Romové nemají šanci bydlet jinde než na ubytovně. Platí i 20 tisíc, říká sociální pracovnice

Jaká je situace Romů v Olomouckém kraji? Podle sociální pracovnice Jiřiny Somsiové je drtivá většina z nich sociálně vyloučených. Jen těch málo šťastnějších, kteří do České republiky přišli hned po válce, žije ve vlastním. Ti, kteří se přistěhovali později, typicky ze Slovenska, nemají šanci si sehnat nebo pronajmout normální bydlení a jsou tak odkázáni na přeplněné ubytovny. Přečtěte si rozhovor s Jiřinou Somsiovou, tato terénní sociální pracovnice s třicetiletou praxí je zároveň spoluzakladatelkou Společenství Romů na Moravě. Společenství má za cíl mimo jiné pomáhat sociálně vyloučeným s řešením své životní situace.

Kdo je nejvíce ohrožený sociálním vyloučením?

Jednoznačně Romové.

A kolik jich tak je sociálně vyloučených v Olomouckém kraji?

Řekla bych, že klidně i devadesát procent, je to katastrofa.

Jak těžké je pro ně sehnat bydlení?

Není šance, prakticky jen na ubytovně. I když to jsou mladí lidé, nejsou zadlužení, pracují. Ani s jedním nebo dvěma dětmi. Ani od města nebo přes realitní kanceláře. Ty dopomohly minulosti maximálně k tomu, že výjimečně našly nějaký starší opuštěný domek, který si ty rodiny mohly pronajmout, opravit a bydlet tak v uvozovkách ve vlastním. Ale přesto je to mnohonásobně lepší než na ubytovně. Navíc i ubytovny jsou přeplněné a lidi nezřídka neseženou místo ani v těch místních a musejí daleko. Olomouc, Prostějovsko, plno. Musí do Kojetína, Holešova, na Bruntálsko nebo až k polským hranicím. Také se stává, že se podaří ubytovat jen ženu s dětmi a muž zůstává na ulici, to je nejhorší. Rodina se rozdělí a to ji dál devastuje.

Myslíte, že v obtížném shánění ubytování hraje roli rasismus?

Ano, rozhodně. Dříve se s tím nepárali a říkali rovnou: „Nezlobte se, ale Romům nepronajímáme.“ Teď, aby to nebylo tak okaté, tak říkají, že ubytují lidi jenom s trvalým bydlením, nebo berou jako záminku neubytovat nějaký dluh, ty si zjišťují v systému SOLUS.

Nemají vůbec trvalé bydlení?

Málokterý Rom vám řekne, že bydlí v bytě. Těch, co mají domky nebo byty, je minimum. To jsou starousedlíci, jejichž rodiny tu jsou už od války. Ale ta druhá vlna v osmdesátých letech Romů ze Slovenska a jejich potomci, to je úplně něco jiného. V dnešní době Romové nemají nárok na jiné ubytování než na ubytovně, opravdu. A z těch se to nepohne další dvě generace. Protože město jim byt nedá a realitní kancelář také ne, tak aby jim sociálka nesebrala děti, tak musí na ubytovnu. Tam jsou rodiny s pěti šestmi dětmi na místnost. Obecně velmi přeplněné. Do toho hádky, opilecké křiky, hudba v noci.

Matka se stará o nejmladší a netuší, kde a co dělají ostatní

Kolik zhruba zaplatí za pokoj?

Osmnáct, klidně dvacet tisíc. Třeba na Černé cestě. Když tam mají děti, tak klidně ještě víc. A všechny ty peníze jdou majiteli, kteří na tom bohatnou. Když má město tu příležitost, tak místo toho, aby někde zřídilo městský byt, tak to raději pronajmou někomu s tím, že tam vznikne ubytovna, která se zaplní Romy. Pak to je tak, že jich je třicet v jednom domě, to mi připadá jako osady na Slovensku. Proč to dělají? Ti lidé nemají šanci se z ubytoven dostat. Když na to nějaká rodina má peníze a chce slušně bydlet, tak proč se nedá jedna rodina do jednoho domu. Však i ty případné dávky by šly městu, respektive státu zpátky. Takhle končí v kapsách provozovatelů ubytoven. Dříve byla šance třeba získat obecní byt, například když se stavělo na Trnkové, tak je tam rodiny dostaly. Dnes ani náhodou.

Zmiňovala jste, když pracují a nemají dluhy, jaké to je rámcově procento lidí?

Ze sta procent je trvale zaměstnáno tak deset. Ale chlapi často pracují načerno, nejvíc jako kopáči nebo jinde ve stavebnictví, ženy na dohody, často někde uklízí. Protože nemají vzdělání. Situace se ale změnila, pro nás terénní pracovníky byla dřív priorita zaměstnání, protože Romy nechtěli nikde zaměstnávat, dnes kdo chce, tak si práci najde, nabídka je jak pro muže, tak i ženy. Teď se to otočilo a není bydlení. A mnohem horší než byla, tak je situace ve vzdělávání.

A jaká je teď situace?

Jednak mladí nemají u svých rodičů žádný vzor nebo vedení, co se vzdělání, ale i práce týče. Také když je rodina s několika dětmi nacpaná v jedné místnosti třeba s pěti dětmi, tak se matka stará o nejmladší a neví, kde lítají ty ostatní, nechodí třeba do školy, mnohdy ani nespí doma ale někde u kamarádů a pak to končí u OSPODu. Natož aby dohlížela, jak jsou na tom ve škole, takže absolutně nepřipravené. A kdyby chtěly, tak jak se tam v těch podmínkách mají učit? Rámus do noci a žádný osobní prostor. A když pak začnou sbírat špatné známky, tak do školy nechtějí o to více kvůli obavám z nich. Většina z nich je pak na zvláštní škole.

Kdy mívají první dítě?

No, ani se neptejte. Víte, kolik já znám rodin, kdy ještě v deváté třídě a už měly první břicho? A rodiče jsou s prominutím tak blbí, že jim toho chlapa ještě shánějí. Hned jak vyjdou školu. Základní. Prakticky jsou samy děti a jsou naprosto nepřipravené řešit nějakou svoji situaci s ubytováním, navíc s dětmi na krku. Učila jsem je hospodaření, jak sestavit rozpočet. Marně. Mají problém vyjít, když mají zrovna peníze a nechce se vařit, tak dítěti strčí peníze se slovy: „Běž si koupit bagetu“. Když peníze dojdou, tak konečná. Navíc vařit neumí, leda halušky, těstoviny a upéct kuře. Nebo se jim nechce. Děti nesnídají, když už matka začíná vařit, tak ve tři odpoledne a až dovaří, tak je to zároveň oběd i večeře. Jedno jídlo. Pořádáme tábory pro děti a ty jsou úplně u vytržení, když tam mají tři jídla denně a svačiny k tomu. Nebo každý svou postel na pokoji. To jsou pro ně často úplně nové věci.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Více.
  • OLOMOUC
    Dřevěná chalupa, kterou vidí návštěvníci olomouckého letního kina dlouhodobě sloužila jako provozní základna. Kvůli nevyhovujícím hygienickým a technickým podmínkám je ale uzavřena a čeká ji demolice. Nové řešení v podobě designových gastro kontejnerů má být přechodnou fází na cestě k trvalé restauraci. Realizaci nové gastro zóny chystají na roky 2026–2027. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Město dokončilo opravy několika důležitých úseků. Doprava už nebude váznout na ulicích Na Letné, na Rooseveltově, nebo u Husova sboru. Stavební úpravy dokončilo město jak pro řidiče, tak i cyklisty a pěší. Více.

Nejnovější

  • Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě
    Doporučujeme

    Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě

    Jaké jsou nejvýznamnější památky v centru Olomouce? Proč z domu na Dolním náměstí vyskakuje černý kůň? A jak to bylo s olomouckou synagogou? Nejen to, prozradí tradiční komentované prohlídky, které i na tuto letní sezonu připravilo Informační centrum Olomouc. Mezi pravidelnými prohlídkovými okruhy bude letos i jedna novinka.

  • Olomoucký zimní stadion čekají úpravy, videorozhodčí musí být nový
    Sport

    Olomoucký zimní stadion čekají úpravy, videorozhodčí musí být nový

    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Obnovu potřebného zařízení schválilo město Olomouc, které zimní stadion vlastní.

  • Marek Heinz je zpět v Sigmě, stal se asistentem u béčka
    Sport

    Marek Heinz je zpět v Sigmě, stal se asistentem u béčka

    Poslední červnový den se poprvé k společnému tréninku na startu přípravy před novou sezónou sešlo béčko SK Sigma Olomouc. Trenér Roman West v něm přivítal řadu nových tváří. Jednou z nich byl i Marek Heinz. Někdejší vynikající hráč, odchovanec SK Sigma a klubová legenda se stal Westovým asistentem.

