V Olomouci rostou nové čtvrti. Musíme rozšířit školy a postavit nové školky, říká Zdeněk Bogoč

Olomouc je podstatně jiná než před dvaceti lety. Podstatně jiná bude za dalších dvacet let. O budoucí podobě města uprostřed Moravy se ovšem rozhoduje už dnes, a to i na Odboru strategie a řízení Magistrátu města Olomouce. Zdeněk Bogoč a jeho tým pravidelně připravují strategické plány, koordinují výstavbu strategických budov, objektů nebo infrastruktury s developery a připravují podklady k projektům za desítky až stovky milionů korun. Jak by mohla vypadat Olomouc v dalších letech, jsme se bavili s jeho šéfem Zdeňkem Bogočem.

Z okna koukáte na hokejový stadion. Věnujete se tady i nové hokejové hale?

Ano, byl ustanoven vyjednávací tým, který je složen z vedení města a poslance Milana Ferance (ANO). My vytváříme podporu tomuto vyjednávacímu týmu. Spolupracujeme i s advokátní kanceláří a firmou zabývající se ekonomickým poradenstvím. Jedná se o velký městský závazek do budoucna, na velké množství let a o velkém finančním objemu. Koordinujeme jednání. S poradními společnostmi pracujeme na podkladech, které potřebujeme pro rozhodování orgánů města, jestli se pustit do projektu haly na Velkomoravské nebo začít s opravou „plecharény“.

V momentě rozhodování musí mít zastupitelé a radní připravené adekvátní podklady - ekonomické propočty o provozu a investicích. Velice důležitým tématem jsou provozní výdaje města v celkovém objemu. A myslím tím v širším kontextu, protože městu významně rostou výdaje na provoz, údržbu a poskytování služeb tedy například čištění komunikací, údržbu zeleně, odvoz odpadu, provozování městské hromadné dopravy nebo na kulturu. Tyto výdaje rostou rychleji než příjmy a dnes činí přes 57 procent rozpočtu města.

U vás se tedy sbíhají informace a dokumenty a vy vytváříte doporučení?  

Naše závěry zatím předáváme vyjednávacímu týmu. Pak tu existuje i pracovní skupina složená se zástupců opozičních politických subjektů. V ní budeme podklady projednávat v rámci širší skupiny. Na základě debaty v rámci vyjednávacího týmu budeme pracovní skupině předkládat doporučení dalšího postupu. Naše podklady a doporučení musí být samozřejmě objektivní.

Asi nevstáváte a neusínáte jen s hokejovou halou, co dále máte na starosti? 

Musím svoji práci rozdělit do tří oblastí. Věnujeme se strategickému a udržitelnému rozvoji města. Zde se řídíme podle strategického plánu města Olomouce. Jedná o dlouhodobější plánování budoucnosti města a jeho vize do roku 2030. Jde o nosný dokument, který obsahuje velké množství témat a aktivit.

Druhou oblastí je energetika. Připravujeme žádost o vznik energetického společenství, kam chceme zahrnout městské firmy a příspěvkové organizace. Podaří se nám lépe hospodařit s energiemi. Momentálně připravujeme projekt velkého fotovoltaického parku v Grygově, který by byl realizován na území bývalé skládky. Elektrická energie odtud by nám pomohla se zlevněním nákladů například na provoz dopravního podniku a školních kuchyní.

A posledním je udržitelný rozvoj města, tedy přizpůsobení se změnám klimatu, úspory na elektřině, vodě a teple. Udržitelnost je také o zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů města. V takovém případě zajišťujeme odborům veřejná projednávání a připomínkování veřejnosti, například územních studií, rozvojových dokumentů či projektů.

Zmiňoval jste strategický plán a ten se teď mění.

Stávající strategický plán platí do roku 2025. Do tvorby nového bychom chtěli opět zapojit veřejnost a hlavně, chceme se dívat na rozvoj města v dlouhodobější  perspektivě. Tedy, kde vidíme město Olomouc v roce 2050, a to i ve vazbě na trendy v celoevropském kontextu. Nový strategický plán navazuje na předchozí a snažíme se o poměrně velkou kontinuitu všech činností. Vizí pro současný strategický plán je Olomouc jako moderní, univerzitní a inovativní město. K takové Olomouci nás mají dovést čtyři pilíře plánu, které jsou naplňovány konkrétními aktivitami či projekty.

A jak na ně bude reagovat?

De facto dojde ke změně cílů, budou muset respektovat současnou situaci. Musíme řešit přívalové deště střídané suchem a s tím se pojí zadržování vody v krajině. Energetická soběstačnost je dnes dalším tématem. Za pár let bude město muset realizovat veškeré stavení projekty jako energeticky neutrální. To jsou trendy, na které strategický plán musí reagovat a musí říct, jak je bude naplňovat.

Na Pražské a Velkomoravské vznikají nové čtvrti, my musíme zajistit dostupnost základních služeb

V Olomouci rostou nové rezidenční prostory. S tím se pojí množství škol, školek, nárůst počtu obyvatel. Jak se tomu věnujete?  

Tvoříme zásady práce s investory. Na Pražské a Velkomoravské vznikají nové čtvrti, my musíme zajistit dostupnost základních služeb. Nejde jen o dostupné vzdělávání, ale i o kvalitní veřejná prostranství, i to, jak mají tyto lokality fungovat. Ve spolupráci s odborem školství byla například zpracována analýza vývoje demografie ve vazbě na současné kapacity mateřských a základních škol a rozvojové lokality, které ve městě máme. Došlo k vytipování základních a mateřských škol, kterým musíme zvýšit v budoucnu kapacitu.

Které to jsou?  

Ve vazbě na lokalitu Pražská se jedná o základní školu ve Svatoplukově ulici, dlouze jsme řešili i mateřskou školu na Tabulovém vrchu ve vazbě na výstavbu Vila Parku. Řešíme i dostupnost vzdělávacích kapacit pro nové obyvatele lokality na Velkomoravské. Věcná realizace projektů je pak na příslušných odborech magistrátu – například na odboru školství či odboru investic.

Zmiňoval jste předpokládaný vývoj demografie v Olomouci, jak vypadá?

Populace stárne a zároveň ale v nových lokalitách skokově nepřibyde 20 tisíc obyvatel, protože počet trvale přihlášených obyvatel se podle údajů ze statistik moc nemění. Velký počet lidí přitom využívá služeb, které město poskytuje, nebo musí poskytovat, a přitom velké množství z nich zde nemá trvalé bydliště. Na tyto obyvatele pak město od státu nedostává peníze z rozpočtového určení daní, což má zásadní dopad na jeho rozpočet. Zvýšit počet trvale přihlášených osob v Olomouci byl i jedním z důvodů pro zavedení Parkovací politiky města, kdy například v Brně se tímto krokem podařilo navýšit počet trvale přihlášených lidí o 10 procent.

Jakou Olomouc byste si přál?

Chtěl bych Olomouc otevřenou a komunikující s veřejnosti a partnery jako je Fakultní nemocnice Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, Olomoucký kraj či podnikatelský sektor. Vzájemná spolupráce je nezbytná, protože se vzájemně ovlivňujeme. Byl bych rád, aby město mělo infrastrukturu, která bude dostatečně kvalitně poskytovat služby veřejnosti, a obnova majetku se nebude řešit formou postupného látání.

Navíc máme mnoho projektů, které se teprve rozjíždí, ale mají velký potenciál pro rozvoj města. Jedná se například o budoucnost lokality tržnice, nebo projekt rekonstrukce palmového a sbírkových skleníků Flora. Neříkám, že se to stihne za toto volební období, ale budou připravené podklady pro další samosprávu města. Těchto projektů máme v Dlouhodobém investičním plánu velké množství a díky tomu se Olomouc může posunout na vyšší úroveň a byt atraktivním místem pro život a pro své obyvatele.

