Romové nemají šanci bydlet jinde než na ubytovně. Platí i 20 tisíc, říká sociální pracovnice

Jaká je situace Romů v Olomouckém kraji? Podle sociální pracovnice Jiřiny Somsiové je drtivá většina z nich sociálně vyloučených. Jen těch málo šťastnějších, kteří do České republiky přišli hned po válce, žije ve vlastním. Ti, kteří se přistěhovali později, typicky ze Slovenska, nemají šanci si sehnat nebo pronajmout normální bydlení a jsou tak odkázáni na přeplněné ubytovny. Přečtěte si rozhovor s Jiřinou Somsiovou, tato terénní sociální pracovnice s třicetiletou praxí je zároveň spoluzakladatelkou Společenství Romů na Moravě. Společenství má za cíl mimo jiné pomáhat sociálně vyloučeným s řešením své životní situace.

Kdo je nejvíce ohrožený sociálním vyloučením?

Jednoznačně Romové.

A kolik jich tak je sociálně vyloučených v Olomouckém kraji?

Řekla bych, že klidně i devadesát procent, je to katastrofa.

Jak těžké je pro ně sehnat bydlení?

Není šance, prakticky jen na ubytovně. I když to jsou mladí lidé, nejsou zadlužení, pracují. Ani s jedním nebo dvěma dětmi. Ani od města nebo přes realitní kanceláře. Ty dopomohly minulosti maximálně k tomu, že výjimečně našly nějaký starší opuštěný domek, který si ty rodiny mohly pronajmout, opravit a bydlet tak v uvozovkách ve vlastním. Ale přesto je to mnohonásobně lepší než na ubytovně. Navíc i ubytovny jsou přeplněné a lidi nezřídka neseženou místo ani v těch místních a musejí daleko. Olomouc, Prostějovsko, plno. Musí do Kojetína, Holešova, na Bruntálsko nebo až k polským hranicím. Také se stává, že se podaří ubytovat jen ženu s dětmi a muž zůstává na ulici, to je nejhorší. Rodina se rozdělí a to ji dál devastuje.

Myslíte, že v obtížném shánění ubytování hraje roli rasismus?

Ano, rozhodně. Dříve se s tím nepárali a říkali rovnou: „Nezlobte se, ale Romům nepronajímáme.“ Teď, aby to nebylo tak okaté, tak říkají, že ubytují lidi jenom s trvalým bydlením, nebo berou jako záminku neubytovat nějaký dluh, ty si zjišťují v systému SOLUS.

Nemají vůbec trvalé bydlení?

Málokterý Rom vám řekne, že bydlí v bytě. Těch, co mají domky nebo byty, je minimum. To jsou starousedlíci, jejichž rodiny tu jsou už od války. Ale ta druhá vlna v osmdesátých letech Romů ze Slovenska a jejich potomci, to je úplně něco jiného. V dnešní době Romové nemají nárok na jiné ubytování než na ubytovně, opravdu. A z těch se to nepohne další dvě generace. Protože město jim byt nedá a realitní kancelář také ne, tak aby jim sociálka nesebrala děti, tak musí na ubytovnu. Tam jsou rodiny s pěti šestmi dětmi na místnost. Obecně velmi přeplněné. Do toho hádky, opilecké křiky, hudba v noci.

Matka se stará o nejmladší a netuší, kde a co dělají ostatní

Kolik zhruba zaplatí za pokoj?

Osmnáct, klidně dvacet tisíc. Třeba na Černé cestě. Když tam mají děti, tak klidně ještě víc. A všechny ty peníze jdou majiteli, kteří na tom bohatnou. Když má město tu příležitost, tak místo toho, aby někde zřídilo městský byt, tak to raději pronajmou někomu s tím, že tam vznikne ubytovna, která se zaplní Romy. Pak to je tak, že jich je třicet v jednom domě, to mi připadá jako osady na Slovensku. Proč to dělají? Ti lidé nemají šanci se z ubytoven dostat. Když na to nějaká rodina má peníze a chce slušně bydlet, tak proč se nedá jedna rodina do jednoho domu. Však i ty případné dávky by šly městu, respektive státu zpátky. Takhle končí v kapsách provozovatelů ubytoven. Dříve byla šance třeba získat obecní byt, například když se stavělo na Trnkové, tak je tam rodiny dostaly. Dnes ani náhodou.

Zmiňovala jste, když pracují a nemají dluhy, jaké to je rámcově procento lidí?

Ze sta procent je trvale zaměstnáno tak deset. Ale chlapi často pracují načerno, nejvíc jako kopáči nebo jinde ve stavebnictví, ženy na dohody, často někde uklízí. Protože nemají vzdělání. Situace se ale změnila, pro nás terénní pracovníky byla dřív priorita zaměstnání, protože Romy nechtěli nikde zaměstnávat, dnes kdo chce, tak si práci najde, nabídka je jak pro muže, tak i ženy. Teď se to otočilo a není bydlení. A mnohem horší než byla, tak je situace ve vzdělávání.

A jaká je teď situace?

Jednak mladí nemají u svých rodičů žádný vzor nebo vedení, co se vzdělání, ale i práce týče. Také když je rodina s několika dětmi nacpaná v jedné místnosti třeba s pěti dětmi, tak se matka stará o nejmladší a neví, kde lítají ty ostatní, nechodí třeba do školy, mnohdy ani nespí doma ale někde u kamarádů a pak to končí u OSPODu. Natož aby dohlížela, jak jsou na tom ve škole, takže absolutně nepřipravené. A kdyby chtěly, tak jak se tam v těch podmínkách mají učit? Rámus do noci a žádný osobní prostor. A když pak začnou sbírat špatné známky, tak do školy nechtějí o to více kvůli obavám z nich. Většina z nich je pak na zvláštní škole.

Kdy mívají první dítě?

No, ani se neptejte. Víte, kolik já znám rodin, kdy ještě v deváté třídě a už měly první břicho? A rodiče jsou s prominutím tak blbí, že jim toho chlapa ještě shánějí. Hned jak vyjdou školu. Základní. Prakticky jsou samy děti a jsou naprosto nepřipravené řešit nějakou svoji situaci s ubytováním, navíc s dětmi na krku. Učila jsem je hospodaření, jak sestavit rozpočet. Marně. Mají problém vyjít, když mají zrovna peníze a nechce se vařit, tak dítěti strčí peníze se slovy: „Běž si koupit bagetu“. Když peníze dojdou, tak konečná. Navíc vařit neumí, leda halušky, těstoviny a upéct kuře. Nebo se jim nechce. Děti nesnídají, když už matka začíná vařit, tak ve tři odpoledne a až dovaří, tak je to zároveň oběd i večeře. Jedno jídlo. Pořádáme tábory pro děti a ty jsou úplně u vytržení, když tam mají tři jídla denně a svačiny k tomu. Nebo každý svou postel na pokoji. To jsou pro ně často úplně nové věci.

Související

  • Hackerský útok paralyzoval fungování městského úřadu v Uničově
    Společnost

    Hackerský útok paralyzoval fungování městského úřadu v Uničově

    Hackerský útok vyřadil tento týden z provozu městský úřad v Uničově na Olomoucku. Radnice jedenáctitisícového města byla po ataku na svoji počítačovou síť od pondělí uzavřena pro veřejnost, úředníci nemohli vydávat nové osobní, řidičské či cestovní doklady. Provoz městského úřadu bude obnoven v pondělí. Město podalo trestní oznámení. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí radnice Marek Juráň. Hackerskému útoku tento týden čelila i nemocnice v Nymburce, která kvůli tomu zavedla nouzový režim.

  • Zahraniční dovolená může dárce krve dočasně diskvalifikovat
    Společnost

    Zahraniční dovolená může dárce krve dočasně diskvalifikovat

    Letní prázdniny jsou tady a s nimi i úbytek příchozích dárců krve. Řada lidí vyráží na cesty do zahraničí, po návratu z některých zemí však dárci musí dodržet karanténní přestávku, během které krev a její složky darovat nesmí. Hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Přerov proto doporučuje dárcům, aby si odběr naplánovali s dostatečným předstihem – ideálně ještě před odjezdem na dovolenou.

  • Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních
    Společnost

    Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních

    Jesenická radnice rozdá pěti desítkám žadatelů 1,4 milionu korun na obnovu plotů, které zničily zářijové záplavy. Město bude dotovat oplocení, které navazuje na veřejná prostranství. Lidé se mohli o peníze hlásit v dotačním programu města, zájem o něj byl velký, sdělila ČTK mluvčí radnice Markéta Kaniová. Cílem dotačního programu byla snaha vylepšit vzhled veřejného prostoru. Rozsáhlé záplavy postihly Jeseník a široké okolí v polovině září loňského roku. Samotné město aktuálně vyčísluje škody na 620 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

  • AKTUÁLNĚ: Na Šumpersku hoří les
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Na Šumpersku hoří les

    Další lesní požár likvidují hasiči v Olomouckém kraji. Tentokrát musejí zasahovat u obce Bludov na Šumpersku. Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu, hoří smíšený porost na ploše 50 krát 50 metrů.

  • Daněk bude hrát v Rakousku i v nadcházející sezoně
    Sport

    Daněk bude hrát v Rakousku i v nadcházející sezoně

    Záložník Kryštof Daněk vrací na místo činu. Dvaadvacetiletý odchovanec SK Sigma Olomouc znovu oblékne dres LASK Linec. Do Rakouska odchází na roční hostování, součástí dohody je opce na trvalý přestup. Sparta o tom napsala na svém webu.

  • Druhý den Světového poháru přinesl světový rekord a další úspěchy české výpravy
    Sport

    Druhý den Světového poháru přinesl světový rekord a další úspěchy české výpravy

    Také druhý soutěžní den Světového poháru v para atletice žen v Olomouci nabídl hodně radosti českým fanouškům. Tribuny a diváky přímého přenosu mohl zaujmout především těsný sprinterský souboj na 100 m kategorie T47 a kompletní české pódium při hodu diskem kategorie F31/F32. K vidění byl také jeden světový rekord s kazašským podpisem.

  • Horoskopy na víkend: Přečtěte si, co vás čeká
    Horoskopy

    Horoskopy na víkend: Přečtěte si, co vás čeká

    Dobré ráno, je tu první červencový víkend. V sobotu i v neděli jsou státní svátky, připomínáme si věrozvěsty Cyrila a Metodějě a Jana Husa. Co nejen je ale také vás může o víkendu potkat?

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

  • Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť
    Společnost

    Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť

    Je tady další čtvrtek a s ním i naše tipy na víkend. Pravidelná čtvrteční rubrika vás dneska provede třeba filmovou nocí v kině Metropol a nabídne hned několik gastronomických či kulturních zážitků. Kam se vydáte tento víkend vy? 

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu
    Společnost

    Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu

    Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami a vysokými teplotami, které mohou v nejbližších hodinách zasáhnout Olomoucký kraj. Obyvatelům doporučují přijmout preventivní opatření.

Seriály