  • Sportovní deník fanouška: Atleti odjížděli do Madridu v oslabení, uspěli ale s přehledem
    Sport

    Sportovní deník fanouška: Atleti odjížděli do Madridu v oslabení, uspěli ale s přehledem

    Česká atletika odjížděla do Madridu … asi jako Titanic poté, co narazil do ledovce. A už jsme si chystali dveře, abychom na nich jako Kate Winslet dopluli po mrazivém oceánu do druhé divize mistrovství Evropy družstev.

Doporučujeme

  • Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek
    Doporučujeme
    Sport

    Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek

    Světový pohár v paraatletice žen startuje už ve čtvrtek 3. července v Olomouci. Jedná se o jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy. Zahájení proběhne za účasti hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), primátora Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) a první dámy Evy Pavlové.

  • Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?

    Malá rodinná kavárna v divokém prostředí Rychlebských hor, umístěná v jednom z nejmenších měst Česka - v centru Žulové. Pracují s výběrovou kávou, pečou si své dorty, koláče a zákusky, vaří krémovou polévku a k tomu všemu ještě rozdávají milé úsměvy. Nyní můžete kavárnu podpořit v Cenách Olomouckého kraje.

  • Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou
    Doporučujeme

    Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou

    Na první červencový víkend připravili v Doloplazích Jízdu králů a hodovou zábavu. Kromě krásných krojů nebo ušlechtilých koňů toho bude k vidění ještě mnohem více. V programu nechybí ani pestrá a atraktivní kulturní pasáž.

  • Hanácké Woodstock 2025 se blíží, zajistěte si lístky včas
    Doporučujeme

    Hanácké Woodstock 2025 se blíží, zajistěte si lístky včas

    Oblíbený festival Hanácké Woodstock se ve Velké Bystřici uskuteční v sobotu 2. srpna. V zámeckém parku se bude začínat ve 13 hodin. A pořadatelé připravili atraktivní line-up. Zajistěte si tedy lístky včas, ať nepřijdete o skvělý hudební zážitek. Nedílnou součástí akce je také Bystřické pivní salón.

Nejčtenější

  • Lidl otevřel outlet v Olomouci, zákazníci stáli frontu už od čtyř ráno
    Společnost

    Lidl otevřel outlet v Olomouci, zákazníci stáli frontu už od čtyř ráno

    Několik stovek lidí si dnes ráno v Olomouci nenechalo ujít otevření nové prodejny Lidl Outlet, která se do nákupního areálu v okrajové části města přestěhovala z pražských Štěrbohol a nabízí neprodané spotřební zboží z týdenních akcí s až devadesátiprocentní slevou. První nedočkavci stáli před jejím vchodem už od čtyř hodin ráno, aby byli první ve frontě a při nákupu ušetřili tisíce korun. Otevření olomoucké prodejny se obešlo bez incidentů i dopravních komplikací v okolí.

  • Stavbu nové gastro zóny chystají už na příští rok. Dřevěná chalupa půjde k zemi
    Společnost

    Stavbu nové gastro zóny chystají už na příští rok. Dřevěná chalupa půjde k zemi

    Dřevěná chalupa, kterou vidí návštěvníci olomouckého letního kina dlouhodobě sloužila jako provozní základna. Kvůli nevyhovujícím hygienickým a technickým podmínkám je ale uzavřena a čeká ji demolice. Nové řešení v podobě designových gastro kontejnerů má být přechodnou fází na cestě k trvalé restauraci. Realizaci nové gastro zóny chystají na roky 2026–2027.

  • Výtěžek z plesu vykouzlí úsměv dětem. Nemocnice má nové hračky a vybavení
    Společnost

    Výtěžek z plesu vykouzlí úsměv dětem. Nemocnice má nové hračky a vybavení

    Dětské oddělení Nemocnice AGEL v Přerově ožilo novými hračkami a vybavením. Radostné chvíle dětem umožnil výtěžek z druhého ročníku Plesu pro dříve narozené, který organizovalo pro zdejší seniory město Přerov. Stalo se tak ještě příjemnějším místem pro malé pacienty.

Seriály