Dva roky od invaze. Pomoc Ukrajincům pokračuje i v Olomouci

Před dvěma lety začaly válečné boje na Ukrajině. Stát napadený sousedním Ruskem stále bojuje, a to i s pomocí západních zemí. Finanční, materiální, ale i humanitární pomoc neustává ani v Olomouci.

Jednou z prvních zapojených institucí byla Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO), ta na Ukrajině působí dlouhodobě. „Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině a zahájení naší pomoci a intenzivní sbírky se sešlo celkem 21 509 139,85 korun. Nejvíce pomoc ACHO dárci podpořili po výzvě 'Světlo a teplo pro Ukrajinu', kdy se od listopadu 2022 podařilo na tento záměr shromáždit 18 237 290 korun,“ sečetl mluvčí ACHO Marek Navrátil. Arcidiecézní charita je na Ukrajině v kontaktu s tamními charitními pobočkami.

V rámci zmíněné sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu dodala ACHO zatím 642 kusů elektrických generátorů, které pomáhají zvládat místním problémy s výpadky elektřiny.

Pomáhá město i kraj

Do pomoci se po začátku války zapojilo i město Olomouc, to má mezi partnerskými městy i ukrajinské město Černivci. Město okamžitě zřídilo stálou pracovní skupinu krizového štábu, která pracovala nepřetržitě od 4. 3. 2022 až do konce platnosti nouzového stavu, tedy do 30. 6. 2022. Klíčovou otázkou činnosti štábu bylo zajištění humanitární pomoci, poskytnutí ubytování, zajištění sociálních služeb, oblast školství a integrace,“ popsala začátky pomoci pro Olomoucký Report mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Město poskytlo celkem 470 uprchlíkům dočasné bydlení. Sociálně a zdravotně potřebným rodinám zajistilo 10 bytů a 4 pokoje v hotelovém domě. Dále poskytlo humanitární materiálovou pomoc v celkové výši téměř 2,5 milionu korun, darovalo dva starší autobusy a sanitní vozidlo,“ vyjmenovala mluvčí města s tím, že v oblasti školství bylo hlavní prioritou vytvoření podmínek pro vzdělávání a adaptaci budoucích žáků. „Do adaptačních skupin bylo v prvním vlně celkem zařazeno 138 dětí z mateřských i základních škol,“ dodala Štědrá.

Město počty ukrajinských dětí v českých školách eviduje. Zatímco ještě v září roku 2019 bylo na místních základních školách 23 žáků z Ukrajiny, v září roku 2022 jich bylo 364. V letošním školním roce počet ukrajinských žáků na olomouckých základkách klesl, na konci září jich bylo 340. V prvních týdnech migrační vlny měli ukrajinští uprchlíci také nárok na MHD zdarma, nebo vstupy do volnočasových zařízení, tyto výhody už ovšem nemají.

I nadále je Olomouc v kontaktu se spřáteleným ukrajinským městem Černivci a v souvislosti s další pomocí aktuálně zvažujeme řešení možnosti daru v podobě dalšího sanitního vozu, který by sloužil pro poskytování sociálních služeb,“ nastínila Radka Štědrá další možné formy pomoci ukrajinskému městu.

Na ruskou invazi zareagoval v prvních dnech také Olomoucký kraj, jako první kraj v republice zřídil Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). „Krizový štáb Olomouckého kraje se sešel hned v prvních dnech ruské invaze, KACPU jsme zřídili 1. března v budově hejtmanství, společně hasiči, policisty, záchranáři, zdravotníky, pracovníky Ministerstva vnitra České republiky a Univerzitou Palackého. Spolupráce to byla skvělá a hned na začátku bylo vidět, že lidská solidarita nezná hranic,“ popsal první dny hejtman Josef Suchánek (STAN).

KACPU fungovalo na půdě Hanáckých kasáren, pak se ovšem přesunulo na třídu Kosmonautů, kde už slouží jen uprchlíkům, kteří mají zajištěné vlastní ubytování. V Olomouckém kraji stále funguje krajský Tým koordinace integrace uprchlíků z Ukrajiny zřízený v květnu 2022 pod Střediskem sociální prevence Olomouc. Ten pomáhá uprchlíkům se začleněním do české společnosti a podporuje spolupráci organizací a institucí, které se na tom podílejí.

„Potřeby a rizika, na které reagujeme, se v čase měnily a závisely na mnoha faktorech, jako počet příchozích, možnosti obcí, kapacity bezplatného ubytování a legislativní změny. Informace o novinkách komunikujeme k ukrajinské komunitě i k partnerům v kraji a společně se snažíme na změny připravit nejen samotné uprchlíky, ale i obce a pomáhající organizace,“ popsala krajská koordinátorka pro adaptaci a integraci držitelů dočasné ochrany Barbora Žůrková. „Dále ve spolupráci s místními aktéry koordinujeme řešení složitých situací, například končící velkokapacitní ubytovny nebo přetížení obcí s velkým počtem uprchlíků,“ doplnila koordinátorka.

Dva roky války připomínají ukrajinské barvy i doprovodné akce

Po celé republice se v sobotu konají akce připomínající dva roky války na Ukrajině. Také v Olomouci se Den pro Ukrajinu uskuteční, od 17 hodin se na Horním náměstí uskuteční shromáždění a pochod s názvem Na podporu Ukrajiny a proti strachu.

"Radnice bude svítit žluto-modře, pomáháme s propagací akce, je tam součinnost s oddělením kultury, náměstek Viktor Tichák u akce na Horním náměstí promluví," řekla pro Report mluvčí města Štědrá.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály