Město chce pokrýt většinu nákladů HC Olomouc. Zastupitelé dnes rozhodli

Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo novou dotační smlouvu se společnost HC Olomouc, která vlastní extraligový hokejový klub a provozuje zimní stadion nedaleko centra města. Magistrát firmě v příštích třech letech pokryje až 80 procent nákladů na správu a provoz letitého sportovního zařízení v majetku města. Finanční příspěvek bude maximálně 17,6 milionu korun ročně.

Nová dotační smlouva nahradí od 1. ledna příštího roku smluvní závazek, který magistrát uzavřel se společnosti HC Olomouc v prosinci 2019. Maximální výše dotace byla tehdy stanovena na 15 milionů korun ročně. "Požadovaná výše podpory vychází z našich dosavadních zkušenosti s hrazením nákladů na provoz, správu, údržbu a opravy zimního stadionu v Olomouci za dobu od roku 2004 doposud," uvedl v žádosti o finanční podporu jednatel HC Olomouc Erik Fürst.

Někteří opoziční zastupitelé dnes upozornili, že před hlasováním o nové smlouvě neměli k dispozici vyhodnocení finančních příspěvků města v předchozích pěti letech. "Nejsme proti podpoře HC Olomouc, pouze potřebujeme více informací," uvedla zastupitelka Eva Machová (STAN), která se proto hlasování o tomto bodu programu zdržela. Finanční výbor zastupitelstva podle jeho předsedy Petra Navrátila (SPOLU) kvůli nedostatku informací doporučil přesunout projednání bodu na prosincový termín. "Máme pouze návrh smlouvy a nevíme, jak vypadá hospodaření," podotkl.

Náměstkyni primátora Miroslavu Ferancovou (ANO) rozhodnutí finančního výboru zaskočilo, protože dotace na provoz zimního stadionu i hospodaření HC Olomouc průběžně kontroluje finanční odbor magistrátu. Společnost HC Olomouc podle Ferancové musí s dodavateli služeb uzavřít nové smlouvy, takže smlouvu o provozní dotaci nelze projednat až v prosinci.

Firma HC Olomouc provozuje hokejový tým a starý zimní stadion, který je ve špatném technickém stavu. Město hokejový klub dlouhodobě finančně podporuje. Za poskytnutí reklamních a propagačních služeb mu na každou hokejovou sezonu posílá 11 milionů korun.

Magistrát před několika lety uvažoval o stavbě vlastní haly na místě současného stadionu. Odborníci náklady vyčíslili až na 1,2 miliardy korun, městu se ale na projekt nepodařilo získat dotaci a plán odložilo. Olomouc nyní jedná s developerskou společnosti Redstone, která v chystané městské čtvrti Nová Velkomoravská počítá se stavbou velké multifunkční haly za 2,1 miliardy Kč. Příspěvek, který má město skupině Redstone po dobu 30 let posílat, činí 43,7 milionu korun ročně. Dalších 7,3 milionu korun ročně by mělo na halu dávat hejtmanství.

Související

  • Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným
    Sport

    Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným

    Rodinní příslušníci i široká fotbalová veřejnost se dnes v obřadní síni olomouckého krematoria rozloučila s legendárním trenérem Petrem Uličným, který minulý pátek zemřel ve věku 76 let. Mezi smutečními hosty byli vedle celé řady fotbalových osobností, hráčů, funkcionářů všech generací i dva někdejší tuzemští reprezentační trenéři Milan Máčala a Karel Brückner.

  • Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů
    Sport

    Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů

    Prvoligový tým SK Sigma Olomouc povede i do příští sezony Pavel Hapal. Realizační tým projde obměnou, především na pozici asistentů. Jeho nejbližšími spolupracovníky budou Jaime Monroy, Radoslaw Bella a Filip Rydval. Sigma to oznámila na svém webu.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály