ANKETA: S tatarem na šmigrúst. Nebo máte karabáč?

Ať už na Velikonoční pondělí dodržujete tradice, nebo třeba vyrážíte na výlet, nejspíš pár velikonočních koledníků potkáte. Velikonoční zvyky na různých územích Čech a Moravy se ale jmenují různě, a tak jsme se ptali lidí v ulicích Olomouce.

Pomlázka, Velikonoce a koleda. Oficiální a spisová označení znají všichni, málokdo je ale v krajích používá. Zatímco na Olomoucku chodí v pondělí pánové s tatarem na šmigrúst, třeba koledníci z Brněnska si nechávají vázat barevné pentle na žilu, kterou berou na mrskút. Pokud se ocitnete na východě republiky, bude se vám hodit karabáč.

Nářeční odlišnosti sesbíral Ústav pro jazyk český, který vytváří přehledné mapy s názvy. Sesbírané názvy se ale nemusí vždy shodovat, jak potvrzuje naše anketa. A jak vypadá Velikonoční pondělí u vás?

Tomáš, Prostějovsko

V Prostějově se chodí na mrskút s kocarem.

Jirka, Opavsko

U nás se chodí na šmigrúst, kyčku si ale sám nepletu, někdo je u nás vždy plete hromadně.

Jana, Slovácko

V Hodoníně se chodilo s žilou.

Mariana, Ostravsko

U nás je to karabáč i tatar. A chodí se s ním na šmigrust.

Irena, Olomoucko

U nás kósek od Olomóca se chodilo zásadně s tatarem.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály