Dva roky od invaze. Pomoc Ukrajincům pokračuje i v Olomouci

Před dvěma lety začaly válečné boje na Ukrajině. Stát napadený sousedním Ruskem stále bojuje, a to i s pomocí západních zemí. Finanční, materiální, ale i humanitární pomoc neustává ani v Olomouci.

Jednou z prvních zapojených institucí byla Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO), ta na Ukrajině působí dlouhodobě. „Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině a zahájení naší pomoci a intenzivní sbírky se sešlo celkem 21 509 139,85 korun. Nejvíce pomoc ACHO dárci podpořili po výzvě 'Světlo a teplo pro Ukrajinu', kdy se od listopadu 2022 podařilo na tento záměr shromáždit 18 237 290 korun,“ sečetl mluvčí ACHO Marek Navrátil. Arcidiecézní charita je na Ukrajině v kontaktu s tamními charitními pobočkami.

V rámci zmíněné sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu dodala ACHO zatím 642 kusů elektrických generátorů, které pomáhají zvládat místním problémy s výpadky elektřiny.

Pomáhá město i kraj

Do pomoci se po začátku války zapojilo i město Olomouc, to má mezi partnerskými městy i ukrajinské město Černivci. Město okamžitě zřídilo stálou pracovní skupinu krizového štábu, která pracovala nepřetržitě od 4. 3. 2022 až do konce platnosti nouzového stavu, tedy do 30. 6. 2022. Klíčovou otázkou činnosti štábu bylo zajištění humanitární pomoci, poskytnutí ubytování, zajištění sociálních služeb, oblast školství a integrace,“ popsala začátky pomoci pro Olomoucký Report mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Město poskytlo celkem 470 uprchlíkům dočasné bydlení. Sociálně a zdravotně potřebným rodinám zajistilo 10 bytů a 4 pokoje v hotelovém domě. Dále poskytlo humanitární materiálovou pomoc v celkové výši téměř 2,5 milionu korun, darovalo dva starší autobusy a sanitní vozidlo,“ vyjmenovala mluvčí města s tím, že v oblasti školství bylo hlavní prioritou vytvoření podmínek pro vzdělávání a adaptaci budoucích žáků. „Do adaptačních skupin bylo v prvním vlně celkem zařazeno 138 dětí z mateřských i základních škol,“ dodala Štědrá.

Město počty ukrajinských dětí v českých školách eviduje. Zatímco ještě v září roku 2019 bylo na místních základních školách 23 žáků z Ukrajiny, v září roku 2022 jich bylo 364. V letošním školním roce počet ukrajinských žáků na olomouckých základkách klesl, na konci září jich bylo 340. V prvních týdnech migrační vlny měli ukrajinští uprchlíci také nárok na MHD zdarma, nebo vstupy do volnočasových zařízení, tyto výhody už ovšem nemají.

I nadále je Olomouc v kontaktu se spřáteleným ukrajinským městem Černivci a v souvislosti s další pomocí aktuálně zvažujeme řešení možnosti daru v podobě dalšího sanitního vozu, který by sloužil pro poskytování sociálních služeb,“ nastínila Radka Štědrá další možné formy pomoci ukrajinskému městu.

Na ruskou invazi zareagoval v prvních dnech také Olomoucký kraj, jako první kraj v republice zřídil Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). „Krizový štáb Olomouckého kraje se sešel hned v prvních dnech ruské invaze, KACPU jsme zřídili 1. března v budově hejtmanství, společně hasiči, policisty, záchranáři, zdravotníky, pracovníky Ministerstva vnitra České republiky a Univerzitou Palackého. Spolupráce to byla skvělá a hned na začátku bylo vidět, že lidská solidarita nezná hranic,“ popsal první dny hejtman Josef Suchánek (STAN).

KACPU fungovalo na půdě Hanáckých kasáren, pak se ovšem přesunulo na třídu Kosmonautů, kde už slouží jen uprchlíkům, kteří mají zajištěné vlastní ubytování. V Olomouckém kraji stále funguje krajský Tým koordinace integrace uprchlíků z Ukrajiny zřízený v květnu 2022 pod Střediskem sociální prevence Olomouc. Ten pomáhá uprchlíkům se začleněním do české společnosti a podporuje spolupráci organizací a institucí, které se na tom podílejí.

„Potřeby a rizika, na které reagujeme, se v čase měnily a závisely na mnoha faktorech, jako počet příchozích, možnosti obcí, kapacity bezplatného ubytování a legislativní změny. Informace o novinkách komunikujeme k ukrajinské komunitě i k partnerům v kraji a společně se snažíme na změny připravit nejen samotné uprchlíky, ale i obce a pomáhající organizace,“ popsala krajská koordinátorka pro adaptaci a integraci držitelů dočasné ochrany Barbora Žůrková. „Dále ve spolupráci s místními aktéry koordinujeme řešení složitých situací, například končící velkokapacitní ubytovny nebo přetížení obcí s velkým počtem uprchlíků,“ doplnila koordinátorka.

Dva roky války připomínají ukrajinské barvy i doprovodné akce

Po celé republice se v sobotu konají akce připomínající dva roky války na Ukrajině. Také v Olomouci se Den pro Ukrajinu uskuteční, od 17 hodin se na Horním náměstí uskuteční shromáždění a pochod s názvem Na podporu Ukrajiny a proti strachu.

"Radnice bude svítit žluto-modře, pomáháme s propagací akce, je tam součinnost s oddělením kultury, náměstek Viktor Tichák u akce na Horním náměstí promluví," řekla pro Report mluvčí města Štědrá.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály