Slané polévky a sladké nápoje. Hygienici zkontrolovali jídelny v kraji

Ve školních jídelnách v Olomouckém kraji se stále podávají příliš slané polévky nebo nadměrně slazené nápoje. Hygienici během prvního čtvrtletí roku 2025 provedli přes stovku kontrol a zaměřili se nejen na složení jídel, ale i na dodržování hygienických pravidel. Zjistili výživové nedostatky, porušení správné praxe a za prohřešky uložili pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

V prvním čtvrtletí roku 2025 provedli pracovníci Krajské hygienické stanice v zařízeních školního stravování a dalších stravovacích službách pro děti a mladistvé v Olomouckém kraji celkem 113 kontrol. Z toho 104 kontrol se týkalo školních jídelen, zbývajících 9 pak zařízení mimo oficiální školský rejstřík.

"Ve 31 školních jídelnách a školních jídelnách–výdejnách bylo v uvedeném období v rámci kontroly provedeno také orientační stanovení koncentrace cukru ve slazených nápojích, kdy z 38 slazených nápojů byla vysoká koncentrace cukru zjištěna ve 4 nápojích," uvedla mluvčí KHS Markéta Koutná.

Součástí některých kontrol bylo i orientační stanovení koncentrace soli a cukru. V jedenácti jídelnách hygienici měřili obsah soli v polévkách a optimální množství soli bylo zjištěno pouze ve čtyřech případech.

„Orientační stanovení soli a cukru doplňuje i edukace personálu školních jídelen. Hygienici jim vysvětlují zdravotní rizika vysokého příjmu těchto látek a zároveň doporučují konkrétní postupy, jak jejich množství snižovat,“ doplnila Koutná.

Ve dvou školních jídelnách proběhlo také hodnocení jídelníčků podle metodiky Ministerstva zdravotnictví ČR. Jeden byl označen jako výborný, druhý jako velmi dobrý.

Mezi nejčastější nedostatky patřilo nedodržení data použitelnosti, nesprávné skladování potravin nebo porušení hygienických pravidel při manipulaci s jídlem. Za tyto prohřešky uložili hygienici pět pokut v celkové výši 20 tisíc korun.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka
    Zdraví

    Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

    Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

  • FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu
    Zdraví

    FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu

    Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc) loni díky novým přístrojům zvýšili o třetinu počet preventivních koloskopických vyšetření zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku. 

Seriály