Jahody končí, na řadě jsou meruňky. Samosběr melounů i cibule se chystá
Zatímco samosběry jahod postupně končí, samosběry dalších plodin na Olomoucku začínají nebo se chystají. Po několika letech, kdy pomrzly meruňky, se i toto ovoce začne o víkendu sbírat. Zemědělci připravují i samosběr cibule nebo po loňské premiéře melouny.
„Co jsme otevřeli naposledy, byla sezóna v roce 2022. Jindy vždy na jaře mrzlo, takže letos je to po třech letech," řekla pro Report Denisa Navrátilová ze společnosti Solagro o samosběru meruněk a dodala: „Máme odrůdy, které dozrávají dříve a pak i pozdní odrůdy. Jedna z těch nejranějších nám letos úplně pomrzla, ale tím, že máme víc odrůd, tak jsme i tak mohli otevřít.“
Samosběr ve Skrbeni na Olomoucku, kde Solagro sídlí, je letos v širokém okolí jediným, pokud tedy lidé chtějí vyrazit na meruňky, měli by zajít právě do Skrbeně.
„Je tam víc odrůd, které postupně dozrávají. Máme to otevřené, ale lidé musí sledovat stránky nebo volat, protože nemáme otevřeno stále. Záleží to na počasí a dozrávání meruněk,“ uvedla Navrátilová. Samosběr meruněk ve Skrbeni začíná právě tuto sobotu. Kilo meruněk vyjde sběrače na 65 korun.
Ve Skrbeni tradičně probíhá i samosběr jahod, ty už jsou pro letošek vysbírané. Posbíráno mají i jahodárně rodiny Dostálových v olomoucké části Nedvězí. Stejná jahodárna ale má pole i v Prostějově. Tam chystají nejspíš poslední letošní jahodový samosběr. "Samosběr superpozdní odrůdy v pátek 11.7. 8:00-18:00 nebo do vysbírání. Pokud bude pokračovat počasí minulých dní, tak pravděpodobně již jeden z posledních samosběrů letoška," informovala jahodárna na sociální síti Facebook. Superpozdní odrůda patří mezi nejsladší a cenově je také nejdražší. V Prostějově vyjde na 120 korun za kilogram jahod.
Budou melouny? Záleží na počasí
Nejen ovoce, ale i zelenina je u sběračů oblíbená. Příkladem je třeba zemědělská farma Kašparovi v Těšeticích na Olomoucku. V místní části Vojnice se každé léto sjedou davy na samosběr česneku, cibule, mrkve nebo jiných plodin.
V loňském roce třeba manželé Kašparovi překvapili novinkou. Zákazníkům poprvé nabídli vlastní melouny. A byl o ně zájem. „Máme melounů letos jednou tolik, i když asi 20 % utrpělo jarními chlady. Už nasazují plody, ale všechno rozhodne počasí," řekl pro Report Ladislav Kašpar.
„Teď budou samosběry až na konci prázdnin, konkrétně to vidím na sobotu 23. srpna. Je to z toho důvodu, aby cibule, která je taková naše základní plodina, byla už vhodná ke skladování bez zásahu zákazníka," vysvětlil Kašpar a dodal: „Zjistil jsem, že když se cibule prodává nepřeschnutá, zákazníci ji třeba ořežou a různě s ní manipulují, čímž se zkracuje skladovatelnost. Takže teď ji prodáváme výhradně v suchém stavu.“
Kromě cibule připravují ve Vojnicích na samosběr i další plodiny. „K tomu budou mrkev, petržel a rajčata s melouny, samozřejmě podle počasí, třeba to bude dřív podle zralosti,“ uvedl Ladislav Kašpar.
Ve Vojnicích se každý rok začíná na konci června sběrem česneku. Zjišťovali jsme proto, jaký byl letos o tuto plodinu zájem: „Zájem o česnek byl daleko větší než jindy, měli jsme jinou odrůdu, atraktivní pro zákazníky: velkostroužkový český česnek 'Dukát',“ vysvětlil zemědělec s tím, že česnek lidé vyprodali do pěti hodin. "Pak jsem už nechal zadarmo sbírat jen drobné zbytky.“