Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních
Jesenická radnice rozdá pěti desítkám žadatelů 1,4 milionu korun na obnovu plotů, které zničily zářijové záplavy. Město bude dotovat oplocení, které navazuje na veřejná prostranství. Lidé se mohli o peníze hlásit v dotačním programu města, zájem o něj byl velký, sdělila ČTK mluvčí radnice Markéta Kaniová. Cílem dotačního programu byla snaha vylepšit vzhled veřejného prostoru. Rozsáhlé záplavy postihly Jeseník a široké okolí v polovině září loňského roku. Samotné město aktuálně vyčísluje škody na 620 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).
Požádat o dotace na opravu plotů poškozených zářijovou povodní mohli lidé v květnu, o poskytnutí dotace rozhodli zástupci města na konci června. "Dotace se týkala oplocení navazujícího na veřejné prostranství. Do programu se přihlásilo celkem 54 žadatelů, z toho šest žádostí bylo vyřazeno, protože nesplňovaly podmínky nebo se nacházely mimo katastrální území města," uvedl radní Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem).
Město kvůli budování nových plotů vypracovalo ve spolupráci s městským architektem Davidem Zatloukalem manuál oplocení na hranici s veřejným prostorem. Dokument měl pomoci stavebníkům zorientovat se v tom, jak navrhnout oplocení tak, aby nejen splňovalo praktickou funkci, ale zároveň esteticky zapadalo do prostředí a nerušilo charakter jesenických ulic. Při posuzování žádostí podle zástupců města sehrála důležitou roli právě shoda s tímto manuálem.
Maximální výše dotace byla 30 tisíc korun. "Většina žadatelů požádala o tuto částku, ostatní o nižší. Celkově město rozdělí téměř 1,4 milionu korun, z čehož 1,2 milionu korun pochází z daru ze sbírky Nadace Via určeného na obnovu po povodni," doplnila mluvčí radnice.
Lidé z domů zaplavených při zářijových povodních mohou získat peníze na obnovu svých zničených obydlí mimo jiné také z programu Živel 3, které ministerstvo pro místní rozvoj otevřelo v polovině února. Podle Blišťanové je zájem o program velký.
S následky povodní se stále potýká i samotné město. "Škody jsme původně odhadovali na 600 milionů, nyní už dosáhly 620 milionů korun," řekla ČTK starostka. Město má před sebou například opravu přízemí základní školy, problematické jsou stále také nejvíce poškozené ulice. "Jde o Žižkovu a Mlýnskou ulici, například Mlýnská ulice zcela chyběla, zrekonstruovat se musí od začátku, ladíme s tím i přístup povodí," podotkla starostka s tím, že Mlýnskou město provizorně opraví už nyní. Městu citelně chybějí i zničené lávky, voda jich ve městě strhla sedm. "Dvě máme provizorní, o další dvě - na Mlýnskou a Slunnou jsme žádali ze Živlu 4, neboť v hmotných rezervách už lávky nejsou. Žádnou lávku jako takovou zatím opravenu nemáme," dodala starostka s tím, že jejich instalace se odvíjí od studie oprav koryta.