Například s tržnicí a její obnovou jsou ovšem dlouholeté komplikace.

Tady narážíme na realitu dnešního stavu a realitu veřejné správy. Pracujeme v mantinelech zákona o zadávání veřejných zakázek. Dále se vše konzultuje a prochází připomínkovými procesy. V Olomouci je i určitá sešroubovanost přístupu památkářů.

A co se zatím nepodařilo?

Máme například množství oprávněných stížností na parkování od obyvatel Svatého Kopečku, které se týkají návštěvníků zoologické zahrady. Měli jsme zpracovanou studii, jak vybudovat větší parkoviště, to ovšem vyžadovalo novou komunikaci. Bohužel naše plány narazily na spor Lichtenštejnů se státem. Státní pozemky jsou kvůli sporu zaplombovány. Ale těch témat je více, například ve vazbě na sportovní či dopravní infrastrukturu, které se ale snažíme průběžně dál řešit.

Posuňme se na pozitivnější notu. Co město posunulo dál, ale běžný občan si toho nevšimne?  

Jsou to i drobnosti. Například spolupráce s komisemi městských částí je velice dobrá, jejich členové mají zajímavé podněty a nápady. Ale zpátky například ke Svatému Kopečku. Po desítkách let se podařilo zrealizovat vodohospodářskou infrastrukturu v Zoologické zahradě Olomouc. Město zde dlouhou dobu neinvestovalo a postupně se to teď daří narovnávat. Výstavba protipovodňových opatření a spolupráce s Povodím Moravy byla na vysoké úrovni. Dalším příkladem je narovnání vztahů se společností Olterm & TD, kde má dnes město dnes 49 procentní kapitálový podíl, do společnosti vložilo svůj majetek, který postupně ztrácel na hodnotě.   

Související

  • Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?
    Společnost

    Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?

    Od 1. července zvýšil Olomoucký kraj slevy na jízdném ve veřejné dopravě pro cestující ve věku od šesti do 18 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Původně byla sleva 50 procent, zastupitelé na posledním zasedání odhlasovali navýšení na 75 procent. Hlasování se zúčastnilo celkem 50 zastupitelů, přičemž proti návrhu hlasovaly pouze kluby Starostové pro Olomoucký kraj a Spojenci24. Ve Fóru, tentokrát z Olomouckého kraje, Report položil vybraným zastupitelům z každého klubu otázku: "Jak hodnotíte rozhodnutí krajské rady zvýšit slevy na jízdné pro studenty a seniory? A co to podle Vás může znamenat?" Odpovědi jsou zveřejněny v pořadí, v jakém je zastupitelé zaslali.

  • ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany
    Společnost

    ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany

    Kandidátní listinu hnutí ANO do podzimních voleb povede v Olomouckém kraji poslanec, někdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Přerovský primátor a poslanec Petr Vrána, kterého na tuto pozici jednoznačně v květnu navrhli členové krajského sněmu, skončil na třetím místě. Dvojkou na kandidátce zůstává olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Hejtman Ladislav Okleštěk z původní čtvrté pozice skončil na posledním místě. Změny oproti návrhům krajských organizací učinil výbor hnutí ANO. Podle Vrány je v čele kandidátky lídr se znalostí vojenské problematiky, která je v regionu významná.

  • Kraj spustil nový web. Přiblíží tak téma duševního zdraví
    Společnost

    Kraj spustil nový web. Přiblíží tak téma duševního zdraví

    Nový krajský web Notok.cz má za cíl přiblížit téma duševního zdraví dětí a mladistvých. Cílit chtějí nejen na mladé lidi. Lidé na něm najdou informace o získání první pomoci, přes komunikaci s odborníky, až po jednoduché každodenní techniky pro zklidnění a duševní pohodu.

  • Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford
    Společnost

    Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford

    Na druhém místě se v letošní soutěži Středoškolák roku umístil Nikolas Pippal. Soutěž v mimoškolních aktivitách od roku 2015 oceňuje aktivní středoškoláky, kteří tvoří hodnoty pro celou společnost.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Více.
  • OLOMOUC
    Dřevěná chalupa, kterou vidí návštěvníci olomouckého letního kina dlouhodobě sloužila jako provozní základna. Kvůli nevyhovujícím hygienickým a technickým podmínkám je ale uzavřena a čeká ji demolice. Nové řešení v podobě designových gastro kontejnerů má být přechodnou fází na cestě k trvalé restauraci. Realizaci nové gastro zóny chystají na roky 2026–2027. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Město dokončilo opravy několika důležitých úseků. Doprava už nebude váznout na ulicích Na Letné, na Rooseveltově, nebo u Husova sboru. Stavební úpravy dokončilo město jak pro řidiče, tak i cyklisty a pěší. Více.

Nejnovější

  • Do Sigmy přichází Rumun Andres Dumitrescu ze Slavie
    Sport

    Do Sigmy přichází Rumun Andres Dumitrescu ze Slavie

    S příchodem nového majitele prvoligový SK Sigma Olomouc nepřestává v přísunu nových hráčů do kádru. Další hanáckou posilou se stal rumunský levý obránce Andres Dumitrescu (2001), který je hráčem Slavie Praha. Na Andrově stadionu bude na ročním hostování.

  • Matyáš a Rozálie vedou. Červen byl v porodnici úspěšný
    Zdraví

    Matyáš a Rozálie vedou. Červen byl v porodnici úspěšný

    Jak vypadal červen v olomoucké porodnici? Zatímco loni byl červen ve fakultce co do porodnosti slabým, dokonce nejslabším měsícem, ten letošní předčil očekávání. Narodilo se tu 171 dětí.

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

  • Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?

    Kavárna Forhaus vznikala několik let a její inventář je z velké části poskládaný z autentických dobových prvků kolem roku 1819, kdy byl Ehrenstammův dům, ve kterém sídlíme, postaven. Zakládáme si na prvotřídní kvalitě všech výrobků, které nabízíme. Naše zákusky jsou domácí, z másla, smetany a pravé čokolády. Nyní můžete pro prostějovskou kavárnu Forhaus hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Doporučujeme

  • Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě
    Doporučujeme

    Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě

    Jaké jsou nejvýznamnější památky v centru Olomouce? Proč z domu na Dolním náměstí vyskakuje černý kůň? A jak to bylo s olomouckou synagogou? Nejen to, prozradí tradiční komentované prohlídky, které i na tuto letní sezonu připravilo Informační centrum Olomouc. Mezi pravidelnými prohlídkovými okruhy je letos i jedna novinka.

  • Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek
    Doporučujeme
    Sport

    Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek

    Světový pohár v paraatletice žen startuje už ve čtvrtek 3. července v Olomouci. Jedná se o jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy. Zahájení proběhne za účasti hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), primátora Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) a první dámy Evy Pavlové.

  • Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?

    Malá rodinná kavárna v divokém prostředí Rychlebských hor, umístěná v jednom z nejmenších měst Česka - v centru Žulové. Pracují s výběrovou kávou, pečou si své dorty, koláče a zákusky, vaří krémovou polévku a k tomu všemu ještě rozdávají milé úsměvy. Nyní můžete kavárnu podpořit v Cenách Olomouckého kraje.

  • Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou
    Doporučujeme

    Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou

    Na první červencový víkend připravili v Doloplazích Jízdu králů a hodovou zábavu. Kromě krásných krojů nebo ušlechtilých koňů toho bude k vidění ještě mnohem více. V programu nechybí ani pestrá a atraktivní kulturní pasáž.

Nejčtenější

Seriály