Letní cestování komplikuje dárcovství krve. Nemocnice vyzývají k odběrům s předstihem
Letní prázdniny znamenají pro nemocnice úbytek příchozích dárců krve. Řada lidí totiž vyráží na cesty do zahraničí, přičemž po návratu z některých zemí musí dárci dodržovat karanténní přestávku. Během ní nesmí darovat krev ani její složky. Nemocnice AGEL proto doporučují, aby si odběr naplánovali s dostatečným předstihem.
„V letních měsících pozorujeme každoročně citelný úbytek dárců. Lidé cestují, více sportují, častěji se objevují i sezónní zdravotní komplikace. Z hlediska bezpečnosti příjemců transfuzních přípravků jsou ale naše kritéria velmi přísná. I běžné letní situace – jako je přisátí klíštěte nebo návrat z oblasti s výskytem některých infekčních onemocnění – mohou znamenat dočasné vyřazení z dárcovství,“ upozornil primář Hematologicko-transfuzního oddělení v Nemocnici AGEL Přerov Štefan Repovský.
Právě přisátí klíštěte je důvodem, proč je dárce vyřazen na 28 dní. Stejná lhůta platí také pro návraty z některých evropských destinací, mezi které patří Itálie, Řecko, Francie či Španělsko. „V případě cest mimo Evropu, například do Egypta, Turecka, Thajska nebo USA, je doporučený odstup od darování až tři měsíce. A kdo se vydá do oblastí Jižní Ameriky nebo subsaharské Afriky, měl by počítat s možnou odmlkou až půl roku – důvodem je výskyt malárie, horečky dengue, žluté zimnice a dalších tropických onemocnění,“ vysvětlila vedoucí laborantka z Nemocnice AGEL Jeseník Petra Pospíšilová
Proto nemocnice doporučují, aby si dárci ještě před cestou ověřili aktuální podmínky a darovali krev včas. Dlouhodobě nejžádanější jsou skupiny 0- a A-. Skupina 0- je univerzální při urgentních zákrocích a je pro každé zdravotnické zařízení důležitá zejména strategicky. „Ale i jiné skupiny, jako je A+ nebo 0+, jsou v systému potřeba neustále. V létě, kdy počet odběrů přirozeně kolísá, má každý dárce svůj význam,“ doplnil Repovský.