Ticho, voda, život. Fakultka představila nový svět pro malé pacienty

Stačí pár desíítek litrů vody a vznikne nový svět. Ten představila Fakultní nemocnice Olomouc. Nová akvária zdobí nyní Hemato-onkologické oddělení Dětské kliniky i Centrum provázení fakutní nemocnice. Přináší klid i zastavení a umožňují zapomenout na stres i nemocniční čas. Ocení ho pacienti i rodiče.

Za nápadem stojí podle informací, které nemocnice zveřejnila, technik Oddělení správy budov David Pospíšil. Svou myšlenku zrealizoval a dotáhl ji do detailu. „Dostal jsem důvěru a rozpočet. Bylo na mně, jak to pojmu,“ řekl. Ani jedno z míst by však podle něj nevzniklo bez sponzorských darů Michala Peterky a Jana Prokopa z Přerova.

Výsledkem tohoto počinu jsou dvě akvária. Obě jsou vyrobená na míru. Jedná se o poctivou řemeslnou práci. Sklo je lepené, každý prvek je přizpůsobený prostoru. Podle rozměrů konkrétního místa vznikal dokonci i nábytek.

Na Dětské klinice plavou tlamovci. Děti můžou pozorovat barevné, aktivní ryby, které si hledají úkryty v promyšleném skalním labyrintu. Ten není jen estetický, ale zároveň dává prostor i novému životu. „Je dost možné, že se tam objeví mladé. Mají se kde schovat,“ vysvětlil účel labyrintu David Pospíšil. Rybky přitom rostou až překvapivě rychle, i to přispívá k neustálé proměně uvnitř akvária. V Centru provázení je atmosféra jemnější a klidnější. Mezi rostlinkami jsou neonky, kterým společnost dělají ancistrusi a šneci.

Zpestření však ocení i rodiče dětských pacientů. „Seděla jsem tu, když jsem čekala na svého syna. Ticho, vypnutý telefon. Jen jsem se dívala na ryby. Bylo to nespírně uklidňující,“ svěřila se jedna z maminek, která nemocnici navštěvuje se svým synem. I to je jedním z důvodů, proč akvária vznikla. Pro zdravotníky zase pohled na akvária a vodní život v nich může znamenat krátký mentální restart mezi náročnými úkony.

Realizace podle nemocnice přitom není otázkou jednoho dne. Aby se vytvořilo správné biologické prostředí, voda potřebuje čas. Až následně můžou akvárium obydlet živí tvorové. Péči o akvária má na starosti právě David Pospíšil. Obě kontroluje pravidelně, živočichy krmí a chod dokonce částečně hradí ze svých peněz. „Já z toho nic nemám. Jen dobrý pocit. Že to má smysl a že si to personál i pacienti chválí,“ vysvětlil. I to potvrzuje, že kromě odbornosti a léků má v nemocnic své místo hlavně lidskost.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály