Zapomenuté stavby: Ztracená sláva pivovaru na Třemešku. Je z něj rozpadlá ruina

Z nádherného pivovaru na Třemešku u Dolních Studének se v dřevěných sudech valil Třemešský kozel i černé pivo známé jako Porter. V době své největší slávy dosahoval výstav až 25 tisíc hektolitrů piva. Dnes však chátrající a rozpadající se budova může na tyto časy jen nostalgicky vzpomínat.

„Pivovarnictví má obecně v regionu tradici, některá města byla obdařena právem várečným,“ začíná naše povídání historička Vlastivědného muzea v Šumperku Michaela Kollerová s tím, že lidé na severu dnešního Olomouckého kraje směli vařit pivo a také jej ve svých domech čepovat. Takhle to fungovalo například v Šumperku nebo Zábřehu. „Existovaly ale i panské pivovary, jako součást vrchnostenských dvorů. Tak tomu bylo i v případě panství Třemešek,“ říká historička. Právě na území panství fungoval pivovar v Dolní Olešné, který ovšem ukončil provoz na počátku 70. let 19. století.    

To ovšem neznamená, že se na panství s vařením piva přestalo, právě naopak. „Nahrazený byl výrobou v nově postaveném pivovaru v blízkosti zámku na Třemešku. Stavbu zadal majitel velkostatku Dr. Eduard Rafael Ulrich, započalo se roku 1871, o rok později už se vařilo,“ přesouvá nás ve svém vyprávění historička Michaela Kollerová přímo k naší zapomenuté a chátrající stavbě, kterou se pivovar postupem let stal.  

Vařil se Třemešský kozel a černé pivo Porter

Dřív tomu tak nebylo, z komína se valil kouř a v pivovaru, který projektoval šumperský stavitel Josef Bayer, pracovalo v jednu chvíli i 15 lidí, včetně sládka. „Počáteční výstav byl 8 tisíc hektolitrů, později to stouplo na 18 tisíc hektolitrů, badatel Milan Starec uvádí výstav dokonce 25 tisíc hektolitrů před 1. světovou válkou,“ vypočítává pro naši představu historička Kollerová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Svoji ikonickou podobu se sladovnickou věží a typickým cimbuřím získal pivovar při pozdější přístavbě v roce 1890. A co se tedy na Třemešku vařilo a v okolí popíjelo? Vařil se Třemešský kozel nebo také černé pivo zvané Porter. Podle vyprávění místních se tu ovšem vařilo i pivo pod značkou Jornsdorf beer.

„Tady se vařilo dobré pivo, protože nahoře v lese je rezervoár s výbornou vodou,“ říká mi jeden ze starousedlíků na dohled bývalého pivovaru. „Jednou se v pivovaru dozvěděli, že hanušovičtí konkurenti jim chtějí do vody hodit chcíplého kocoura, aby ji zkazili. Místní se střídali na hlídkách, vychytali je, a tím kocourem je pořádně ztloukli. To je svatá pravda,“ přidává jednu humornou historku spojenou s třemešským pivem.

Důležitý je rok 1906, kdy došlo ke spojení pivovaru s dalšími v Hanušovicích a Šumperku do jedné akciové společnosti. Pozvolný úpadek pivovaru na Třemešku, ale přišel až po vypuknutí 1. světové války. „Produkce piva začala klesat a v roce 1916 byla zastavena. Poté se zde již vyráběl jen slad, a to nejspíš až do konce 2. světové války. Po jejím skončení byly prostory pivovaru různě využívány. Do objektu se neinvestovalo, takže chátral a chátrá dodnes,“ dostává nás už k dnešnímu stavu areálu Michaela Kollerová.  

Z pivovaru se stala rozpadající se ruina

Na stavu pivovaru se na přelomu století výrazně podepsala romská komunita, která zde bydlela. Použitím nosných trámů na topení narušili statiku stavby. V době jejich obývání se zde navíc propadlo schodiště. Dnes je pivovar vybydlený a v soukromých rukou.

O současném stavu si povídáme se starostou Dolních Studének. Právě do katastru této obce pivovar na Třemešku spadá. „Byla by to výzva. Dali jsme dohromady kompletně nedaleký zámek a teď se nám snad podaří získat i park naproti. Chceme mu zase vrátit život. Pořádat tady koncerty a výstavy. Současný majitel navíc nemá zájem areál pivovaru prodávat,“ řekl starosta Dolních Studének Radim Sršeň (STAN). „Není to obecní majetek a nemůžeme do pivovaru investovat peníze. Technický stav budov bude navíc velmi špatný. Pravděpodobnější je, že se pivovar zřítí. Jsou tam velké a pěkné sklepy, kde se ještě před lety skladovala zelenina a ovoce,“ dodal Sršeň a doplnil, že současnému majiteli nabízel i pomoc připsaní a získávání dotačních titulů, neúspěšně. „Byl by to velký projekt. Nevím, zda to není už ztracené. Mrzí mě to,“ uzavřel starosta Dolních Studének.    

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály