Olomouc postaví tři nové mosty v lesích. Ty staré jsou v havarijním stavu

Ještě letos by měla začít stavba dvou nových mostů v olomouckých lesích a na třetí nechalo město Olomouc vypracovat projektovou dokumentaci. Všechny tři jsou aktuálně v havarijním stavu a uzavřené. Jednou z příčin je, podle magistrátu, vysoká frekvence používání v důsledku kůrovcové kalamity.

Právě frekvence používání je kritériem při rozhodování, do kterých lesních mostů či cest se rozhodne magistrát investovat. Momentálně ve spolupráci se společností Lesy města Olomouce vyčlenil magistrát v rozpočtu finance na stavbu nového Paseckého mostu, která by měla začít ještě letos. „Jedná se o demolici stávajícího a výstavbu nového mostního objektu. Původně jsme na tuto akci vyčlenili pět milionů korun, odhadované náklady budou ale nakonec vyšší, celkem zhruba 8,4 milionu korun,“ vysvětlil ředitel Lesů města Olomouce David Janásek. 

Most je podle něho nutné opravit proto, že už od jeho převzetí do majetku města před zhruba deseti lety byl ve špatném stavu. „Odvoz kalamitního dříví tento stav ještě zhoršil. Nyní je proto nutná demolice stávajícího mostu a výstavba nového,“ dodal Janásek.

Ještě letos na podzim by měla začít také stavba Záseckého mostu přes říčku Odrážku, kerá se vlévá do Moravy v chráněné krajinné oblasti nedaleko cyklotrasy. „Most je důležitý hlavně pro pracovníky Lesů města Olomouce, ale využívají ho i návštěvníci lesa. Také ten je vzhledem ke svojí dřevěné konstrukci v havarijním stavu a jeho oprava vyjde na zhruba 2,3 milionu korun,“ dodala za olomoucký magistrát Lenka Jedličková.

Radní zároveň schválili navýšení financí na vypracování projektové dokumentace mostu K Brodu, která by měla vyjít na 250 tisíc korun.  „Stavbou těchto tří mostů a opravou několika posledních úseků lesních komunikací bychom měli mít vyřešeny následky kalamitní situace. Týká se to hlavně lesních komunikací v oblasti lesní správy Huzová, kde došlo v období kůrovcové kalamity k výraznému přetížení cest, jejichž konstrukce byla značně poškozena,“ komentoval primátor města Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály