Narodila se tři mláďata kozorožce. Olomoucké stádo patří mezi nejúspěšnější v Evropě
Na Svatém Kopečku se rozrostlo stádo kozorožců sibiřských. V červnu se narodila tři mláďata a jejich počet se tak navýšil na 17 jedinců. Chov v Zoo Olomouc patří mezi dlouhodobě nejúspěšnější v Evropě.
Stádo se rozrostlo o tři mláďata na celkový počet 17 jedinců. "Všechna jsou samci, kteří tak získali nad samicemi převahu. Vícero zvířat obou pohlaví může být v jednom výběhu pospolu i v období říje, pakliže nechceme zapojit do reprodukce pouze vybraného samce. V případě, že ano, přikročíme k oddělení těch ostatních do jiného výběhu," vysvětlil v tiskové zprávě zoolog Jan Pluháček.
Právě reprodukce kozorožců je pro místní zoo komplikovaná. Kozorožec je chován v 17 evropských zoologických zahradách, přičemž většina z nich má potomky olomouckého chovu. To představuje nedostatek nepříbuzných zvířat ve chvíli, kdy zoologové hledají nového chovného samce. "Pro kozorožce sibiřské není v evropských zoo koordinátor, takže malá populace může geneticky rychle chladnout," vysvětlila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Zároveň z veterinárních důvodů je téměř nemožné dovézt jedince ze zemí mimo Evropskou unii, a to kvůli obavám z chorob.
Odborníci odhadují, že se populace kozorožců ve volné přírodě pohybuje kolem 100-150 tisíci jedinci. Jejich počet ve všech deseti zemích výskytu - Afghánistánu, Pákistánu, Indii, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Číně, Mongolsku a Rusku - klesá. "Mezinárodní unie pro ochranu přírody jej proto od roku 2020 zařadila do kategorie 'Blízko ohrožení'," dodala Gronská.
Olomoucká zoo chová kozorožce sibiřské od roku 1994. Do července 2025 se na Svatém Kopečku narodilo celkem 218 mláďat. Olomoucký chov tak dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější v Evropě.