Na pohyb, tanec, ale i na příběhy ze světa literatury a filmu jsou zaměřené tábory, které letos nabízejí organizátoři v Olomouckém kraji. Poptávka po nich je stále velká, řada osvědčených pobytových akcí byla podle pořadatelů obsazena záhy po zveřejnění. Ceny táborů zůstávají obdobné jako v loňském roce, pořádající organizace využívají nejčastěji zázemí vlastních budov a základen, zjistila ČTK. Loni podle informací olomoucké krajské hygienické stanice strávilo svůj čas na táborech v Olomouckém kraji téměř 9 tisíc dětí.
Přerovský Duha klub Dlažka letos plánuje 27 táborů, stejně jako loni. „K dnešnímu datu máme 852 přihlášených, z toho 752 na pobytové tábory pro děti a mládež, rodiče s dětmi a samostatné dospělé a 100 na příměstské. Očekáváme ještě 150 až 200 dalších přihlášek. Loni jsme měli celkem 972 táborníků,“ řekl ČTK předseda klubu Jaroslav Biolek. Příměstských táborů má v nabídce devět, zbytek jsou pobytové tábory. „Jeden z táborů pro rodiče s dětmi byl plný za 15 minut. Další dva za pár dnů. Tábory pro děti a mládež máme jeden už plný a další obsazeny na 60 procent kapacity,“ doplnil Biolek. Cena táborů je oproti loňsku vyšší zhruba o pět procent.
Dům dětí a mládeže Olomouc podle jeho ředitelky Kateřiny Koskové nabízí letos 12 pobytových táborů a 31 příměstských táborů, ve stejném rozsahu jako v loňském roce. „Zájem rodičů je velký, v současné době je plně obsazeno 29 táborů, nejdříve jsou obsazeny tábory pro rodiče s dětmi, tábor v ZOO a příměstský tábor Lego Robotiky,“ řekla ČTK ředitelka olomouckého Domu dětí a mládeže. Ceny táborů jsou podle ní přibližně stejné jako loni. „Nejlevnější tábor lze pořídit za 2200 korun, nejdražší pobytový tábor s délkou pobytu 12 dnů za 7500 korun. Klasické týdenní pobytové tábory se pohybují mezi 4800 až 5400 korunami,“ uvedla Kosková.
Pestrou nabídku mají i rodiče ze Šumperka, Středisko volného času Doris pro děti připravilo 12 příměstských a deset pobytových táborů. „Jsme na podobném počtu táborů jako v předchozích letech. Držíme se každoročně mezi 22 až 24 tábory. Zájem dětí a rodičů je u osvědčených táborů velký. Naplní se obvykle v průběhu několika málo dní od spuštění přihlašování. Tábory, které jsou nové, se snažíme prezentovat na sociálních sítích a našem webu. Ty se pozvolna plní od ledna do května,“ řekl ČTK zástupce ředitele Martin Kuchtík. Meziročně podle něj zůstaly ceny na podobné výši.
Tematiku táborů jejich pořadatelé pravidelně obměňují. „Snažíme se vždy zachytit nové smysluplné trendy ve světě dětí. Jsme rádi, že máme i tábory, které jsou úzce zaměřené, například Rybářský tábor. Ale samozřejmostí jsou i příměstské tábory se zaměřením na pohyb, tanec, výtvarno i řemesla. Na pobytových táborech se děti vždy setkají s celotáborovou hrou motivovanou zajímavými příběhy ze světa knih a filmu,“ doplnil Kuchtík. Také v Přerově mají zájemci na výběr, Klub Dlažka pořádá hravé a akční tábory, ale i sportovní či turistické tábory. „Každý má jiný název a v programu se liší. Ale spousta sportů i her je společných – velmi populární jsou míčové sporty, ringo a stolní hry. Mezi akčními oblíbenými soutěžemi je jak ringo cesta i den trifidů,“ dodal Biolek.