Kaliméra z Jeseníku: Řecká komunita se pomalu vytrácí, říká Eleni Akritidu

Její prarodiče na Jesenicko přišli z válkou zmítaného severu Řecka před více než sedmdesáti lety. Eleni Akritidu dnes v Jeseníku provozuje kavárnu ENNEA a snaží se osudy řeckých uprchlíků připomínat. "K uspořádání řecké slavnosti nás oklikou vedla i šílená debata o nepřijetí syrských sirotků," vysvětluje Akritidu v rozhovoru pro Olomoucký Report.

Pobavila mě jedna vaše replika, kterou lze dohledat na Britských listech: „Bublám. Vnitřně řecky bublám. Takže už mluvím hlasitěji a gestikuluju.” Projevují se vaše řecké kořeny, třeba když se rozohníte?

Určitě! To by vám mohl povykládat můj muž. Někdy potřebuju vybublat, gestikulovat, hlasitě mluvit, a tak se vlastně zklidnit. Myslím si, že tohle je typické přesně pro jižní národy.

Do Jeseníku přišli z Řecka vaši prarodiče před více než sedmdesáti lety...

Do bývalého Československa přišli babička s dědou. Pocházeli ze severního Řecka, kde po 2. světové válce zuřila občanská válka mezi monarchisty a levicí. Řekové z oblastí postižených válkou se rozhodli děti poslat do bezpečí. Levicové uprchlíky přijaly státy východního bloku včetně Československa. Mým prarodičům bylo kolem šestnácti let, když z Řecka odešli. Děda byl jeden ze skupiny těch nejmladších partyzánů.

Hrůzy války a uprchlíci mezi dvěma kulturami

Vzpomínal dědeček na to období?

Děda o tom bohužel nikdy nechtěl moc mluvit. Nejspíš tam zažil různé hrůzy, které válka vždycky přináší. Od babičky jsme se toho taky moc nedozvěděli a oba již zamřeli, takže se sama snažím pátrat až zpětně.

Váš tatínek byl tedy z první generace Řeků narozených v Československu, vaše maminka je Češka. Jakými jazyky se u vás doma mluvilo?

Většina mých kamarádů ze smíšených manželství byla vychovávána bilingvně. Ač mám řecké jméno a řekla bych i typicky řecký vzhled, řečtinu moc neovládám. Tatínek byl spíš takový hudební bohém a k řečtině nás příliš nevedl. Dnes se k řecké kultuře chci vracet a možná i díky tomu vznikla naše Malá řecká pouliční slavnost.

K tomu se určitě ještě dostaneme. Dočetl jsem se, že váš tatínek v Jeseníku moc šťastný nebyl, a nakonec dokonce odešel do Řecka…

Nešlo o to, že by byl táta nespokojený konkrétně v Jeseníku. Potýkal se s tím, co se dělo a děje mnoha uprchlíkům všeobecně, nejen těm z Řecka. Táta byl rozkročený mezi dvěma kulturami. Když pobýval v Řecku – chyběli jsme mu my. Když byl tady s námi – chybělo mu Řecko. Byl to skvělý muzikant, hrál v řeckých souborech na harmoniku a měl své rockové kapely, ale odešel brzo – bylo mu 49 let.

Vy z Jesenicka pocházíte, studovat jste odešla do Ostravy. Následně jste pracovala jako učitelka angličtiny na jesenické průmyslovce a také jako redaktorka Českého rozhlasu Olomouc. Do okrajového jesenického regionu jste se tedy vrátila. Jste v Jeseníku spokojená?

Nemám ráda, když se o Jesenicku hovoří jako o bohem zapomenutém kraji, kde se nic neděje. Žijeme na krásném místě, které není nijak daleko. Všechno je to o úhlu pohledu.

Váš česko-řecký původ se propsal i na fasádu domu na zdejším náměstí Svobody, kde provozujete řeckou kavárnu a hned vedle také obchůdek s lokálními produkty…

Byť má kavárna řecký název ENNEA (v překladu Devět), neřekla bych, že je to řecká kavárna. Připravujeme spoustu řeckých, ale i domácích receptů, takže kavárnu nechci prezentovat vyloženě jako řeckou. Naším cílem bylo vždycky podporovat místní. V kavárně i obchůdku se snažíme ukázat, že jsou na Jesenicku šikovní lidé.

Pracujete tedy s místními produkty i v kavárně?

Ano. Máme svou kuchyni, kde si veškeré dezerty i pekárenské výrobky pečeme sami. Snažíme se využívat co největší množství lokálních produktů. Od místních vykupujeme borůvky nebo třeba vlašské ořechy. S těmi letos bude problém, protože všechny ořešáky v okolí pomrzly. Pečeme spoustu věcí se skvělým supíkovickým mákem. Tvaroh a máslo nám také dodávají místní firmy, kávu dovážíme z pražírny v Šumperku. Není to snadná cesta, ale přesto díky ní mám klidné spaní – vím, že výrobky nešidíme.

"Myslím si, že právě vděčnost je cestou z těchto krizí."

Jaké řecké speciality u vás lidé můžou ochutnat?

Pečeme baklavu a občas máme v nabídce i polévky. Zásadní je pro nás řecká polévka avgolemono, na kterou chodí spoustu lidí. Jsou v ní masové knedlíčky, vývar, hodně bylinek a citron. Na místních trzích nabízíme třeba pitu se špenátem a fetou.

Kavárna se nachází v centru lázeňského města Jeseníku. Navštěvují vás spíše místní, nebo turisté?

Mám radost, že jsme spíše komunitní kavárna a chodí k nám místní lidé. Jsem za to vděčná, protože podporu místních jsme pocítili především v období covidu. Ale o turisty také nemáme nouzi, i ti se k nám rádi vracejí.

Pandemie a následné krize musely být pro kavárnu velkou zkouškou. Jaká je situace nyní, stabilizovala se už?

Já si v první řadě nechci stěžovat, protože cítím vděk za to, co se nám tu podařilo vybudovat.  Myslím si, že právě vděčnost je cestou z těchto krizí. Naposledy se nás dotklo zvýšení DPH u kávy. Způsobilo nám to docela velké potíže, ale chápu, že vláda musí dělat i tato nepopulární opatření.

V roce 2017 jste spoluiniciovala uspořádání první Malé řecké pouliční slavnosti. U vzniku této akce stáli také vaši kamarádi Apostolos Joanidis a Lucie Tenekedzi. Co vás k tomu vedlo?

V tom roce uplynulo sedmdesát let od příchodu řeckých uprchlíků na Jesenicko. Zároveň se tehdy řešilo přijetí dětských uprchlíků ze Sýrie. V české společnosti o tom panovala naprosto šílená debata. Československo přitom v minulosti ochotně přijalo velké množství dětských uprchlíků z Řecka, a později i jejich rodičů. Dokázali jsme je přijmout a dobře s nimi fungovat. Možný příchod pár syrských sirotků v roce 2017 naopak způsobil obrovský poprask, a tak jsme na věc chtěli prostřednictvím této akce poukázat.

Z Malé řecké pouliční slavnosti se již stala tradice. Mohou se na ni lidé těšit i letos?

Určitě ano! Jedná se o příjemné odpoledne, které chceme strávit připomínkou našich předků, kteří to v životě často neměli úplně jednoduché. Slavnost se koná každoročně 5. července, tedy na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ti totiž na Moravu přišli ze severořecké Soluně. Najdete nás na náměstí Svobody v Jeseníku, kde se Řekové scházeli i v minulosti. Sjedou se sem pamětníci, jejich rodiny, přátelé, milovníci Řecka, ale i zvědaví kolemjdoucí. Hraje řecká hudba, tancuje se, servíruje se řecké jídlo a lidé si prostě užívají, že můžou být spolu.

První uprchlíci z Řecka přišli do Československa v roce 1947. Od té doby uplynulo mnoho času. To mě vede k otázce závěrem: Ztrácí se řecká komunita?

Děje se to. Je to přirozené – pamětníci postupně umírají, rodiny se různě asimilují… V devadesátých letech se tady konaly obrovské řecké festivaly, které finančně podporovala přímo řecká vláda, v současnosti se řecká kultura spíš vytrácí.

Související

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

  • Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť
    Společnost

    Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť

    Je tady další čtvrtek a s ním i naše tipy na víkend. Pravidelná čtvrteční rubrika vás dneska provede třeba filmovou nocí v kině Metropol a nabídne hned několik gastronomických či kulturních zážitků. Kam se vydáte tento víkend vy? 

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Horko nepůsobí dobře ani na nejstarší obyvatelstvo. Domovy pro seniory v Olomouckém kraji proto zavádí některá opatření, kterými proti teplému počasí bojují. Více.
  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Obnovu potřebného zařízení schválilo město Olomouc, které zimní stadion vlastní. Více.
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Velmi vysoké teploty a následně bouřky. Tak zní výstraha meteorologů pro dnešní den v celém Olomouckém kraji. Výstraha platí do dnešních 23 hodin.

Nejnovější

  • Světový pohár v paraatletice žen odstartoval
    Sport

    Světový pohár v paraatletice žen odstartoval

    Vůbec poprvé se v České republice koná Světový pohár v paraatletice žen. Jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy, byl zahájen dnes v Olomouci. Metropole Hané je prvním českým hostitelem těchto závodů, které byly v letošním roce pořádány mimo jiné také v Dubaji, Paříži a Novém Dillí. Olomouc bude Světový pohár hostit po celý paralympijský cyklus 2025-2028.

  • AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů

    Deset jednotek hasičů likvidovalo požár skládky plastů v průmyslovém areálu v obci Buk na Přerovsku. Uskladněný materiál hořel na ploše zhruba 40x10 metrů. Hasiči požár rychle lokalizovali, pokládkou pěny zvýšili hasební účinek vody, zabránili jeho šíření a dalšímu vývinu kouře. Nyní již dohašují.

  • Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle
    Kultura

    Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle

    Už jen do neděle 6. července mají návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci možnost zhlédnout výstavu Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma, která vrcholí prezentací výjimečného barokního tisku ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

Doporučujeme

  • U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?
    Doporučujeme

    U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?

    V srdci malebných Loštic se nachází kouzelné místo, které spojuje lásku k umění, historii a tradičním chutím – Kavárna Galerie U lišky Bystroušky. Tato útulná kavárna, situovaná přímo na náměstí Míru, je poctou legendární postavě lišky Bystroušky, jejíž příběh ztvárnil malíř Stanislav Lolek a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Jejich dílo inspirovalo i slavnou operu Leoše Janáčka, čímž se liška Bystrouška stala kulturním symbolem regionu. Nyní můžete pro kavárnu hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock

    Vizovice na Zlínsku se i v roce 2025 stanou dějištěm jednoho z největších rock-metalových festivalů ve střední Evropě. Masters of Rock se v areálu likérky R. Jelínek uskuteční od čtvrtka 10. července do neděle 13. července a půjde už o 21. ročník. Nyní může jeden z vás vyhrát lístek na Masters of Rock.

  • KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy
    Doporučujeme

    KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy

    V srdci Olomouce, v nádherné vile Primavesi, vytvořili prostor se zahrádkou, který hosté nazývají jedním z nejkrásnějších v celém městě. KAFEC Olomoucký je místem, kde se potkává výběrová káva s nezaměnitelnými waflemi, atmosféra klidu s radostí z každého sousta. Nyní můžete pro KAFEC hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

Nejčtenější

  • Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu
    Společnost

    Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu

    Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami a vysokými teplotami, které mohou v nejbližších hodinách zasáhnout Olomoucký kraj. Obyvatelům doporučují přijmout preventivní opatření.

  • Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce
    Společnost

    Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce

    Město Olomouc v souvislosti se zvyšujícím se počtem tropických dnů chystá na Horním náměstí vybudování systému mlžných sprch. Vzhledem k náročnosti instalace technologie by se systém měl spustit v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jan Horejš. Vysokou teplotu na rozpáleném náměstí tak do té doby pocitově snižují alespoň kropicí vozy, které projíždějí i ostatními ulicemi města. Mlžné brány osvěžují v těchto dnech například obyvatele Prostějova či Přerova, zjistila ČTK. Rozpálené ulice také častěji kropí cisterny s vodou.

  • Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří
    Společnost

    Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří

    Koza šrouborohá neboli markhur, je vzácný druh kozorožce, pocházející ze střední Asie. V Pákistánu je dokonce národním zvířetem. Zoologická zahrada v Olomouci ho chová od roku 1990 a zvířata zde i pravidelně množí, o čemž svědčí 8 letošních mláďat! Spolu s 18 dospělci se tak jedná o největší stádo tohoto vzácného zvířete v evropských zoo.

Seriály