Olomouc postaví tři nové mosty v lesích. Ty staré jsou v havarijním stavu

Ještě letos by měla začít stavba dvou nových mostů v olomouckých lesích a na třetí nechalo město Olomouc vypracovat projektovou dokumentaci. Všechny tři jsou aktuálně v havarijním stavu a uzavřené. Jednou z příčin je, podle magistrátu, vysoká frekvence používání v důsledku kůrovcové kalamity.

Právě frekvence používání je kritériem při rozhodování, do kterých lesních mostů či cest se rozhodne magistrát investovat. Momentálně ve spolupráci se společností Lesy města Olomouce vyčlenil magistrát v rozpočtu finance na stavbu nového Paseckého mostu, která by měla začít ještě letos. „Jedná se o demolici stávajícího a výstavbu nového mostního objektu. Původně jsme na tuto akci vyčlenili pět milionů korun, odhadované náklady budou ale nakonec vyšší, celkem zhruba 8,4 milionu korun,“ vysvětlil ředitel Lesů města Olomouce David Janásek. 

Most je podle něho nutné opravit proto, že už od jeho převzetí do majetku města před zhruba deseti lety byl ve špatném stavu. „Odvoz kalamitního dříví tento stav ještě zhoršil. Nyní je proto nutná demolice stávajícího mostu a výstavba nového,“ dodal Janásek.

Ještě letos na podzim by měla začít také stavba Záseckého mostu přes říčku Odrážku, kerá se vlévá do Moravy v chráněné krajinné oblasti nedaleko cyklotrasy. „Most je důležitý hlavně pro pracovníky Lesů města Olomouce, ale využívají ho i návštěvníci lesa. Také ten je vzhledem ke svojí dřevěné konstrukci v havarijním stavu a jeho oprava vyjde na zhruba 2,3 milionu korun,“ dodala za olomoucký magistrát Lenka Jedličková.

Radní zároveň schválili navýšení financí na vypracování projektové dokumentace mostu K Brodu, která by měla vyjít na 250 tisíc korun.  „Stavbou těchto tří mostů a opravou několika posledních úseků lesních komunikací bychom měli mít vyřešeny následky kalamitní situace. Týká se to hlavně lesních komunikací v oblasti lesní správy Huzová, kde došlo v období kůrovcové kalamity k výraznému přetížení cest, jejichž konstrukce byla značně poškozena,“ komentoval primátor města Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály