Olomoucká MHD zdraží. Předvolebním prohlášením politiků navzdory

Vraťme se do minulého roku, konkrétně jen pár týdnů před zářijové komunální volby. Na debatě Institutu pro politiku a společnost je lídrům olomouckých politických stran a hnutí položena otázka: „Jaká by měla být optimální částka jednorázové jízdenky na městskou hromadnou dopravu?“ Na otázku odpověděli i současní představitelé města, konkrétně primátor Miroslav Žbánek (ANO), Otakar Bačák (spOLečně) a Tomáš Pejpek (ProPir). Podle nich se zdražovat nemělo, dnes je vše jinak.

Jako první se tehdy vyjádřil Otakar Bačák, který dělal 13 let ekonoma Dopravního podniku města Olomouce: „Zvýšení jednorázové jízdenky o dvě koruny by přineslo do rozpočtu prachbídných 7 milionů korun, skoro to navádí k tomu, že nemá smysl se o nějakém zvýšení bavit.“ Několik měsíců poté se ovšem jednorázová jízdenka o dvě koruny zdražuje. "Dobrý den, bohužel jsem zaneprázdněn. K úpravě cen jízdného, o kterém si rozhoduje představenstvo DPMO, nemám co dodat," odpověděl v SMS zprávě Bačák. Olomoucký Report se jej telefonicky pokusil zkontaktovat několikrát.

Se skromnější formulací si na předvolební debatě vystačil i současný primátor Miroslav Žbánek: „My chceme zachovat stávající jízdné.“ Podle nynějších slov Žbánka se ovšem zcela změnila ekonomická realita. „To znamená vysoká inflace a další nárůst cen energii. Přijde růst mezd, který je výrazně vyšší. To jsou hlavní argumenty kolegů z dopravního podniku, proč nelze udržet současnou cenu jízdného a zároveň nezvyšovat dotaci z městského rozpočtu na fungování DPMO,“ obhajoval pro Olomoucký Report oznámené zdražení primátor.

„Já se nebudu vyjadřovat k nějaké inflační přirážce u jízdného, protože o tom mluvil již pan Bačák, že to nemá téměř smysl,“ řekl lídr koalice ProOlomouc a Pirátů Tomáš Pejpek v návaznosti na Bačákovo prohlášení. I on se po oznámeném zdražení jízdného pro Olomoucký Report vyjádřil: „My jsme dostali podklady od dopravního podniku, který navrhoval zvýšení cen v souvislosti s vysokým nárustem cen energií v poslední době. Reakce je podle mého názoru velmi mírná. V minulém roce jsme nemohli předpokládat, co se stane v dalších měsících. To, že se náklady na hromadnou dopravu zvyšují, je asi každému zřejmé."

Opozice si zdražení jízdného představuje jinak

„K dané změně má naše koalice výhrady. Ve volebním programu jsme prosazovali levnější jízdenku za 10 Kč na krátkou dobu (10 min) a zlevnění jízdného dětem (pravidelným dojíždějícím),“ vyjádřila se ke zdražení jízdného opoziční koalice Starostů a Zelených na sociální síti Facebook. "Pokládáme za manažersky nezvládnuté zdražit současně parkovné i jízdné ve veřejné dopravě, včetně dlouhodobého jízdného," stojí dále v příspěvku.

V podobném duchu se pro Olomoucký Report vyjádřil také lídr koalice SPD a Trikolóra Pavel Jelínek: "My chceme, aby bylo MHD maximálně využíváno, lepší je, pokud lidé nejezdí individuální dopravou. Se dražením nesouhlasíme."

„Loňské komunální volby proběhly v době, kdy již naplno zuřila energetická, inflační a bezpečnostní krize. Žádný z kandidujících subjektů by se neměl tvářit, že jeho volební program s něčím takovým nepočítal,“ vyjádřil se za koalici SPOLU Jan Holpuch s tím, že koalice přes nelehkou dobu populisticky neslibovala, že zachová stávající úroveň jízdného v MHD.

Co se zdražuje?

Nově upravené jízdné začne platit od 1. září. Základní jízdenka podraží o dvě koruny, ze současných 18 korun na 20 korun, zlevněná z 9 korun na 10 korun. SMS jízdenka vyjde od září na 22 korun.

„Dopravní podnik původně navrhoval jízdné 22 nebo 24 korun, ale Rada rozhodla o postupném navyšování, které odráží rostoucí ceny vstupů a nároky na plánované investice,“ informovala mluvčí Dopravního podniku Olomouc Anna Sýkorová.

Městská hromadná doprava je v Olomouci nejvíce dotovanou službou. Vlastní výnosy DPMO činí pouze 30%, zbývajících 70% kompenzuje město z vlastního rozpočtu, což je pro rok 2023 cca 405 milionů korun, jak uvedla mluvčí DPMO.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály