Pytlák má často ke zvířatům velmi blízko, říká zooložka a ochranářka Lucie Čižmářová

Outloni, roztomilé malé poloopice, se i díky svému vzhledu stali terčem pytláků. Lidé si je pořizují jako mazlíčky nebo si s nimi za poplatek vyfotí fotku z dovolené na sociální sítě. Zvíře ale kvůli tomu musí často podstoupit trhání zubů a je drženo ve  špatných životních podmínkách. Jejich ochranou se zabývá Lucie Čižmářová, která pracuje pro olomouckou zoo. Při své práci se navíc věnuje environmentální žurnalistice a dokumentuje realitu nejen trhů se zvířaty. Na indonéském ostrově Sumatra založili s kolegou Františkem Příbrským záchrannou stanici pro divoká zvířata zabavená z nelegálního obchodování. Nyní se věnují také investigaci a osvětovým kampaním ohledně pašování zvířat.

Proč jste si vybrala zrovna Indonésii? Jsou tam pro zvířata natolik jiné podmínky?

Stalo se to vlastně náhodou. Jako studenti na vysoké škole jsme měli možnost dobrovolného výjezdu. Jela jsem tedy právě do Indonésie a tam už se na mě chrlily informace o nelegálních obchodech. A opravdu to není jako u nás. Vidíte tam zvířata v klecích a říkáte si, proč to nikoho nezajímá a nikdo je nechrání. Postupně jsem zjišťovala, že Indonésie pro to zákony má a jsou teoreticky dobré. V praxi ale tyto zákony nikdo nevymáhá, zvířata pak není kam umístit. Mnohokrát tak musí policie zvířata od překupníků vypustit rovnou do přírody, což nemají šanci přežít. Dlouhodobě jsou naučená žít v klecích a na volnou přírodu si musejí zvykat postupně.

Jak se tedy zrodil přímo tento nápad? Přeci jen pro Čechy to musí být úplně jiný svět.

V Indonésii jsem se seznámila s Františkem Příbrským a rozhodli jsme se s tamní situací něco udělat. Založili jsme neziskovou organizaci The Kukang Rescue Program právě na ochranu outloňů. Ze začátku jsme spávali na zemi bez elektřiny a vody a postupně jsme budovali stanici. Ta potom fungovala tak, že outloni odebraní pytlákům a překupníkům putovali právě sem, kde jsme je postupně učili zase fungovat v přírodě.

Ze všech zvířat jste si vybrali konkrétně outloně, má to nějaký důvod?

Outloni se na indonéských trzích hojně vyskytují a nikdo se o to moc nezajímal. Jsou roztomilí, turisté se s nimi fotí, někdo si je pořizuje jako domácí mazlíčky. V takovém případě jim lovci vytrhávají zuby, pak už se samozřejmě do přírody vrátit nemůžou. Přitom je to stále divoké zvíře a nikdy ho neochočíte tak, aby z něj byl domácí mazlíček. Navíc je to noční živočich. I proto by se z něj nemělo stát zvíře do domácnosti. Dalším důvodem, proč jsme si vybrali outloně, byly také finance. Začínali jsme na „zelené louce“ těsně po dostudování. Když chcete zachraňovat velká zvířata, třeba orangutany, musíte mít úplně jiné zázemí. Malá zvířata jsou navíc poměrně přehlížena, a tak pomalu mizí z přírody bez povšimnutí.

Jak jste sama zmínila outloň je velice roztomilé zvíře, vy sama nikdy nemáte potřebu si se zvířaty dělat pouto? Nestalo se to nikdy někomu ze zaměstnanců?

Roztomilí jsou jen z dálky. Po přímém kontaktu by asi každý změnil názor. Je to divoké zvíře, není na mazlení a snažíme se k tomu tak i přistupovat. Nechceme je tedy na stanici ochočit. Outloni koušou a co málokdo ví, jsou také jedovatí. Jedové žlázy mají na vnitřní straně předloktí, první si je tedy musí olíznout, tím aktivovat jed a pak kousnout.

Indonésanům jste začali chránit jejich přírodu. Setkali jste se s nějakými překážkami? A proč vlastně nedělají pro své prostředí něco hlavně místní?

V Indonésii neexistují programy jak je známe tady, tam vás zkrátka nikdo nepodpoří. Je tam obrovská korupce a úřady vám spíše hází klacky pod nohy. To platí i pro místní, pro ty je tak často finančně ještě více nemožné zakládat neziskové organizace na ochranu přírody. Naší výhodou bylo, že máme organizaci tady v Česku i v Indonésii. I policejní zátahy si musíme objednat my jako organizace poté, co sami vypátráme pytláka nebo překupníka. Po pěti letech fungování nám navíc úřady ještě neprodloužily licenci na držení chráněných zvířat, ty tedy teď do stanice nesmíme přijímat a pracujeme tak převážně v terénu.

Zdejší děti často neznají přírodu, která je kolem nich

Jak se tedy změnila náplň vaší práce po zrušení této licence?

Už dříve jsme se hodně věnovali investigaci a v tom teď pokračujeme. Ideální totiž samozřejmě je, když se zvířata do žádného zajetí nedostanou, snažíme se je tedy chránit už v jejich domovině, v lese. Navíc vzděláváme zdejší děti o přírodě kolem nich a o její ochraně. Často i děti, které žijí vedle pralesa, nevědí, co je orangutan a další zvířata, která žijí bezprostředně vedle nich. Na trzích a v místech s turisty se zase snažíme lidem říkat, ať neplatí za focení s outloni a informujeme je o problematice této atrakce. Teď se začínáme věnovat taky obchodu s luskouny. Ty využívá hlavně čínská medicína, kvůli tomu jsou hojně lovení. Luskoun se smotá do klubíčka jako ježek a navíc nepíchá, je tedy velice snadné je „sbírat“.

Jakou roli mají samotní Indonésané v Kukangu?

Místní se snažíme do našeho týmu zapojit, často u nás pracují i bývalí pytláci. Taková spolupráce vlastně skvěle funguje právě kvůli tomu, že se vyznají v terénu, ve kterém pracujeme a umí se zvířaty manipulovat. Stala se mně i situace, že jsem na dálku musela instruovat ošetření zvířete, ošetřoval ho právě bývalý pytlák. Vysvětlila jsem mu, že je bohužel  nutné kvůli rozsahu zranění outloně utratit a on mně řekl, že to nedokáže. Pod pytlákem si často představíte někoho, kdo ke zvířatům nemá vztah a ono je to někdy přesně naopak. Teď jsme navíc začali spolupracovat i s farmáři, především těmi, co pěstují kávu. Odkupujeme od nich kávu za pro ně výhodnou cenu, oni za to dodržují stanovená pravidla na ochranu zvířat. Spousta malých zvířat totiž uhyne právě kvůli zemědělství.

V čem spočívá vaše spolupráce s olomouckou zoo?

Dnes už je běžnou praxí, že zoo mají své zaměstnance nebo dokonce celé oddělení, zabývající se ochranou zvířat a podporuje tím ochranářské programy po celém světě. Pořádáme tu i akce, například každoročně chystáme v olomoucké zoo speciální den, kde představujeme námi podporované ochranářské programy, letos to bude 7. září. V červenci se zde konala jedna ze zastávek Kukang Tour.

Co patří mezi úspěchy, na které jste za poslední dobu pyšná?

Nedávno jsme na Sumatře otevřeli novou budovu „Kukang School“. Děti sem pravidelně docházejí, učí se anglicky a škola je zaměřená na environmentální témata. Mezi významné milníky patří vydání filmu The Kukang Movie, příběh o outloních a lidech na kterém jsme pracovali několik let a mapuje tak i vývoj naší práce v Indonésii. Díky fotopastem se podařilo rozšířit monitoring zvířat na kterém dlouhodobě pracujeme.

Související

  • Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce
    Společnost

    Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce

    Město Olomouc v souvislosti se zvyšujícím se počtem tropických dnů chystá na Horním náměstí vybudování systému mlžných sprch. Vzhledem k náročnosti instalace technologie by se systém měl spustit v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jan Horejš. Vysokou teplotu na rozpáleném náměstí tak do té doby pocitově snižují alespoň kropicí vozy, které projíždějí i ostatními ulicemi města. Mlžné brány osvěžují v těchto dnech například obyvatele Prostějova či Přerova, zjistila ČTK. Rozpálené ulice také častěji kropí cisterny s vodou.

  • Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří
    Společnost

    Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří

    Koza šrouborohá neboli markhur, je vzácný druh kozorožce, pocházející ze střední Asie. V Pákistánu je dokonce národním zvířetem. Zoologická zahrada v Olomouci ho chová od roku 1990 a zvířata zde i pravidelně množí, o čemž svědčí 8 letošních mláďat! Spolu s 18 dospělci se tak jedná o největší stádo tohoto vzácného zvířete v evropských zoo.

  • Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?
    Společnost

    Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?

    Od 1. července zvýšil Olomoucký kraj slevy na jízdném ve veřejné dopravě pro cestující ve věku od šesti do 18 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Původně byla sleva 50 procent, zastupitelé na posledním zasedání odhlasovali navýšení na 75 procent. Hlasování se zúčastnilo celkem 50 zastupitelů, přičemž proti návrhu hlasovaly pouze kluby Starostové pro Olomoucký kraj a Spojenci24. Ve Fóru, tentokrát z Olomouckého kraje, Report položil vybraným zastupitelům z každého klubu otázku: "Jak hodnotíte rozhodnutí krajské rady zvýšit slevy na jízdné pro studenty a seniory? A co to podle Vás může znamenat?" Odpovědi jsou zveřejněny v pořadí, v jakém je zastupitelé zaslali.

  • ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany
    Společnost

    ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany

    Kandidátní listinu hnutí ANO do podzimních voleb povede v Olomouckém kraji poslanec, někdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Přerovský primátor a poslanec Petr Vrána, kterého na tuto pozici jednoznačně v květnu navrhli členové krajského sněmu, skončil na třetím místě. Dvojkou na kandidátce zůstává olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Hejtman Ladislav Okleštěk z původní čtvrté pozice skončil na posledním místě. Změny oproti návrhům krajských organizací učinil výbor hnutí ANO. Podle Vrány je v čele kandidátky lídr se znalostí vojenské problematiky, která je v regionu významná.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Jak vypadal červen v olomoucké porodnici? Zatímco loni byl červen ve fakultce co do porodnosti slabým, dokonce nejslabším měsícem, ten letošní předčil očekávání. Narodilo se tu 171 dětí. Více.
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Letní prázdniny znamenají pro nemocnice úbytek příchozích dárců krve. Řada lidí totiž vyráží na cesty do zahraničí, přičemž po návratu z některých zemí musí dárci dodržovat karanténní přestávku. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Město se chystá na opravy části třídy Kosmonautů v Olomouci. Podle vyjádření radnice má rekonstrukce zabránit dalšímu poškození vozovky. Olomouc začne s opravami úseku v pondělí 14. července, práce pak potrvají do konce srpna. Více.

Nejnovější

  • AKTUÁLNĚ: Hasiči likvidují požár na Bouzovsku
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Hasiči likvidují požár na Bouzovsku

    Hned osm jednotek hasičů likviduje požár rodinného domu na Bouzovsku. Hořet začal přístřešek se dřevem a části rodinného domu v Blažově, místní části Bouzova. Kvůli klimatickým podmínkám a odlehlosti oblasti byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu.

  • Brankář Hruška: Těším se na ligu i evropské poháry
    Sport
    Rozhovory

    Brankář Hruška: Těším se na ligu i evropské poháry

    Jednou z letních posil SK Sigma Olomouc je slovenský brankář Matúš Hruška. Na Andrův stadion se přesunul z pražské Dukly, podepsal smlouvu na dva roky. Pražanům pomohl k záchraně v nejvyšší soutěži, nyní si v Olomouci zahraje evropské poháry. „Určitě se těším a věřím, že to výborně dopadne,“ uvedl Matúš Hruška.

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock

    Vizovice na Zlínsku se i v roce 2025 stanou dějištěm jednoho z největších rock-metalových festivalů ve střední Evropě. Masters of Rock se v areálu likérky R. Jelínek uskuteční od čtvrtka 10. července do neděle 13. července a půjde už o 21. ročník. Nyní může jeden z vás vyhrát lístek na Masters of Rock.

  • Prostějovské volejbalistky mají kompletní kádr
    Sport

    Prostějovské volejbalistky mají kompletní kádr

    Během uplynulého měsíce oznámilo vedení volejbalového klubu VK Prostějov veškeré změny v realizačním týmu i hráčském kádru družstva žen, kterých je pro příští sezónu 2025/26 celá řada. V kolektivu úřadujících šampionek došlo k výrazné a razantní obměně.

Doporučujeme

  • KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy
    Doporučujeme

    KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy

    V srdci Olomouce, v nádherné vile Primavesi, vytvořili prostor se zahrádkou, který hosté nazývají jedním z nejkrásnějších v celém městě. KAFEC Olomoucký je místem, kde se potkává výběrová káva s nezaměnitelnými waflemi, atmosféra klidu s radostí z každého sousta. Nyní můžete pro KAFEC hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

  • Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?

    Kavárna Forhaus vznikala několik let a její inventář je z velké části poskládaný z autentických dobových prvků kolem roku 1819, kdy byl Ehrenstammův dům, ve kterém sídlíme, postaven. Zakládáme si na prvotřídní kvalitě všech výrobků, které nabízíme. Naše zákusky jsou domácí, z másla, smetany a pravé čokolády. Nyní můžete pro prostějovskou kavárnu Forhaus hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě
    Doporučujeme

    Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě

    Jaké jsou nejvýznamnější památky v centru Olomouce? Proč z domu na Dolním náměstí vyskakuje černý kůň? A jak to bylo s olomouckou synagogou? Nejen to, prozradí tradiční komentované prohlídky, které i na tuto letní sezonu připravilo Informační centrum Olomouc. Mezi pravidelnými prohlídkovými okruhy je letos i jedna novinka.

Nejčtenější

Seriály