Obyvatelé i návštěvníci Olomouce budou moct tento týden vzdát hold poslednímu přemyslovskému králi Václavu III. Pietní akt se uskuteční v den výročí jeho vraždy v pátek 4. srpna na Václavském náměstí, na pravděpodobném místě vraždy. Pořadatelé vyzývají návštěvníky, aby si přinesli květinu nebo svíčku, informoval autor projektu Milénium olomouckých Přemyslovců Tomáš Kryl.
Projekt předloni Olomoučanům připomněl tisíc let od únosu princezny Jitky jejím budoucím manželem, knížetem Břetislavem, a jejich pozdější usazení se v Olomouci. „Oživoval připomínku i dalších 12 výročí, jež se pozoruhodným způsobem k olomouckým Přemyslovcům váží. Nezapadlo mezi nimi ani jubileum zavraždění krále Václava III., které se bude připomínat i v letošním roce,“ uvedl Kryl.
Pietní setkání s názvem Hold poslednímu přemyslovskému králi se uskuteční v pátek ve 12:45 na Václavském náměstí, v areálu národní kulturní památky Olomoucký hrad. „Po vzpomínce na sedmého českého krále a připomínce 990. pravděpodobného výročí narození jeho pětinásobného praděda a prvního českého krále Vratislava v Olomouci budou položeny květiny a zapálena svíce u sochy panovníka v kapli pod presbytářem katedrály,“ doplnil Kryl. Pietu poté zakončí slavnostní vyzvánění dómských zvonů, které se rozezní ve 13:06. „Čas 13:06 odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít a především na letopočet 1306, který vymřením Přemyslovců v mužské linii znamenal zásadní zlom v českých dějinách,“ dodal autor projektu.
Český, polský a uherský král Václav III. byl zavražděn ve svých 16 letech ve čtvrtek 4. srpna 1306. Stalo se tak pravděpodobně v budově olomouckého kapitulního děkanství. Předloni si Olomoučané připomněli 715. výročí vraždy posledního panovníka z dynastie Přemyslovců pietním průvodem v centru města s historickými postavami.
Projekt nazvaný Milénium olomouckých Přemyslovců připomíná osudy a výročí pojící se k rodu Přemyslovců řadou kulturních, společenských, populárně naučných, vzdělávacích i pietních akcí. „Jde nejen o aktuální připomínku historických událostí a osobností – jejích aktérů, ale zejména v dlouhodobém horizontu vytváření turistické značky Olomouc – město Přemyslovců, místo spoluvytváření nejstarších dějin české státnosti,“ uvedl již dříve Kryl.