Mezi mostem na olomoucké ulici 17. listopadu a galerií Šantovka II se chystají zásadní změny v průchodnosti levého břehu Mlýnského potoka. Novinky vychází ze studie, která vznikla během loňského roku a která nabízí dvě varianty – s vodáckým areálem a bez něho. Následovala architektonicko-technická studie s podrobnějším rozpracováním varianty vodáckého areálu.
„Cílem obou variant je zpřístupnit lokalitu pro veřejnost – vznikne nová stezka pro pěší a cyklisty, pobytová místa u vody, revitalizace břehů i napojení na nové městské náplavky,“ uvádí na Facebooku hnutí ProOlomouc, jehož předsedou je radní Tomáš Pejpek.
Varianta s vodáckým areálem, o jehož podporu město požádal Sportovní klub Univerzity Palackého, počítá s výstavbou slalomové dráhy, loděnice a lávky přes tok. „Dráha má sloužit nejen špičkovým sportovcům, ale i veřejnosti – rekreačním vodákům, dětem, školám, záchranným složkám i mezinárodním závodům,“ pokračuje příspěvek.
Druhá varianta, která s areálem nepočítá, se zaměřuje výhradně na stezku, veřejná prostranství a úpravu koryta. „Jez by byl opraven, tok zpřístupněn rekreačním vodákům, a část břehu by mohla sloužit jako vodní park s dětskými herními prvky. Tato varianta znamená menší stavební zásahy,“ vysvětluje hnutí.
Návrh vybudovat stezku pro chodce a cyklisty v části levého břehu Mlýnského potoka podpoří například olomoucký náměstek pro investice Miloslav Tichý (ANO). „Co se týče řešení koryta toku a jezu, ať už s vodáckým kanálem nebo bez, záležet bude na požadované výši financování z rozpočtu města a co rozpočet města v příštích letech unese,“ vysvětlil náměstek pro Report.
Studie už prošla jednáním s veřejností i odbornými odbory města. Obyvatelé Šantovy ulice vytýkali návrhům především objem staveb, rizik spojených s podzemní vodou, dopravu a vliv na zeleň a klid v lokalitě. Rada města bude 22. dubna projednávat další kroky a jakou variantu město podpoří.