za tyto prohřešky uložili hygienici pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

Seriály